Motol pod vedením Ludvíka: 8,5 miliardy z evropských fondů, stovky milionů od státu
FINANCOVÁNÍ FN MOTOL
Fakultní nemocnice v Motole získala pod vedením ředitele Miloslava Ludvíka, který je údajně mezi obviněnými v kauze úplatkářství a dotačních podvodů, téměř 8,5 miliardy korun z evropských fondů. Ze státního rozpočtu na jejich dofinacování čerpala další stovky milionů korun. Vyplývá to z údajů nemocnice, ministerstva zdravotnictví (MZd) a jednotlivých evropských fondů. Podle MZd nejsou v současné době termíny plnění projektů z Národního plánu obnovy (NPO) ohroženy, uvedl vedoucí tiskového oddělení Jan Řežábek.
Největší dotaci měla nemocnice přidělenou na vybudování českého onkologického institutu. Projekt, který byl zahájen v roce 2023, měl stát 4,5 miliardy korun a evropská dotace byla 3,7 miliardy. Ze stejného projektu nemocnice financuje také výstavbu centra simulační medicíny téměř za 565 milionů korun.
Na začátku roku 2023 Ludvík řekl, že nemocnice byla jediná, která měla pro tak rozsáhlé projekty připravená stavební povolení, byť původně pro jiné využití. Chtěla stavět budovy mikrobiologie a patologie a čekala, až na ně budou finance. "Zatím se nám nestalo, že bychom věc, kterou jsme si připravili do šuplíku, nezrealizovali," uvedl tehdy s tím, že je to výhoda skoro čtvrtstoletí ve funkci ředitele.
Peníze z NPO vyplácí Evropská komise Česku postupně, loni v listopadu bylo potvrzeno 48 miliard korun z celkem plánovaných 167 miliard. Podle Ludvíkova předloňského vyjádření musí být budovy zkolaudovány do konce loňského roku a v provozu v červenci 2026. "Na základě aktuálních informací by oba projekty měly být dokončeny ve stanovených termínech pro plnění Národního plánu obnovy," uvedl Řežábek. Dodal, že o prodloužení se v tuto chvíli nejedná.
Projekt simulačního centra intenzivní medicíny je podle něj aktuálně ve fázi dokončování stavby. Stavba onkologického centra má zatím asi měsíční zpoždění. "Nicméně ani toto drobné zpoždění nemá v tuto chvíli vliv na termíny plnění Národního plánu obnovy," doplnil.
Další projekty za 590 milionů v Motole byly financovány z programu REACT-EU, který vznikl jako reakce Evropské unie na covid-19. Peníze nemocnice čerpala také například z Operačního programu životní prostředí (1,4 miliard korun), Integrovaného operačního programu (276 milionů korun), Integrovaného regionálního operačního programu (683 milionů korun). Přibližně 60 milionů jí loni poslalo také MZd na výzkumné projekty a vzdělávání zdravotníků.
SOUVISEJÍCÍ: Ludvík skončil v čele FN Motol, ministerstvo mu doručilo odvolání
Na snížení energetické náročnosti objektu nemocnice pro dospělé, takzvaného Modrého pavilonu, vydala FN Motol přes 976 milionů korun, z nich 193,8 milionu byl příspěvek EU a 236,9 milionu šlo ze státního rozpočtu. Právě o zakázky na opravu Modrého pavilonu a výstavbu onkologického centra se podle médií zajímají kriminalisté.
Situaci v médiích sleduje i Nadace rodiny Kellnerových, která na provoz a vybudování výzkumního a diagnostického centra v Motole přislíbila 500 milionů korun. Další kroky chce konzultovat s MZd jako zřizovatelem projektu Motolského onkologického centra, jehož součástí má být i jí podporované samostatné Vědecké a diagnostické onkologické centrum, řekl šéf komunikace nadace Michal Kříž. Nadace podle něj na výstavbu tohoto pracoviště zatím žádné peníze neposkytla.
Fakultní nemocnice v Motole je jednou z 11 fakultních nemocnic, které zřizuje MZd jako přímo řízené organizace. Ředitelé nemocnic včetně Ludvíka si opakovaně stěžovali, že na investice do rozvoje nemocnic se z plateb zdravotních pojišťoven za zdravotní péči ušetřit nedá. MZd je proto průběžně dotuje z programu na jejich rozvoj a obnovu. Za 20 let z něj bylo podpořeno přes 400 investičních akcí.
Programem se opakovaně zabýval i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který ministerstvo kritizoval za to, že využití peněz nedostatečně kontroluje. Výtky týkající se přímo FN Motol měl úřad už v roce 2006. V roce 2010 byla celková částka pro program vyhrazená ze státního rozpočtu stanovena na 15,9 miliardy korun, podle NKÚ postupně narostla na 18,7 miliardy.
Pirátská strana vyzvala dnes v prohlášení pro média ministerstvo, aby nařídilo v nemocnici, jejímiž zakázkami za zhruba čtyři miliardy se zabývá policie, hospodářský audit. "Průhledné zveřejňování smluv by snížilo riziko podvodů, úplatků a manipulací s cenou," uvedl místopředseda Pirátů a zakladatel Hlídače státu Michal Bláha.