Jednáme s teroristy, nejhoršími monstry na této planetě
IZRAELSKÁ DIPLOMATKA
Válka v Gaze je momentálně pozastavena. Mezi Hamásem a Izraelem zavládlo příměří, teroristické hnutí slíbilo osvobodit 33 rukojmích, v pondělí ale propouštění pozastavilo. Lhůtu má do sobotního poledne, jinak Izrael slibuje obnovit boje. Zároveň se rozbíhají jednání, která by měla dočasné pozastavení bojů učinit trvalým. O příměří a také o vlivu Donalda Trumpa na události na Blízkém východě hovoříme s náměstkyní izraelského ministra zahraničí Sharren Haskelovou.
Vydrží dohoda o příměří a propuštění rukojmích? V minulosti s tím byly problémy, když Hamás zdržoval zveřejnění seznamu rukojmích a propouštěl je v jiném pořadí, než bylo dohodnuto.
Nevím, jestli jste viděl záběry propuštění Arbel Yehoudové, které jsou strašlivé. Vláčely ji davy po ulici. Byla vyděšená. Velmi s ní soucítím, je jednou z nejodvážnějších. Představte si, co všechno musela vytrpět. Velmi pozorně jsem to sledovala. Je to porušení dohod. Víme, jak se tyto davy chovají. Viděli jsme záběry, jak brutálně se chovaly k rukojmím zavlečeným do Gazy. Kopance, plivání, vláčení po zemi. Jsou to násilné davy. Ohrožují jejich životy. Neumím si ani představit, jak vyděšená a nervózní musela být její rodina, aby po všem, co si za ten rok vytrpěla, ji nezavraždili na ulici pár kroků od auta Červeného kříže. Bylo těžké to sledovat, ale ne překvapivé. Hamás porušuje podmínky příměří. Nezveřejnil jména živých rukojmích v termínu, na kterém jsme se dohodli. Všech 33 rukojmích, kteří mají být propuštěni, jsou humanitární případy. Měli nám sdělit, kdo je živý a kdo mrtvý. S dvoutýdenním zpožděním nám řekli, kolik lidí žije a kolik je mrtvých. Ale neřekli nám, kdo je kdo. Arbel Yehoudovou nepropustili v dohodnuté době. Jednáme s teroristickou organizací. S nejhoršími monstry na této planetě. Během předchozího příměří Hamás také porušoval podmínky. Je to opravdu špína páchající zločiny proti lidskosti. Týrali a mučili naše lidi. Momentálně ale nemáme na výběr než s nimi jednat.
Co víte o stavu rukojmích?
Máme nějaké zpravodajské informace, ale je těžké je potvrdit. Je to něco, co nezveřejňujeme, dokud to nebylo potvrzeno. Co se týče rukojmích, kteří se vrátili z těch mučicích sklepů, tak bude trvat velmi dlouho, než se budou moci zapojit zpět do společnosti, než se budou cítit znovu v bezpečí. Myslím, že je to něco, s čím budou muset žít po zbytek svých životů. Zvlášť ti, kteří byli sexuálně zneužíváni. Také nesmíme zlehčovat fyzické týrání, a to i dětí, o kterém jsem slyšela. Nesmím zveřejnit podrobnosti, ale děti, které se vrátily ze zajetí, se stále potýkají s mnoha obtížemi.
Hamás odvlekl také rodinu Bibasovu, devítiměsíčního Kfira, čtyřletého Ariela a jejich rodiče, matku Shiri a otce Yardena. Máte informace o jejich stavu? (Yarden, který byl unesen a vězněn nezávisle na zbytku rodiny, byl propuštěn 1. února – pozn. red.)
Nesmíme zveřejnit nic neověřeného. Nezapomínejte také, že pro rodinu je to opravdová horská dráha. Jsou drženi extremistickou organizací, v děsivých podmínkách. Velmi se obáváme o jejich bezpečnost.
Jaká je role humanitárních organizací jako Červený kříž a UNRWA? Objevily se zprávy, že Červený kříž nikdy rukojmí nenavštívil a že někteří byli Hamásem drženi v zařízeních UNRWA.
Ovlivnil Donald Trump dohodu o příměří?
Co si myslíte o jeho plánu přestěhovat Palestince z Gazy jinam? Hlavně do Egypta a Jordánska. Je to realistické?
Celý rozhovor si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.