Ukrajinci kvůli Rusku nemohou ani pít. V oblastech kolem fronty zavedly úřady prohibici
PROHIBICE NA UKRAJINĚ
Válkou zmítaná Ukrajina musí v době války přijímat nepopulární a obtížná opatření. Jedním z nich je i prohibice. Ta oficiálně platí pro celou Ukrajinu v rámci stanného práva. Jednotlivé obce však mohou opatření omezit či zrušit. Většina ukrajinských měst, tak učinila přibližně měsíc po začátku války. V oblasti nejtvrdších bojů v Chersonské oblasti a Luhanské oblasti kolem Dněpru nyní úřady prohibici znovu zavádí. Informuje například Kyiv Independent.
Prohibice platila na celé Ukrajině od začátku války, jako součást stanného práva, které bylo vyhlášeno společně s válečným stavem. Přibližně měsíc po zavedení začalo být jednotlivými obcemi či oblastními gubernátory zmírňována. Nejdříve umožněním prodeje a nákupu piva, později jejím úplným zrušením. Jedním z argumentů byla i podpora ukrajinské ekonomiky.
„Nechci šokovat fanoušky prohibice, ale vodka se stejně prodává pod pultem. Zákazem její prodej neznemožníte, ale spíše připravujete stát o peníze z daní, které potřebuje,“ uvedl člen výboru daní a cel v ukrajinském parlamentu Danylo Hetmancev.
Přesto řada měst omezila například prodejní dobu, kdy mohou lidé nakupovat alkohol. Přísnost prohibice se zvyšuje, čím blíže je obec frontě. Tento měsíc například úřady v Chersonské a Luhanské oblasti opět zavedly prohibici bez výjimek. Rozhodla o tom vojenská rada Chersonu, která oblasti v době války spravuje. Opatření se týká přibližně 160 obcí v 30kilometrovém perimetru okolo řeky Dněpr. Na samotný Cherson se opatření nevztahuje.
Úřady důvody znovuzavedení prohibice neupřesnily. Podle odhadů ukrajinské hospodářské komory před válkou v roce 2021 přicházela státní pokladna ročně o 330 milionů dolarů na nezdaněném alkoholu a podvodech. V souvislosti s válkou stoupla podle některých odhadů spotřeba alkoholu na Ukrajině až o čtvrtinu. Vzhledem k omezení prodeje v souvislosti s válkou se dá odhadovat, že ztráty pro ukrajinskou pokladnu jsou v současnosti vyšší.