Vláda s ANO? To si neumím představit a ani nechci, zaklíná se Rakušan
POLITICKÉ SPOJOVÁNÍ
Předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan v novém prohlášení jednoznačně odmítl spekulace o možné vládní spolupráci s hnutím ANO. Reagoval tak na narůstající dohady o sbližování obou hnutí, které se objevily v posledních týdnech na politické scéně.
Rakušan ve svém vyjádření uvedl, že jakákoli vládní spolupráce s ANO je vyloučena. „Aby nevznikly sebemenší pochybnosti, rovnou jako předseda Starostů říkám, že vládní spolupráci s hnutím ANO mohu jednoznačně vyloučit,“ prohlásil. „Odpovědně spravovat zemi s populisty, jejichž prioritou není starost o zájmy Česka a jeho obyvatel, ale o zájmy jejich stranického bosse, bychom v žádném případě nemohli.“
Spekulace o možné spolupráci mezi ANO a STAN vznikly poté, co část poslanců STAN odmítla podpořit návrh koaličních partnerů ze Spolu na odvolání Karla Havlíčka (ANO) z postu místopředsedy Sněmovny. Návrh na jeho odvolání byl považován za reakci na neúspěšný pokus ANO o sesazení předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09). Od návrhu se distancoval i poslanec Jan Lacina (STAN), což vzbudilo pochybnosti o loajalitě hnutí vůči vládní koalici.
K podezření přispělo i hlasování STAN, které se zdrželo při projednávání návrhu ODS na podporu pokročilejších biopaliv na úkor těch vyráběných z řepky olejné. Návrh měl negativní dopad na zájmy Agrofertu, společnosti Andreje Babiše.
Rakušan ovšem tyto argumenty odmítl a vysvětlil postoj STAN k jednotlivým krokům. „Náš klub sice dodal potřebné hlasy ke svolání schůze o odvolání Havlíčka, ale velké nadšení z toho u nás nepanovalo,“ řekl. Podle něj STAN nechtěl ztrácet čas na politické hry místo schvalování důležitých zákonů. Odmítl také obvinění, že STAN pomohl byznysu Andreje Babiše: „Nehlasovali jsme pro návrh ODS, protože nebyl koaličně projednaný a šel nad rámec našich závazků z Green Dealu. Nechci podporovat návrhy, které jsou výhodné pro jednoho byznysmena, ale pro Česko a pro životní prostředí,“ dodal.
Zeman podporuje spolupráci ANO s menšími stranami
Spekulace o možné spolupráci ANO a STAN přiživil i bývalý prezident Miloš Zeman. Podle něj by se před příštími sněmovními volbami mohlo vyplatit, aby se menší strany sjednotily do širších subjektů. Takové spojenectví by jim umožnilo překonat pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny.
Zeman dokonce uvedl, že příští vládu pravděpodobně sestaví Andrej Babiš. „Očekávám, že po volbách vytvoří kabinet Andrej Babiš. Pokud nenajde přirozeného spojence, může jednat s ODS nebo se Starosty,“ řekl Zeman s tím, že spolupráce STAN s ANO by byla spíše „partnerstvím z nouze“. Zeman však preferuje, aby ANO spojilo síly s hnutím SPD nebo Stačilo! a Motoristy sobě, které podle něj mají potenciál získat deset procent hlasů.
Na Zemanova slova Rakušan zareagoval odmítavě. „Nebo vy si snad umíte představit, že bychom po příštích volbách společně s ANO zrušili s takovými obtížemi penzijní reformu, zestátnili veřejnoprávní média, nebo se odvrátili od podpory Ukrajiny? Já si to představit neumím a ani nechci,“ prohlásil Rakušan.
Podle předsedy STAN by byla jakákoli forma spolupráce s ANO v rozporu se zásadami hnutí. „Spekulace, které se na tohle téma vyrojily, přisuzuji částečně bujné fantazii těch, kdo je vytvářejí, částečně určité nervozitě některých nad našimi stabilně rostoucími preferencemi,“ uvedl Rakušan.
V posledních měsících byl ve vztahu mezi STAN a ANO patrný jistý klid zbraní. Zatímco představitelé ANO ostře kritizovali premiéra Petra Fialu (ODS), ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS) či Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09), vůči Starostům byli zdrženlivější. Tento posun byl mnohými interpretován jako signál k možné spolupráci.
Rakušan však na závěr znovu zdůraznil, že podobné úvahy jsou liché. „Na spojenectví musejí být dva. A protože spekulacím je potřeba čelit jasnou komunikací, opakuji na závěr: Vládní spolupráci s hnutím ANO mohu jako předseda Starostů jednoznačně vyloučit.“