Rakušan poslední v mozaice vládních kiksů. Vedle šlápli i jiní ministři kabinetu Petra Fialy
VLÁDNÍ MINELY
Jestli něco českým voličům na vládě Petra Fialy skutečně vadí, jsou to podle průzkumů dlouhodobě výkony v domácí ekonomice a komunikační přešlapy. Jeden takový se nyní povedl ministru vnitra Vítu Rakušanovi, který na debatě v Sokolově tvrdil, že kabinet jedná o možnosti zestátnění podniku ČEZ. Následně musel informaci dementovat. Nejde ale zdaleka o jediný přešlap, kterého se ministři za přibližně dva roky vládnutí dopustili. Redakce Echo24 připravila přehled některých chyb, které v lepším případě jen zamávaly sociálními sítěmi.
Rakušan na dotaz, kdy stát ČEZ odkoupí, uvedl, že doufá v to, že to stihne ještě současný kabinet. Později k údajným plánům odkupu podílů v ČEZ napsal na sociální síti X, že uvedl nesprávnou informaci, že „žádné takové kroky neprobíhají“, a omluvil se.
Vysloužil si tvrdou kritiku vlastních koaličních partnerů, například místopředseda TOP 09 Michal Kučera to označil za drahou chybu. Jasný vzkaz měl pro svého vicepremiéra i předseda Fiala. „Bylo by dobré, abychom se takto ve vládě nepřekvapovali a všichni více dbali na společný konsenzus,“ sdělil.
Ani sám premiér nicméně nemá úplně čisté svědomí. Nemluvil pravdu například tehdy, když v roce 2022 tvrdil, že vláda více daňově nezatíží občany. „Nebudeme zvyšovat daně. Tečka,“ zdůraznil. Přibližně o rok později pak jeho kabinet v rámci konsolidačního balíčku oznámil navýšení v zásadě všech daní, přímých i nepřímých, za což si vysloužil kritiku kupříkladu od svého předchůdce Andreje Babiše.
Mnohým k smíchu pak bylo i nedávné Fialovo video, v němž porovnával ceny nákupů v České republice a v bavorském Waldsassenu. „Někde ten rozdíl není velký, třeba u vajec, chleba. Naopak velký rozdíl byl třeba u másla, kdy máslo u nás stálo o více než třetinu než to máslo, které jsem koupil v Německu. Podobně velký rozdíl byl u nutelly,“ řekl tehdy Fiala a právě tato čokoládová pomazánka se stala jedním Fialových nechvalně proslulých hitů.
Ministr přešlapů a Jurečkovy výmluvy
Už poněkud vyšuměly vzpomínky na exministra zemědělství Zdeňka Nekulu, který svými přešlapy přímo proslul. Ten vloni v rámci boje s obchodníky propagoval slevovou akci na mouku v řetězci Lidl. Byla z toho poněkud nešťastná reklama.
Nekula se nicméně nevzdával a vehementně bránil i nezdaněné tiché víno s tím, že v opačném případě „by se ani nemohl vrátit domů“ na Moravu.
Poslední dobou proslul svou kreativitou i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, který několik týdnů vysvětloval předvánoční večírek na jeho resortu konaný v den střelby na filozofické fakultě.
Vicepremiér například původně tvrdil, že večírek byl po střelbě ukončen ve 21 hodin a většina lidí v tu chvíli odešla domů. Poté se však objevily záběry, podle nichž se v atriu ministerstva tančilo ještě před půlnocí. Jurečka po delší době přiznal, že se na párty vrátil a domů zamířil až okolo v půl čtvrté ráno,
„Všimli jsme si, že tam lidé tancují jako o život, jako by se nic nestalo,“ popsal dříve jeden ze svědků dění na ministerstvu. Další hovořili o „trsání na Michala Davida“.
„Po jednání vlády jsem se na ministerstvo vracel do kanceláře vyřídit nezbytné věci, pak jsem sešel do atria, kde bylo třicet nebo čtyřicet lidí, se kterými jsem tam zůstal až do ukončení vánočního setkání,“ tvrdil dále Jurečka.
