Za masivními propalestinskými protesty na univerzitách v USA stojí i miliardy z Kataru
PENÍZE Z KATARU
Za propalestinskými demonstracemi na velkých amerických „liberálních“ univerzitách, které se v minulých dnech konaly po celých Spojených státech, je stín Kataru a jeho miliardy dolarů, které do amerických vzdělávacích zařízení pumpuje. Píše o tom italský deník Il Giornale s tím, že Dauhá je v posledních letech největším zahraničním sponzorem amerických univerzit.
Katar, malý, ale velmi bohatý emirát na Arabském poloostrově, který od roku 2012 hostí politickou kancelář Hamásu, zaplatil stovky milionů dolarů Palestincům v Pásmu Gazy. Současně ale investoval daleko vyšší částky peněz na velké operace "měkké síly" při financování prestižních univerzit ve Spojených státech a důležitých think-tanků zabývajících se zahraniční politikou USA. Podle studie National Association of Scholars z roku 2022 citované v časopisu Free Press je nyní Katar největším zahraničním dárcem amerických univerzit. Studie zjistila, že v letech 2001 až 2021 věnoval tento malý emirát americkým univerzitám až 4,7 miliardy dolarů.
Podle zprávy daroval například koncem 90. let Katar více než 103 milionů dolarů Virginia Commonwealth University na kampus výtvarného umění, roku 2011 obdržela Cornellova univerzita 1,8 miliardy dolarů na lékařskou fakultu, vyjmenovává list jen některé případy.
Podle Il Giornale některé z těchto univerzit v posledních letech ještě upevnily spolupráci s Katarem. Northwestern University má kampus v Dauhá a může se pochlubit žurnalistickou školou, která je považována za jednu z nejlepších na světě. Spojení s Dauhá je tak těsné, že v průběhu let bylo podepsáno memorandum o porozumění s Al Jazeerou, známou televizní stanicí financovanou právě Katarem.
Podle Ashera Smalla, výkonného ředitele Institutu pro studium antisemitismu a globální politiky, je financování amerických univerzit Katarem součástí mnohem širšího úsilí o uplatňování měkké síly na Západě. Nejsou to ale jen univerzity, které dostávají miliony dolarů z Arábie. Mezi hlavní a nejvlivnější think-tanky patřil Brookings Institution, který v roce 2013 obdržel čtyřletý grant ve výši 14,8 milionů dolarů na pomoc s financováním Brookings Doha Center. Institut byl uzavřen poté, co FBI loni vyšetřovala bývalého prezidenta think-tanku Johna Allena, a obvinila ho z lobbistických aktivit právě ve prospěch Kataru.