S blížícím se koncem TikToku utíkají Američané na jinou čínskou sociální síť, pár dní zpátky ji přitom nikdo neznal
ČÍNSKÉ SOCIÁLNÍ SÍTĚ
Čínské sociální síti TikTok hrozí v příštích dnech konec v USA. Její uživatelé v reakci na konec oblíbené sítě na sdílení krátkých videí, učinili nečekaný krok, když začali hromadně migrovat na jinou čínskou sociální síť Xiaohongshu, v překladu Malá červená knížka. Tuto sociální síť používá přibližně 300 milionů Číňanů a je jedna z mála čínských platforem, která je dostupná i mimo Čínu a její ostře regulovaný internet. V amerických aplikačních obchodech se poslední dny drží na předních příčkách stahování. V posledních dnech se na ní objevilo až 700 000 nových uživatelů, kteří na síti, která je kompletně v čínštině, začali psát anglicky. Informuje Le Monde či BBC.
Možný zákaz TikToku potvrdil v pátek i americký Nejvyšší soud. Americká vláda nařídila jeho nucený odprodej do amerických rukou nebo následný zákaz v souvislosti s obavami ze zneužití osobních dat milionů Američanů a na základě ohrožení americké národní bezpečnosti.
To se však zjevně nesetkalo s pochopením u řady amerických uživatelů, kteří začali z TikToku přecházet na jinou platformu Xiaohongshu, opět v rukou čínské firmy. Řada z nich se začala označovat za "uprchlíky z TikToku" a na síti začaly kolovat vtipy, že Američané hledají své čínské špiony, v reakci na odůvodnění zákazu.
"Hledám svého čínského špiona. Chybíš mi. Prosím pomozte mi ho najít," objevuje se podle BBC například na síti. Někteří čínští uživatelé nově příchozích i využívají například k vyplňování domácích úkolů z angličtiny. Řada uživatelů také zlehčuje obavy z rizik využívání čínských aplikací. "Podmínkám a zásadám, jsem věřil více, než jakékoliv americké aplikaci. A to jsem jsem nerozuměl jedinému slovu," uvádí jeden z nově příchozích.
Celá síť je v čínštině. Američtí uživatelé si tak k registraci museli většinou pomoci internetovými překladači. Síť, která má sídlo v Šanghaji, však už na nečekaný nával nových uživatelů reaguje nabíráním nových moderátorů se znalostí angličtiny. A není jedinou společností, která těží z nevídaného zájmu amerických uživatelů.
Oblíbená aplikace k učení jazyků Duolingo oznámila rapidní zájem o výuku čínštiny. Zájem oproti stejnému období v minulém roce v posledních dnech stoupl o více jak 200 %.
Přestože popularita RedNote rychle roste, je možné, že aplikace může čelit podobným obavám ze strany USA jako TikTok kvůli možnému zneužívání dat. Zároveň se spekuluje, jak dlouho bude Peking tolerovat takto otevřenou interakci mezi Číňany a Američany na své platformě.