VIDEO: Jako kočka s myší. Odvodoví komisaři hledají na Ukrajině muže, kde se dá
ODVODY NA UKRAJINĚ
Ukrajině už ve válce s Ruskem dochází muži. Nedávno ukrajinský parlament snížil věk odvedených z 27 let na 25 let. Po dvou letech krvavé války však opadlo úvodní nadšení obyvatel a náboroví komisaři muže spadající pod brannou povinnost doslova honí na ulicích. O tom, jak probíhá nábor nových vojáků a co zažívají muži, kteří se jí vyhýbají, píší servery BBC či ABC.
Odvodoví komisaři se pohybují po skupinkách ukrajinskými městy. "Někteří lidé před námi utíkají. To se stává poměrně často," uvedl jeden z nich. "Jiní reagují dost agresivně. Myslím, že někteří lidé nebyli dobře vychováni," uvádí starší odvodový komisař a veterán ukrajinského námořnictva vystupující pouze pod jménem Anatolyj. Společně s mladším kolegou Oleksejem kontrolují v Oděse muže, kteří podléhají branné povinnosti, zda se už nahlásili u odvodové komise.
Ten den se jim okolo nádraží či obchodních center nepodařilo nalézt nikoho, kdo by se náboru vyhýbal. Muži, které zastavili, už buď v registru odvodových komisí byli, nebo měli posudek o nezpůsobilosti ke službě kvůli zdravotním potížím. Když s novináři došli poté zpět do náborového střediska, byl v čekárně pouze jeden muž. Ten uvedl, že byl „unesen“ a rozhodně zde není dobrovolně. „Na ulici mě obklíčili, abych nemohl utéct. Naprosto mě to zničilo,“ uvedl.
Realita Ukrajiny, denně je vidět na ulicích lovení lidí pic.twitter.com/a0T86BjWAb
— Strategické Myšlení (@StrategickeM) August 6, 2024
Šéf odvodového střediska v Oděse se však na věc dívá jinak. „"Nepovažuji je za muže. Na co čekají? Pokud nám dojdou muži, nepřítel přijde do jejich domovů, znásilní jejich ženy a zabije jejich děti," uvádí Vlad. Sám se účastnil bojů na Donbase. Převelen k odvodovému centru byl poté, co utrpěl zranění hlavy, hrudníku a nohou od dělostřeleckých šrapnelů.
Podle ukrajinské pohraniční stráže od roku 2022 zemřely přibližně dva tucty mužů při snaze přejít ukrajinské hranice. Zákaz opustit zemi platí pro muže do 60 let od začátku otevřené války v únoru 2022. Řada mladých se odvodovým komisařům vyhýbá, kdy v podstatě nechodí mimo svůj domov. Server BBC přináší reportáž ze svatby mladého páru z Oděsy. Více jak polovina svatebních hostů se na poslední chvíli omluvila, právě z obav, aby svatbu nenavštívili i odvodoví komisaři.
Kamaz truck se pokusil prorazit do Podněstří, na korbě měl cca 50 uprchlíků, všichni se snažili vyhnout armádě. pic.twitter.com/KTtCtKdNnG
— Strategické Myšlení (@StrategickeM) August 7, 2024
Jeden z hostů, který nedorazil, se následně s novináři spojil alespoň telefonicky. Představil se jako Maksym a komisaře označil za bandity. Uvedl, že mezi padlými ve válce je i asi tucet jeho známých. On do války nechce, mimo jiné kvůli tomu, že má malou dceru a ženu v sedmém měsíci těhotenství. „Na Ukrajině je více jak milion policistů. Proč bych měl bojovat, když oni nebojují?“ tázal se. On sám se, podobně jako většina lidí, kteří se snaží vyhnout odvodu, vyhýbá veřejným prostranstvím, parkům, obchodním střediskům či restauracím. „Připadám si jak ve vězení,“ říká.
V souvislosti s nízkými odvody v současnosti většina mužů, kteří podstupují výcvik ve výcvikových střediscích, má mezi 40–50 lety. V současnosti výcvik probíhá 34 dní, následně se čerství rekruti připojí ke svým jednotkám. Nemusí to vždy znamenat, že se po měsíci objeví v první linii, ale řada mužů vyhýbajících se odvodu se tohoto obává. Existuje pak ještě jedna možnost, jak se odvodu do armády vyhnout. A to nastoupit do některé z dobrovolnických jednotek. Ty nabízí na rozdíl od armády tříměsíční výcvik a někdy mývají i kvalitnější vybavení.
„Každý musíme sebrat odvahu. Mně trvalo od začátku války asi dva roky, než jsem sebral svou. Ale myslím, že další budou následovat,“ uvedl muž, který se představil jako Denys. Ten se rozhodl nastoupit k Da Vinciho batalionu. Ten proslavil bojovník pod přezdívkou Da Vinci, na jehož pohřbu se objevil i tehdejší náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj.