Dokument o transformaci firmy „otevírá oči“ dalším byznysmenům
DOKUMENT O TRANSFORMACI
Jeden z nejinspirativnějších příběhů ze světa velkého a udržitelného byznysu dostal filmovou podobu. Dokumentární snímek Beyond Zero vypráví o transformaci předního světového výrobce koberců Interface a vizionáře Raye C. Andersona. Dokument režiséra Nathana Haveye se zabývá transformací společnosti a cestou k udržitelnosti na pozadí velkého byznysu.
Promítání při letní premiéře organizovala Asociace udržitelného podnikání ve spolupráci se společností Unlimit DB, Evropskou komisí a COM.SE Consulting. Po projekci následovala panelová debata o udržitelnosti v podnikání s Vítem Strakou (Eurowag), Michaelou Chaloupkovou (ČEZ), Tomášem Valou (SIKO) a Lucií Loudovou (Unlimit DB) a dalšími významnými osobnostmi.
Lucie Loudová zdůraznila, že firma UNLIMIT DB byla hrdým partnerem premiéry filmu, který ukázal cestu firmy k úplné udržitelnosti. Jak ale prosadit takovou změnu v praxi? Podle Loudové je třeba naslouchat generaci Z , která dnes tvoří 38% pracovní síly na celém světě. "Do budoucna to bude polovina pracovníků, oni to v sobě mají; čím dříve si uvědomíme, že jsme „lupiči planety“, tím lépe," řekla Loudová. "Věříme, že udržitelnost není jen módním trendem, ale i nezbytnou součástí moderního podnikání. Naše partnerství s firmou Sustainova nám umožnilo sdílet a propagovat tyto hodnoty širší veřejnosti a profesionálům z různých odvětví," řekla Loudová.
Spolumajitel firmy Sustainova Robin Dufek zmínil v diskuzi příklad firmy vyrábějící stavebnici Lego, kde mají zaměstnanci navázané odměny na to, jakou zanechávají uhlíkovou stopu. "V Česku máme tendenci se podceňovat, přitom je tu řada dobrých příkladů, jen se jimi nechlubíme," řekl Dufek s tím, že nejlépe se s problematikou vyrovnávají menší firmy.
Pohled podnikatele v dokumentu
„Jednou lidé jako já skončí za mřížemi,“ zní první věta v úvodu dokumentu Beyond Zero. „Lidmi jako já“ měl na mysli zakladatel a vizionář Ray C. Anderson průmyslníky a byznysmeny, pro které jsou jediným měřítkem, které sledují, finance a profit. „Neohlíží se na přírodní zdroje z nichž čerpají, na společnost, na to jaký má jejich činnost dopad či bude mít do budoucna následky.
Ray C. Anderson si během času uvědomil, že je potřeba firmu změnit a transformovat. Trvalo to více než 20 let a firma Interface je dnes „beyond zero“. „Česká premiéra dokumentárního filmu Beyond Zero představila silný, oči otvírající a povzbudivý příběh. Cesta společnosti Interface nejen k uhlíkové neutralitě, ale k bodu, kdy naopak navrací něco zpět přírodě a planetě z níž čerpá, nebyla přímočará ani snadná, ale je dokladem, že ‚když se chce, všechno jde‘,“ píše se na webu filmu.
PODCAST: Není nad dobře natočenou vraždu
Harvardská profesorka a autorka knihy Přestavba kapitalismu v hořícím světě Rebecca Hendersonová uvedla, že dokument vypráví „silný a nesmírně nadějný příběh“ o uzdravení světa. Dokument Beyond Zero nabízí hned několik možností k odstartování diskuze o udržitelnosti ve firmě, teambuildingových akcích a strategických poradách, uvádí Asociace udržitelného podnikání. Česká premiéra dokumentu z roku 2022 proběhla v novém žižkovském Kině Přítomnost.