Na pomoc proti vosám Češi mnohem častěji volají hasiče. Kdy je to na místě?
PŘEMNOŽENÝ HMYZ V LÉTĚ
Letos rapidně vzrostl výskyt obtížného hmyzu v České republice. Záchranáři a hasiči toto léto evidují násobně více výjezdů a zásahů, kdy likvidují vosí, včelí či sršní hnízda. Hasiči letos likvidovali takřka 2500 hnízd obtížného hmyzu oproti minulému roku, když hasiči zničili 946 hnízd. Odborníci si to vysvětlují růstem letních teplot, které v červenci vystoupaly až k tropickým 35 stupňům Celsia. Hmyz oproti předchozím letům není početnější, nebezpečnější ani agresivnější, řekla mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Klára Ochmanová.
Především vosí a sršní bodnutí způsobuje těžké alergické reakce a několika pacientům už šlo o život. Vosy i sršni neobyčejně prosperují, mají mnoho silných hnízd kvůli teplému jaru a útočí dříve než v předešlých letech. Zásahy jsou sice častější, ale víceméně se v ničem neliší, doplnila Ochmanová.
Hasiči letos v červenci zlikvidovali o několik stovek více hnízd obtížného hmyzu, tedy i vos a sršní, než v loňském prvním prázdninovém měsíci. Nárůst objednávek na likvidaci vosích hnízd eviduje také firma na hubení hmyzu, odborníci se ale shodují v tom, že přemnožené vosy letos nejsou, pouze létají více při teplém a suchém počasí, uvádí odborníci a ochránci přírody.
Nejčastěji zasahovali hasiči při likvidaci obtížného hmyzu v Plzeňském kraji, k 25. červenci evidovali 465 zásahů. Naopak nejméně zasahovali v Libereckém kraji, a to desetkrát. Za loňský rok měli hasiči 5535 výjezdů k likvidaci obtížného hmyzu, letos k 25. červenci to bylo 4020.
ECHOSALON: Kamala si troufá! Vondra, Weiss, Joch, Kozák a Durčák o volbách v USA
"Oproti loňské sezoně sice pociťujeme nárůst objednávek na likvidaci vosích hnízd, ale je to dáno spíše počasím, respektive počtem teplých letních dní," řekl Marek Götzl z firmy na hubení hmyzu a škůdců Adera. S tím souhlasí také Jan Růžička z katedry ekologie Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity. "Pokud je v létě teplo a sucho, vos, vosíků a sršní je každoročně všude hodně. Nemám pocit, že by se jejich početnost nějak drasticky lišila od jiných let," uvedl Růžička.
Také ochránci přírody tvrdí, že počet vos reaguje na klimatické podmínky. Pokud je mírná zima a sucho a teplo na jaře, bývá více vosích dělnic v pozdním létě, uvedl Karel Chobot z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. "Letošní rok nepředpokládáme nijak výjimečný z hlediska početnosti vos, vzhledem k několika velkým výkyvům v teplotách bychom očekávali spíše nižší početnosti," doplnil Chobot.
Teplejší počasí posledních dní přineslo typicky letní zásahy hasičů na likvidaci rojů a hnízd vos, včel a sršňů. Meteorologové předpovídají slunné a teplé počasí během týdne i víkendu, což je počasí, kdy hasiči nejčastěji vyjíždí likvidaci nebezpečného hmyzu, uvedl Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje na svém webu.
Nejsme deratizační firma, brání se hasiči
Podstatou výjezdu hasičů je provádění likvidace rojů pouze tehdy, když hrozí nebezpečí z prodlení. Hasiči vyjíždí likvidovat roje na veřejném prostranství, kdy hrozí pobodání dítěte nebo alergika, v případech, kdy se roj usadil na veřejné budově, dětském hřišti, mateřské školce apod. "Z tohoto místa musím upozornit, že hasiči nejsou deratizační firma a nevyjedou k zásahu na požádání každého," uvedla již dříve mluvčí hasičů z Olomouckého kraje. Musí vyhodnotit nebezpečnost situace. Když jednotka dorazí na místo a zjistí, že žádné nebezpečí nehrozí, zásah neprovede. V tomto případě může dokonce občana, který zneužil linku tísňového volání, pokutovat. Proto si občan musí sám podle svého uvážení, vyhodnotit situaci a dobře si rozmyslet, jestli hasiče zavolá nebo ne.
Hasiči i odborné firmy likvidují pouze taková hnízda, která jsou v blízkosti obydlí a ohrožují zdraví lidí. "Hnízda jsou nejčastěji na půdách, pod střešními taškami, na trámech, v otvorech a v rozích fasády, v dutých zábradlích, pod podlahou teras, v kůlnách a zahradních domcích," řekl Götzl a doplnil, že ani v jejich firmě nepozorují rozdíly v chování či hnízdění vos. Dalibor Titěra z Výzkumného ústavu včelařského vysvětlil, že vosy hnízdí v blízkosti potravy. "I vosy potřebují bílkoviny, loví hmyz a ledacos najdou i v kompostu a v popelnicích," uvedl.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Policie našla tělo pohřešovaného policisty. Zřejmě spáchal sebevraždu
Hasiči uvádí, že v rámci zásahu je potřeba zjistit velikost roje či hnízda. "V případě, že je roj nebo hnízdo pod omítkou, fasádou nebo v dutině stromu, tedy hasiči nevidí na velikost hnízda, je jejich zásah neúčinný. Hmyz lze odchytávat pouze tehdy, když není rozlítaný (tzn. nejlépe ráno nebo večer)," píše se na webu. Roj se poté vezme do igelitového pytle, odstřihne a pomocí chemických prostředků zlikviduje.
Hasiči i odborné firmy likvidují pouze taková hnízda, která jsou v blízkosti obydlí a ohrožují zdraví lidí. "Hnízda jsou nejčastěji na půdách, pod střešními taškami, na trámech, v otvorech a v rozích fasády, v dutých zábradlích, pod podlahou teras, v kůlnách a zahradních domcích," řekl Götzl a doplnil, že ani v jejich firmě nepozorují rozdíly v chování či hnízdění vos. Dalibor Titěra z Výzkumného ústavu včelařského vysvětlil, že vosy hnízdí v blízkosti potravy. "I vosy potřebují bílkoviny, loví hmyz a ledacos najdou i v kompostu a v popelnicích," uvedl. Odborníci zároveň upozorňují na to, že vosy mají důležité funkce v ekosystému. "Jsou všežravé, jako dravci loví řadu jiných druhů hmyzu, živí se nektarem, a jsou tak i významnými opylovači," řekl Chobot.