Nepodařil se ani příspěvek s fotkou muže, který si na nedávné pietě za zabitého Roma s plechovkou piva v ruce stěžoval na prodlevu ve výplatě sociálních dávek. Jurečka ho sdílel jako součást své kampaně v boji proti zneužívání dávek.
„Miloš Zeman, Andrej Babiš nebo Tomio Okamura postavili svou politiku na rozdělování společnosti, štvaní jedněch proti druhým a strašení. To sice může nabrat laciné populistické body, z dlouhodobého hlediska to ale škodí celé zemi. My jsme se proto zavázali, že budeme politiku dělat jinak,“ vymezil se proti Jurečkově prezentaci šéf Pirátů Bartoš.
Blažkova bouřka
Zlidověly také výmluvy ministra spravedlnosti Pavla Blažka, který byl vloni v létě přistižen na setkání s bývalým poradcem Miloše Zemana Martinem Nejedlým v restauraci v Praze na Žižkově. „Byla obrovská bouřka,“ zdůvodnil Blažek, proč se do restaurace uchýlil. Náhodou zde potkal Nejedlého. Ačkoli bydlí nedaleko, nebylo podle něj možné během bouře restauraci opustit, přisedl si proto k Nejedlému a jeho známým. Odešel přitom až po pěti hodinách.
Premiér Petr Fiala označil setkání za nevhodné, na rezignaci to ale podle něj není, Blažek podle něj od vedení ODS dostal „žlutou kartu“, za což se mu mnozí voliči také posmívali.
Ministru financí Zbyňku Stanjurovi zase nevyšlo nedávné tvrzení, že vláda vlastně už zbylé dva roky nic moc nechce dělat. „Pokud se mě ptáte, jestli přijde nějaká dramatická změna legislativy, tak nepřijde. Nebylo by odpovědné je slibovat. Neodpovídá to logice volebního cyklu a také to neodpovídá zájmům a volání voličů po nějakých razantních změnách,“ řekl Stanjura.
To kritizoval zase naopak například šéf STAN Vít Rakušan. „Změny musí běžet dál a já věřím, že voličů, kteří je očekávali a pořád očekávají, je dost. Letos potřebujeme zreformovat penzijní systém, schválit korespondenční volbu, udělat jasný krok směrem k euru a pokračovat v zásadní proměně školství a energetiky. A tím určitě nekončíme,“ ohradil se.
Změny musí běžet dál a já věřím, že voličů, kteří je očekávali a pořád očekávají, je dost. Letos potřebujeme zreformovat penzijní systém, schválit korespondenční volbu, udělat jasný krok směrem k euru a pokračovat v zásadní proměně školství a energetiky. A tím určitě nekončíme. pic.twitter.com/hyhUYen760
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) January 5, 2024
Dne 16. srpna 2023 reportéři Seznam Zpráv zastihli Pavla Blažka při setkání s bývalým poradcem Miloše Zemana Martinem Nejedlým v restauraci v Praze na Žižkově. „Byla obrovská bouřka,“ zdůvodnil Blažek, proč se do restaurace uchýlil. Náhodou zde potkal Nejedlého. Ačkoli bydlí nedaleko, nebylo podle něj možné během bouře restauraci opustit, přisedl si proto k Nejedlému a jeho známým. Odešel po pěti hodinách.[27][28]
Premiér Petr Fiala označil setkání za nevhodné, na rezignaci to ale podle něj není, Blažek podle něj od vedení ODS dostal „žlutou kartu“.[29] Okolnosti schůzky pak Blažek vysvětloval i na schůzce zástupců vedení koaličních stran. Předseda Pirátů Ivan Bartoš na pirátském fóru uvedl, že v průběhu jednání vyzval premiéra i Blažka, aby zvážili konec jeho působení na ministerstvu.[30]