„Vážná manažerská pochybení.“ Válek odvolal ředitelku centra vzdělávání zdravotníků
ZDRAVOTNICTVÍ
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) odvolal ředitelku Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů v Brně Michaelu Hofštetrovou Knotkovou. Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob řekl, že důvodem byla vážná manažerská pochybení a rozdílené představy o směřování instituce. Centrum pořádá specializační kurzy a kurzy povinného celoživotního vzdělávání pro nelékařské pracovníky ve zdravotnictví.
Od úterý bude řízením pověřená statutární zástupkyně ředitelky Jana Nekudová, ministerstvo podle Jakoba v nejbližších týdnech vypíše výběrové řízení. „Hlavním úkolem paní doktorky Nekudové bude především personální stabilizace národního centra a spolupráce s ministerstvem zdravotnictví na zásadním zlepšení fungování procesu specializačního vzdělávání, uznávání kvalifikací v oblasti nelékařských povolání a aprobačních zkoušek,“ uvedl Válek v tiskové zprávě.
V posledních pěti letech odchází už třetí ředitel Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů (NCONZO). Hofštetrovou Knotkovou jmenoval Válek v lednu 2022, v čele centra nahradila farmaceuta Jana Šalouna. Ten organizaci vedl od října roku 2019 poté, co jeho předchůdkyně Jana Mikulková rezignovala v červenci z osobních důvodů.
Centrum se věnuje specializačnímu a celoživotnímu vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, pro něž je ze zákona povinné. Zároveň organizuje rekvalifikační kurzy nebo vzdělávací akce pro veřejnost. V roce 2019 se k činnosti centra vyjadřoval i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle něj tato organizace podobně jako Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ), který se věnuje specializačnímu vzdělávání lékařů, porušovaly zákony a jejich vnitřní kontrolní systémy nefungovaly dobře. Neuveřejnily například některé předepsané dokumenty v registru smluv.
„V NCONZO byly kontrolou odhaleny také nedostatky v účetnictví a porušení rozpočtových pravidel,“ uvedl tehdy NKÚ. Úřad kritizoval i MZd jako zřizovatele, že je systém vzdělávání lékařů i nelékařů roztříštěný a ministerstvo nevyhodnocuje jeho fungování, přestože na něj každoročně vydává stovky milionů korun.
Vedle oboru všeobecná sestra patří mezi nelékařské zdravotnické obory například porodní asistentky, zdravotničtí záchranáři, zdravotní laboranti, zubní technici, radiologičtí asistenti, farmaceutičtí asistenti, zubní laboranti, fyzioterapeuti, nutriční terapeuti nebo ergoterapeuti, kteří se zaměřují u klientů na nácvik zvládání činností běžného života.