Posádka ponorky patrně už nemá kyslík. Záchranáři stále věří v zázrak
PÁTRÁNÍ PO PONORCE
Krátce po jedné hodině odpoledne našeho času došel posádce hledané ponorky podle odhadů kyslík. Záchranné operace poblíž vraku Titaniku však nadále probíhají. Kolem jedné hodiny dosáhla dna jedna z dálkově ovládaných ponorek, které mají s hledáním ztracené ponorky pomoci.
Plavidlo Titan používané pro cesty k vraku slavného britského parníku se v severním Atlantiku stovky kilometrů od kanadského pobřeží ztratilo v neděli večer. Na palubě mělo zásoby kyslíku na přibližně 96 hodin. Kyslík na palubě tak již posádce pravděpodobně došel. Záchranáři však upozorňují, že se jedná pouze o odhad a kyslíku mohou vydýchat mnohem více i méně. A to podle situace na palubě a podle toho, zda posádka zpanikařila, či nikoliv.
Ponorku dlouhou necelých sedm metrů hledají týmy v oblasti velké zhruba jako celá Belgie, a to až do hloubky 4000 metrů. Do operace se zapojuje také francouzská loď s robotem, který se dokáže v takových hloubkách pohybovat. Zapojilo se i několik letadel kanadského a amerického letectva. Británie vyslala do oblasti také transportní letoun C-17.
The Canadian vessel Horizon Arctic has deployed an ROV that has reached the sea floor and began its search for the missing sub. #Titanic
— USCGNortheast (@USCGNortheast) June 22, 2023
AP upozorňuje, že cestu k záchraně posádky komplikuje několik překážek. I kdyby se ponorku podařilo najít, museli by k ní krizoví pracovníci dopravit záchranné vybavení a pokud možno ji dostat na hladinu. Vrak Titaniku se nachází v hloubce asi 3800 metrů a vyzvednout cokoli z takovéto hloubky je extrémně složité.
Titan, který patří společnosti OceanGate Expeditions, vezl kromě šéfa firmy Stocktona Rushe také britského dobrodruha Hamishe Hardinga, francouzského znalce Titaniku Paula-Henriho Nargeoleta a britského podnikatele s pákistánskými kořeny Shahzadu Dawooda a jeho syna Sulemana.