Další sabotáž v Baltu. Finsko podezírá ruský ropný tanker z poškození podmořského kabelu
SABOTÁŽ NA DNĚ MOŘE
Další záhadné škody na dně Baltského moře. Finské úřady zkoumají možné zapojení ruského plavidla ze „stínové flotily“ do poškození podmořského elektrického kabelu Estlink 2, který propojuje Finsko a Estonsko. Incident, k němuž došlo ve středu odpoledne, způsobil přerušení přenosu elektrické energie mezi těmito zeměmi, píše zpravodajský server Euronews. Mezi podezřelými je i ruský ropný tanker Eagle S.
Podle finské policie se podezření soustředí na ruský ropný tanker Eagle S, plující pod vlajkou Cookových ostrovů, který slouží k obcházení mezinárodních sankcí. Pohraniční stráž ropný tanker zadržela a předala příslušným úřadům. Finská média uvádějí, že kabel mohl být poškozen kotvou lodi. Policie zahájila vyšetřování pro podezření z těžkého vandalismu. Členové posádky byli vyslechnuti a plavidlo podrobeno inspekci.
„Zatím nemůžeme vyloučit ani potvrdit, zda šlo o nehodu nebo o úmyslný akt,“ uvedl mluvčí finského Národního vyšetřovacího ùřadu pro Euronews. Plavidlo Eagle S je podezřelé, že patří do ruské tzv. stínové flotily, kterou Rusko využívá k obcházení sankcí a cenových stropů na ropu. V době incidentu loď vezla 35 tisíc tun bezolovnatého benzínu z Petrohradu do Egypta. Vyšetřovatelé také pracují s variantou, že kabel poškodila lodní kotva, jelikož tanker nedaleko inkriminovaného místa zastavil. Krátce předtím loď také pozastavila a snížila rychlost na jednu čtvrtinu.
Finské úřady a policejní složky podle zpravodajského webu Yle uvádí, že kabel byl poškozen vnějším násilím. Policisté a vyšetřovatelé ale zatím nemohli prozkoumat mořské dno. Přerušení kabelu Estlink 2 je dosud poslední z řady podobných incidentů v Baltském moři. Premiér Petteri Orpo na sociální síti X potvrdil odpojení přenosu: „Spojení Estlink 2 mezi Finskem a Estonskem bylo dnes odpoledne přerušeno.“
Provozovatel finské energetické sítě Fingrid uklidnil veřejnost, že incident nezpůsobí výpadky elektřiny ve Finsku. Estonský provozovatel Elering uvedl, že na estonské straně je dostatečná kapacita k pokrytí potřeb. Arto Pahkin z Fingridu v rozhovoru pro finská média upozornil: „Možnost sabotáže nelze vyloučit.“ Baltské moře je dlouhodobě dějištěm narušení kritické infrastruktury, které se stalo častější od začátku ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022.
PODCAST: Filozofie pohádek: Proč bývají kruté?
V listopadu byly poškozeny dva datové kabely mezi Finskem a Německem a poté mezi Litvou a Švédskem. V říjnu podmořská plynovodní trasa mezi Finskem a Estonskem utrpěla škody způsobené kotvou čínského plavidla. Ještě dříve, v září 2022, byl Nord Stream poškozen podvodními explozemi, které mnozí označili za sabotáž.
Finsko nyní čelí rostoucím výzvám v oblasti bezpečnosti podmořské infrastruktury a vyšetřování incidentu s kabelem Estlink 2 má za cíl objasnit, zda jde o další dílek v mozaice eskalujících konfliktů v regionu.