Úleva v Německu. Vysoce nebezpečná krvácivá horečka se v Hamburku nepotvrdila
KRVÁCIVÁ HOREČKA
Lékařská vyšetření neprokázala nákazu krvácivou horečkou marburg u dvou lidí, kvůli kterým muselo být ve středu na několik hodin uzavřeno jedno z nástupišť vlakového nádraží v Hamburku, uvedly podle agentury DPA úřady. Muž a žena byli po příjezdu izolováni v místním Univerzitním lékařském centru na oddělení specializovaném na vysoce nakažlivé infekční nemoci.
Podle úřadů se jednalo o sedmadvacetiletého německého studenta, který pracoval v nemocnici ve Rwandě, a jeho přítelkyni. Dvojice se vrátila do Německa přes mezinárodní letiště ve Frankfurtu a odtud se vydala vlakem do Hamburku.
V průběhu cesty se muži udělalo špatně a „v obavě, že se ve Rwandě nakazil tropickou nemocí“, kontaktoval lékaře. Podle německých médií se jednalo o studenta medicíny, který vykazoval příznaky podobné chřipce a bylo mu mírně nevolno. Po příjezdu na hamburské nádraží na oba cestující čekaly lékařské týmy, které je okamžitě izolovaly a odvezly do univerzitní nemocnice.
Krvácivá horečka marburg je vysoce nebezpečná nemoc podobná ebole, která má podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) průměrnou smrtnost 50 procent. Při předchozích výskytech marburského viru zemřelo 24 až 88 procent nakažených, uvádí WHO. Vir způsobuje vysokou horečku často doprovázenou krvácením, které postihuje několik orgánů. Od vypuknutí epidemie na konci září bylo ve Rwandě potvrzeno přibližně 29 případů, z toho 11 lidí zemřelo.
Marburg patří do skupiny filovirů, kam patří i virus ebola, který v Africe způsobil několik epidemií. Na rozdíl od eboly však proti marburgu neexistuje antivirová léčba ani vakcína, píše web stanice CNN. K přenosu z člověka na člověka pak dochází kontaktem s krví nebo jinými tělesnými tekutinami.