Koalici čeká ošklivý střet s opozicí o Evropu. Bude to referendum o Fialovi, říkají politologové
VLÁDA VS. OPOZICE
Vládní koalici čeká v evropských volbách tvrdý střet s opozicí včetně hnutí ANO, které od prezidentských voleb přijalo více národovecký narativ než v minulosti. Shodují se na tom politologové oslovení deníkem Echo24. Ačkoliv lze ANO považovat za mírného favorita voleb, s ohledem na velkou volební disciplinovanost voličů vládních stran se nedá čekat výrazný propadák. Volby zřejmě budou ze strany opozice pojaté jako referendum o Petru Fialovi (ODS).
Podle politologa z Institutu SYRI a Masarykovy univerzity v Brně Romana Chytilka je zatím na kvalifikovanou predikci detailů příliš brzy. „Je jasné, že volby budou důležitým střetem vlády s ANO. Jejich ráz udá tentokrát ANO tím, zda je pojme spíš jako kritiku vlády nebo kritiku EU,“ řekl Chytilek pro Echo24. „Obojí má pro opoziční hnutí výhody a nevýhody. Je potřeba vše vidět i tak, že soupeří se stranami jako SPD či Trikolóra a různými protestními aktéry. A evidentně není zatím rozhodnuté, jak svou kampaň zacílí,“ dodal Chytilek s tím, že voliči koaličních stran jsou v evropských volbách disciplinovaní a tak se nedá čekat, že by vládní subjekty ve volbách úplně pohořely.
Politolog Petr Just deníku Echo24 řekl, že problém u voleb do Evropského parlamentu je ve výrazně menší volební účasti, která se pochopitelně na výsledku odrazí. „Rámcově lze považovat hnutí ANO za favorita, ale na predikci výše jejího vítězství bych si v tuto chvíli netroufnul. Navíc je otázka, co udělá s podporou ANO oznámení dvou nejvýraznějších europoslankyň (Dity Charanzové a Martiny Dlabajové – pozn. red.), že s ANO končí. A naopak tam zůstávají v podstatě bezejmenní europoslanci, u nichž je vidět v první řadě slepá loajalita vůči Andreji Babišovi, což jim ale zvyšuje šance, že budou nominováni na kandidátku,“ míní Just.
Podle experta na evropskou politiku Petra Kanioka z Masarykovy univerzity v Brně bude kampaň určitě vyhrocená a konfliktní. „Myslím si, že v ní výrazně budou napříč EU rezonovat panevropská témata, jako jsou Green Deal či válka na Ukrajině. V Česku se hnutí ANO a Andrej Babiš bude snažit vsunout také narativ, že volby a kampaň je referendem o vládě pětikoalice,“ uvedl pro Echo24 Kaniok. „Plus od opozice očekávám vytažení migrační karty, která je v české společnosti jakkoliv iracionální, tak zároveň velmi vděčná. Obecně bude samozřejmě záležet na vývoji v EU a na Ukrajině, ale pokud se nic zásadního nezmění, karty budou tematicky rozdány zhruba takto.
Odchod Charanzové a Dlabajové usnadnil situaci
Politolog Jan Kubáček očekává celkově hodně tvrdou, špinavou a mobilizační kampaň. „Jednotlivé strany budou testovat volební mobilizaci pro sněmovní volby o rok později, dle své úspěšnosti rozhodnou o dalším volebním postupu – zda v koalici či samostatně, což platí univerzálně – jak o vládních, tak opozičních sněmovních, ale i mimosněmovních subjektech,“ uvedl pro Echo24 Kubáček.
Kampaň bude podle něj opozicí, především ze strany hnutí ANO, pojata jako referendum o Petru Fialovi a jeho vládě, o jeho dosavadních premiérských výsledcích a celkově o chování české vlády v unijních strukturách. „SPD k tomu připojí pokus vyvolat referendum celkově o stávající Evropské unii, jejich strukturách a k tomu připojí Petra Fialu a vládní pětikoalici. Pokusí se být ostřejší než všechny zbývající mimosněmovní opoziční strany,“ míní Kubáček. Poukázal, že Sociální demokracie evropské volby pojme jako pokus o návrat do české politiky „hlavními dveřmi“ zaměstnaneckými a ekonomicko-sociálními tématy.
Podle politologa z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Michaela Drašara lze si z dosud proběhlých událostí udělat alespoň částečný obrázek o tom, jak by mohla situace a kampaň před volbami do Evropského parlamentu vypadat. „Především je jasné, že hnutí ANO se bude orientovat na konzervativní otázky a témata, jak se ostatně v posledních týdnech snaží profilovat vrcholní představitelé tohoto hnutí,“ míní Drašar a podobně jako Just poukázal na situaci okolo Charanzové a Dlabajové.
„Situaci v tomto směru usnadnilo i oznámení europoslankyň Charanzové a Dlabajové, že nebudou v barvách hnutí ANO obhajovat mandát. Obě patří k představitelům liberálního proudu v rámci hnutí a současný programový směr by jim, jak ostatně samy potvrdily, nevyhovoval,“ uvedl pro Echo24 Drašar.