Trump stopl financování neziskovek. „Že bez peněz budou řvát, je normální“
ECHO SALON
Začátkem února nechal Elon Musk v zádech s prezidentem Trumpem zavřít budovy jedné vládní agentury a její zaměstnance poslal na nucenou dovolenou. Nebylo hned zřejmé, jaké začíná drama. Agentura nese jméno USAID (Agentura Spojených států pro mezinárodní rozvoj) a na to, jak málo byla známá i americké veřejnosti, má ohromný rozpočet – letos 44 miliard dolarů.
Drama je to proto, že USAID se nezabývá pouze rozvojovou pomocí – vrtáním studen v rovníkové Africe, bojem s malárií, potíráním nakažlivých chorob –, ale z nemalé části i šířením progresivní ideologie a ovšem geopolitikou. Například na Ukrajině z těchto subvencí aspoň částečně žije asi 90 procent médií. Ty peníze mají podpořit „soft power“, tedy měkkou sílu USA ve světě. Když se teď však Trump s Muskem rozhodli soft power podrobit velké revizi, volky nevolky nakousli téma i pro ostatní svět včetně České republiky: Je v pořádku, aby na formování veřejného prostoru v konkrétní zemi tekly peníze od jiné vlády nebo třeba Evropské komise? Není pak veřejný prostor nutně vychýlen jedním směrem?
České „nevládní“ prostředí v Salonu Echa zastupují ředitel Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál a zástupce ředitele Aspen Central Europe Institute Bohdan Rajčinec. Bývalý místopředseda ODS Jan Zahradil dlouhá léta ve správní radě tohoto středoevropského Aspenu seděl, a byl tak svědkem jeho vývoje a posunu. Jan Gregor reprezentuje Alianci pro rodinu, která peníze ani od české, ani od žádné zahraniční vlády nečerpá.
Pánové, pokud USA omezí peníze, jimiž se pokoušejí ovlivňovat poměry v jiných státech, případně v nich podporovat kulturní války, je to dobrá věc, nebo krok zpátky?
Dostál: Tak jestli jsem to dobře pochopil, Trumpova administrativa si vzala čas na rozmyšlenou. Zatím ty programy přerušili na 90 dní. Neboli si je teď nějak přebírají a zjišťují, co z nich odpovídá nové zahraniční politice Spojených států, co ponechají. Hodnotil bych situaci až ve chvíli, kdy budeme přesně vědět, co se bude dít.
A je v pořádku princip škrtat peníze, které americká vláda dává na podporu kulturních válek v zahraničí…?
Dostál: Kulturní války, co to je?
Včera jsem sledoval rozhovor Tuckera Carlsona s bývalým vysokým úředníkem ministerstva zahraničí USA Mikem Benzem. Ten tam uvádí jeden obzvlášť křiklavý případ – dotace pro transgender taneční festival ve Venezuele, který přitom USAID subvencoval z politických důvodů. Uvádím to jako pars pro toto.
Dostál: Asi si americká zahraniční politika určí linii podle toho, kdo vyhrál volby. A pokud si Američani zvolí někoho s tím, že bude provozovat jinou politiku, tak se tím svět asi nezastaví.
Gregor: Donald Trump a lidé, s nimiž volební kampaň dělal, měli jasný program. Oproti roku 2016 jsou připravenější. A teď svůj program naplňují, což spoustu lidí po celém světě udivuje. Mě výsledky amerických voleb vedou k závěru, že většina Američanů si přála zásadní revizi i zahraniční politiky, mimo jiné také toho, jací aktéři napříč světem jsou podporováni. Tak revidují. Já osobně z toho mám radost, protože v Evropě a samozřejmě i v České republice ambasáda Spojených států podporovala mnoho organizací, které se mně osobně ani naší organizaci úplně nepozdávají. Americká ambasáda a její představitelé, kteří měli v drtivé většině případů blíž k Demokratické straně, u nás podporovali organizace, které, převedeno na voliče, mají podporu tak jednoho procenta. Což se shodou okolností překrývá jak s podporou, tak s volebním programem české Strany zelených.
Celá audio a video verze zde.
Zkrácená verze za YouTube zde.