Policejní protest hromadný nebude. „Máme vlastní kampaň,“ distancují se „větší“ odbory
STÁVKA U POLICIE ČR
Někteří policisté se rozhodli začátkem listopadu protestovat proti nedostatku personálu a nízkým platům. Místo vypisování pokut za běžné přestupky plánují prohřešky řešit pouze dohodou. O hromadnou akci ale nakonec zřejmě nepůjde. Předseda policejních odborů Tomáš Machovič deníku Echo24 řekl, že největší policejní odborová organizace protest nepodporuje a v listopadu plánuje spustit vlastní kampaň, v rámci které chce na problémy uvnitř policie upozornit po svém.
I když policisté dle zákona stávkovat nesmějí, podobně jako soudci a státní zástupci, policejní prezidium nevnímá ohlášený protest jako nezákonný. „Pokud to zákon umožní, budeme přestupky řešit domluvou, a místo vypisování pokutového bloku budeme lidem vysvětlovat, že policie v základních činnostech padne, že nebude schopna základní činnosti vykonávat,“ řekl v týdnu vedoucího obvodního oddělení v Písku Martin Červenka, který za akcí stojí.
Dalším projevem protestu může být dlouhé čekání na hlídku v případech, kdy nejde o ohrožení zdraví. Kolik policistů se do akce zapojí, zatím není jasné. Podle odhadů může jít o jednotky tisíc. Největší policejní odborová organizaci (NOS PČR), která má přes 22 tisíc členů, ale Červenkovu akci nepodpořila. I když má zejména k financování policie podobné výhrady.
Místo toho plánuje na listopad vlastní kampaň s názvem „Bezpečnost něco stojí“. Ta má poukazovat na nedostatečné financování bezpečnostních sborů a bude oslovovat veřejnost i politiky.
„Jestli si jiná odborová organizace dělá nějakou kampaň s pokutami, je to jejich věc. My jdeme jiným směrem. Ať si to každý vyhodnotí sám. Já myslím, že policie má plnit nějaké úkoly, a to není jenom o pokutách, ale také o vloupáních, řešení domácího násilí a dalších věcech. Ale jestli naši členové chtějí, ta výzva je veřejně přístupná a mohou se k ní přidat,“ řekl pro Echo24 předseda policejních odborů Tomáš Machovič.
Policisté ve sboru podle něj skutečně chybí a Nezávislý odborový svaz Policie ČR na to dlouhodobě poukazuje. Podle současných čísel chybí ve sboru asi šest tisíc lidí. „Pokud chceme být nadále bezpečná země, bezpečnostní sbory musí být řádně financovány. Líbilo by se nám aby platy policistů byly vázány v rámci HDP nebo na výši průměrné mzdy,“ říká. Policejní odbory požadují, aby platy policistů a policistek vzrostly od nového roku alespoň o 2500 korun. Týkat se to má nejen uniformovaných, ale také kriminalistů a občanských zaměstnanců.
Rakušan chce přidat 1500 korun. Odborům to nestačí
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) nicméně přišel na pondělní jednání se zástupci bezpečnostních sborů, tedy nejen policistů, ale také vězeňské služby nebo celníků a hasičů s tím, že rozpočet umožňuje od ledna přidat plošně pouze 1500 korun měsíčně. Odborářům to ale nestačí. Navíc dokud nebude finálně schválen státní rozpočet na příští rok, jisté není vůbec nic. „Nejsme spokojeni. Panu ministrovi jsme zopakovali, že pro nás to není dostatečné a požadujeme přidání pevnou částkou ve výši 2500 korun, což je ekvivalent plošného navýšení o 6,9 procent,“ dodal Machovič.
Jedním z problémů jsou i nízké nástupní platy. Policejní odbory si nechaly zpracovat průzkum, podle kterého je právě rozumný nástupní plat důležitý zejména pro lidi narozené kolem roku 1990, protože chtějí uživit rodinu. Generace začínající rokem 2000 zase klade větší důraz na dobré pracovní prostředí a kolektiv a zaměstnanecké benefity, jako jsou příspěvky na dopravu, stravování, volno a lázeňské pobyty.