Blažek podal změnu k trestnému činu o cizí moci, potvrdil resort. Přes podpis prezidenta ho změkčuje
NOVÝ PARAGRAF
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) předložil návrh na mírnější formulaci nového trestného činu neoprávněné činnosti pro cizí moc. Paragraf je součástí novely zákona, kterou ve čtvrtek podepsal prezident Petr Pavel. Podle kritiků je ale původní ustanovení příliš vágní, nebezpečné a mohlo by být zneužito, což vedlo k tlaku na jeho úpravu. Legislativa navíc parlamentem prošla jako přílepek k novele Lex Ukrajina, Blažek proto chce, aby jemnější verze vstoupila v účinnost v rámci nových trestních předpisů.
„Pan ministr předložil na jednání v Poslanecké sněmovně k připomínkám § 318a ‚Neoprávněná činnost pro cizí moc‘. Ten by měl být součástí nových trestních předpisů. Idea je taková, že zmíněný paragraf by byl načten jako pozměňovací návrh zmíněné novely,“ potvrdil pro Echo24 mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.
Hlavním rozdílem mezi oběma verzemi nového trestného činu je především rozsah trestnosti. První verze nazvaná „Neoprávněná činnost pro cizí moc“ je přísnější, zahrnuje nejen přímé pachatele, ale i osoby, které takovou činnost umožní nebo usnadní. Blažkova verze, jednoduše nazvaná „Činnost pro cizí moc“, se spolupachateli nepočítá.
Obě verze jinak zachovávají stejné trestní sazby a rozdělení závažnosti činu podle způsobené škody nebo stavu ohrožení státu. Přesto lze říci, že první verze vytváří širší možnost postihu včetně pomocníků a organizátorů, zatímco druhá verze činí skutkovou podstatu přímější a srozumitelnější, ale potenciálně omezuje rozsah stíhaných osob.
Kritika a obavy z ústavního sporu
Původní verze, která je součástí novely zákona o prodloužení dočasné ochrany ukrajinských uprchlíků, počítá s trestem až pěti let odnětí svobody, v případě válečného stavu až patnácti let. Trestní odpovědnost má dopadat na ty, kteří by pro cizí stát nebo organizaci pracovali „v úmyslu ohrozit nebo poškodit ústavní zřízení, svrchovanost, územní celistvost, obranu nebo bezpečnost České republiky“.
Zákon prošel Poslaneckou sněmovnou i Senátem navzdory výhradám opozice i části odborné veřejnosti. Kritici upozorňují na vágnost formulace, která by mohla vést k jejímu zneužití proti občanským aktivistům, novinářům či nevládním organizacím. V dolní komoře nový trestný čin prošel hlasy vládní koalice, zatímco opozice jej tepala a ústy poslanců ANO Radka Vondráčka nebo Patrika Nachera hovořila o přílepku „totalitního střihu“ připomínající minulý režim.
Předkladateli kontroverzního pozměňovacího návrhu byli Martin Exner, Vít Rakušan, Pavel Blažek, Jan Bartošek, Pavel Žáček, Michal Zuna, Jakub Michálek a Petr Letocha. Zastánci včetně Exnera (STAN) tvrdí, že novela reaguje na aktuální hybridní hrozby a špionážní aktivity cizích mocností.
Senátor Michael Canov (STAN) se nicméně na sociálních sítích pozastavil nad tím, že ministr Blažek uznal problém zákona až poté, co Senát novelu schválil: „Neuvěřitelné! Pouhý den poté, co marně několik hodin v Senátu argumentujeme horem dolem, že ten zákon má nepřijatelné znění, a přesto je na sílu schválen, přizná jeho spoluautor ministr spravedlnosti, že jsme měli pravdu, když oznámí, že ho změní.“
Podobně reagovala i senátorka Hana Kordová Marvanová (nezávislá), podle níž vláda „prosadila gumový paragraf“, který „už teď ministr Blažek navrhuje změnit“. „Takže včera přes velké výhrady odborníků v Senátu prošel zákon Lex Ukrajina s gumovým trestním paragrafem. Už dnes navrhuje ministr Blažek novou definici tohoto trestného činu. Je to přesně tak, jak jsem včera varovala, že paragraf je špatný a nesmí být takto schválen,“ uvedla.
Blažek: Hledáme široce přijatelnou formulaci
Ministr Blažek již dříve avizoval, že chce paragraf přepracovat. „Novou definici diskutovaného trestného činu neoprávněné činnosti pro cizí moc dnes představím zástupcům všech klubů ve sněmovně v rámci pracovní komise pro trestní zákon. Myslím, že by mohla být široce přijatelná,“ řekl v lednu.
Pokud se Blažkův návrh setká s dostatečnou podporou, může být původní ustanovení nahrazeno. Prozatím ale bude novela Lex Ukrajina zveřejněna ve Sbírce zákonů a vstoupí v platnost den po vyhlášení.