Oběti americké reindustrializace. Drsný, chaotický, ale pravdivý Donald Trump?
NOVÉ OBCHODNÍ VÁLKY
Za necelý měsíc od inaugurace Donalda Trumpa se toho stalo mnoho, ale cla a hrozba nových obchodních válek jsou z globálního pohledu rozhodně tématem číslo jedna. Obchodní bilance je pro amerického prezidenta nejdůležitější ukazatel, cla rád používá i jako formu nátlaku, kdy zkouší, jak kdo zareaguje. Zatím postupuje dost nepředvídatelně. V současném světě pokračující deglobalizace jsou přitom podobné protekcionistické tendence nebezpečnější než dřív. Mnozí kritici je označují až za autarkické, což v ekonomii znamená úsilí o co největší soběstačnost a maximální omezení zahraničního obchodu. Tedy úplný opak ekonomického liberalismu založeného na volném pohybu zboží.
Trump vždycky kritizoval země, se kterými mají Spojené státy obchodní deficity, které dokonce nazývá dotacemi. V jeho vidění tedy dovoz neznamená transakci, ale spíš dotování. V případě Kanady se vyjádřil tak, že USA platí stovky miliard dolarů za dotování Kanady. „Proč? Neexistuje žádný důvod. Nepotřebujeme nic z toho, co mají. Máme neomezené množství energie, měli bychom si vyrábět vlastní auta a máme víc dřeva, než kdy dokážeme využít. Bez těchto masivních dotací přestane Kanada jako životaschopná země existovat. Drsné, ale pravdivé! Proto by se Kanada měla stát naším milovaným 51. státem. Mnohem nižší daně a mnohem lepší vojenská ochrana obyvatel Kanady. A žádná cla,“ prohlásil.
V tom výkřiku je toho víc, čeho si všimnout. Zaprvé v něm Trump už zas demonstruje sílu USA ve stylu „připojte se k nám a budete mít klid“. Stejně mluvil o Grónsku a Panamě. Pak je tu ona „lepší vojenská ochrana“ související s výdaji na obranu. Ty jsou Trumpovi trnem v oku u všech členů NATO, kteří by podle něho měli ze svých rozpočtů vyčlenit na obranu pět procent HDP. To ale nedává úplně smysl. Nejenže Spojené státy jakožto vojenská velmoc loni za obranu samy utratily „jen“ 3,38 procenta HDP, členům NATO žádné povinné procento nikdo neukládá, pouze daná legislativa v jednotlivých zemích. Trump dlouhodobě mluví o tom, že nechce v NATO žádné černé pasažéry. Je to však opět jen forma výhrůžky. A další věcí je přírodní bohatství, které Trump rád dává na odiv. Jenže v tomto případě je to s Kanadou složitější.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.