Žena musela vysvětlovat na magistrátu kritiku vlády na Facebooku
KRITIKA VLÁDY
Případ ženy, která kritizovala vládu na Facebooku, byl odložen s tím, že se nejedná o přestupek. Výsledek kauzy z Prostějova pro deník Echo24 potvrdil právní zástupce ženy Jindřich Rajchl. Případ vyvolal vlnu pozdvižení proto, že kritizovat vládu je demokratické právo a nemělo by proto být stíháno. To potvrdil dříve i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Na případ upozornil začátkem září deník Echo24. Dokument s předvoláním se objevil na sociálních sítích, kde ho zveřejnila mimo jiné sama „podezřelá“ Marie Šabinská. Ta měla podat na magistrátu vysvětlení v souvislosti protivládní aktivitou na sociálních sítích. Žena se měla podle neznámého stěžovatele dopustit přestupku „v přesně nezjištěný den a z přesně nezjištěného místa prostřednictvím sociální sítě Facebook“. Měla tím úmyslně narušit občanské soužití tím, že se měla vůči jinému dopustit „jiného hrubého jednání“.
O jaké konkrétní jednání se mělo jednat, není jasné, policie však případ předala prostějovskému magistrátu, který Šabinskou předvolal k podání vysvětlení. Ta se vůči postupu ostře vymezila. „Svoboda je jen slovo, Ústava ČR je cár papíru a demokracie neexistuje. Ať žije svoboda slova a zastrašování pravdy. Fialenkova vláda kope do všech svobodomyslnych lidi,“ uvedla Šabinská, které se dostalo podpory mimo jiné od předsedy ústavně-právního výboru sněmovny Radka Vondráčka (ANO).
ANALÝZA: Co ukázala Trumpova směna u McDonald’s
Podání vysvětlení proběhlo 22. října, prostějovský magistrát následně redakci sdělil, že jelikož se jedná o správní řízení (tedy přenesenou státní správu),je třeba se obrátit přímo na osobu, která byla vysvětlení podat, případně na jejího právníka. „Vyjádření k této věci není v naší kompetenci,“ uvedla mluvčí magistrátu Alena Vrtalová.
Výsledek tak pro Echo24 potvrdil až právník Šabinské, sám známý kritik vlády a politik Jindřich Rajchl. „Vysvětlení jsme podali a věc byla tento týden odložena s tím, že se nejedná o přestupek. Tedy tato kauza je definitivně u konce,“ sdělil redakci v úterý večer Rajchl.
Postup policie schytal ostrou kritiku, hlavním argumentem bylo, že za kritiku vlády by neměly v demokratické zemi hrozit žádné právní postihy. Tomuto názoru dal za pravdu i ministr vnitra Rakušan. „Internetem koluje dopis, který vzbudil velké pozdvižení. Oprávněně. Jistá paní z Prostějova je v něm vyzývána k podání vysvětlení kvůli negativnímu příspěvku vůči vládě ČR na sociální síti. Nikdo v naší zemi nesmí být stíhán za svůj názor na vládu nebo komentář vůči vládě, pokud jím neporušuje zákon,“ uvedl Rakušan.
„Ačkoli do záležitosti nemůžu přímo zasahovat, mám za to, že za takový projev, i když s jeho vyzněním zásadně nesouhlasím, by nikdo neměl být předvoláván. Možnost kritizovat vládu je stěžejním prvkem demokracie,“ dodal ministr. V následné diskusi pod svým příspěvkem argumentoval mimo jiné zmíněnou formulací v předvolání.
ROZHOVOR: Roman Prymula o opatřeních během covidu: Zavírání škol bylo zbytečné
„V předvolání stojí, že má vysvětlit příspěvek kritizující vládu, což je mírně řečeno nešťastné. To protizákonné samozřejmě není. Pokud se kdokoliv dopustí porušení zákona, a to jak v reálném světě, nebo na sociálních sítích, pak ať ho policie samozřejmě stíhá nebo ať se to řeší jako přestupek,“ uvedl Rakušan. „Ať policie nebo správní orgány zkoumají, jestli ten post je, nebo není protizákonný. Ale ať nikoho nepředvolávají kvůli ‚postování příspěvku s negativním obsahem vůči vládě‘, abych citoval. To je medvědí služba demokracii,“ dodal.
Mluvčí policie Miluše Zajícová v září pro Echo24 řekla, že policie vyhodnocuje každé učiněné oznámení (podání) a to po obsahové stránce a zda splňuje dané náležitosti. „Pokud ano, tak rozhodne současně o jeho právní kvalifikaci a věcné a místní příslušnosti,“ vysvětlila Zajícová.
Dodala, že ne každé oznámení postupuje k projednání přestupku. „Pouze pokud ve věci lze spatřovat možné podezření ze spáchání některého přestupku a věc samotnou nelze uložit ad acta,“ dodala Zajícová. O jaké konkrétní jednání by se mělo jednat, není jasné, policie však případ předala prostějovskému magistrátu. Ze slov Zajícové tak lze usuzovat, že policie spatřovala v jejím jednání možný přestupek.