„Nechápu, proč čeští politici neustále urážejí Maďarsko.“ Ministr Szijjártó pro Echo
CO DĚLAL MAĎARSKÝ MINISTR V PRAZE
Minulý týden byl v Praze ministr zahraničí Maďarska Péter Szijjártó. Cesta vzbudila jiný druh pozornosti, než jaký návštěvy politiků ze spřátelených zemí obyčejně vyvolávají. Šéf maďarské diplomacie se nesetkal s nikým z vlády, zato měl ve svém minutovníku schůzku s Andrejem Babišem. Premiér Petr Fiala se proti tomu vymezil slovy, že „český ministr zahraničí rozhodně potají neobjíždí jiné země, aby kritizoval jejich vlády a podporoval opozici“.
Maďarsko-české vztahy a vůbec soudržnost visegrádské čtyřky uvnitř EU už předtím byly vystaveny zátěžovým zkouškám. Jen tři dny před Szijjártóovou cestou do Prahy vešlo ve známost, že Česká republika se přidává k řízení Evropské komise proti Budapešti. Co českou diplomacii vedlo k tomuto nezvyklému tahu? Zákon o ochraně státní suverenity, jímž se především zakazuje financování politických stran ze zahraničí. Ale naši vládní politici soukromě přiznávají, že nechuť vůči Viktoru Orbánovi je dána především rozdílným pohledem na rusko-ukrajinskou válku.
Maďarsko bylo celou dobu vystaveno kritice, že vůči válce Ruska proti Ukrajině zaujímáte neutrální postoj a že jste vlastně proruští. Jste?
Tato stigmatizace Maďarska, myslím, docela názorně ukazuje, kam až poslední dobou v Evropě klesla úroveň intelektuální debaty. Když nekriticky nebo s nedostatečným nadšením neopakujete mainstream, okamžitě jste stigmatizováni: přítel Lavrova (tak bývá zobrazován právě Lavrovův resortní protějšek Szijjártó, od něhož roku 2021 dostal Řád přátelství – pozn. red.), Putinův špion, propagandista Kremlu. Což je smutné, neboť kde není prostor na racionální rozpravu o tak důležitému tématu, jakým je válka na Ukrajině, tam se nedá dojít k žádným dobrým rozhodnutím. Když jsme se pokoušeli diskutovat o skutečném dopadu ukrajinské politiky EU, tak místo aby se na stůl položila fakta a vyměňovaly se argumenty a protiargumenty, okamžitě nás stigmatizovali. Když jsme se ptali, jak je možné, že zmocněnec EU pro sankční režim proti Rusku David O’Sullivan přednese 45minutovou prezentaci o tom, jakými různými způsoby se sankce obcházejí, pak při rekapitulaci jen tak řekne, že sankční režim bude fungovat, jak má, a nás, když se tomu podivujeme, stigmatizují. Už je ale vidět, že pravdu jsme měli my. Když EU se sankcemi začínala, očekávalo se, že sankce Rusko dostanou na kolena a že ho přinutí zastavit boje. Po třech letech a patnácti balíčcích sankcí Rusko nejenže není na kolenou, taky nepřestává válčit. Bylo by asi na čase hledat jiné řešení.
Jaký je účel vaší cesty do Prahy?
Proč myslíte, že se česká vláda přidala k řízení proti Maďarsku kvůli zákazu zahraničního financování politiky?
Co očekáváte od prezidenta Trumpa? Myslíte, že teď Washington bude mít na válku na Ukrajině stejný pohled jako vy?
Na minulém summitu EU Viktor Orbán podpořil nejnovější balíček sankcí proti Rusku. Co jste za to dostali?
Budete chtít prodloužit výjimku na dovoz produktů z ruské ropy, která končí v červnu?
Celý rozhovor si můžete přečíst již nyní na na ECHOPRIME nebo od středečních 18:00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.