Tři funkce najednou? ANO je pod palbou kritiky za kumulace, Piráti vytáhli i obří náhrady
FUNKCE A PENÍZE POLITIKŮ
Kumulace politických funkcí se jako téma objevuje pravidelně, stále častěji se o něm nicméně hovoří v souvislosti s kandidaturami politiků ANO. Navzdory dřívější ostré kritice této praxe právě ze strany samotného hnutí se nyní jejich představitelé podle kritiků neostýchají hromadit pozice na několika úrovních, případně kandidovat s už existujícím mandátem. Zejména TOP 09 a Piráti upozorňují na problém s efektivitou a transparentností výkonu takových rolí.
Podle předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ANO dříve podobné spojování hlasitě odmítalo. „Hnutí ANO dříve ostře kritizovalo kumulaci funkcí, nyní v ní ale nemá konkurenci. Jejich politici mají v úmyslu zastávat i tři až čtyři funkce najednou a Andrej Babiš to obhajuje slovy ‚občas to jinak nejde‘,“ uvedla Pekarová Adamová v pondělí. Podle ní jde o ukázku pragmatického populismu. „Tahle populistická salta o 180 stupňů předvádí pokaždé, když se jim to hodí,“ dodala.
Piráti: Dvojí plat maskovaný jako náhrady
Piráti rovněž dlouhodobě upozorňují na problém spojený nejen s kumulací funkcí, ale také s neprůhlednými náhradami, které politici pobírají k platu. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek upozornil na problém výše náhrad, které mohou činit až 84 procent základního platu poslance. „Náhrady ve skutečnosti tvoří další výraznou součást platů politiků, takový druhý plat, který se jen tváří, jako že o plat nejde. A pro občany jsou nepřehledné,” uvedl Michálek. Piráti proto navrhují systémové změny, které by tyto náhrady zprůhlednily a omezily.
„Vůbec nejpalčivější problém u platů politiků je v neprůhledných náhradách, které jsou ve skutečnosti další součástí platu. Akorát se to maskuje jiným pojmenováním. Náhrady a platy chceme zprůhlednit, vše odvíjet od průměrné mzdy a zrušit přepočítávací koeficient,” dodal Michálek. Piráti také navrhují omezit vysoké náhrady na dopravu a reprezentaci, které podle nich neodpovídají skutečným nákladům. „Chceme snížit náhrady na dopravu, které jsou dnes nesmyslně vysoké – 38 tisíc korun měsíčně pro poslance s trvalým bydlištěm v Praze, kde roční Lítačka stojí necelé 4 tisíce korun,“ vysvětlil.
Michálek rovněž kritizoval kumulaci funkcí v kontextu platových náhrad. Piráti by chtěli zastropovat platy krajských a obecních politiků, kteří zároveň vykonávají funkce poslanců či senátorů, na 40 procentech. „Poslanci a senátoři, kteří hromadí funkce, dnes berou 300 tisíc korun i více, někdy dokonce více než prezident,” řekl Michálek a vyzval k větší spravedlnosti v odměňování politiků.
Kumulace funkcí: Kde ANO hromadí moc
Kumulace funkcí se v posledních letech stala charakteristickým rysem některých politiků hnutí ANO. Výrazným příkladem je Josef Bělica, který současně zastává funkce poslance, hejtmana Moravskoslezského kraje a primátora Havířova. Přestože v roce 2023 slíbil, že opustí post primátora, nadále pokračuje ve všech třech funkcích. Podobná situace nastala u Jany Mračkové Vildumetzové, která kombinovala pozice poslankyně, hejtmanky Karlovarského kraje a kandidovala do Senátu. Tyto případy jsou podle kritiků důkazem, že politici ANO kumulaci funkcí nezvládají efektivně.
Dlouholetá tvář ANO Richard Brabec je zase nyní poslancem a současně kandidátem na hejtmana Ústeckého kraje, kde hnutí s přehledem vyhrálo. Jaroslava Pokorná Jermanová pak z pozice poslankyně úspěšně kandidovala do Evropského parlamentu.
Navzdory kritice ANO kumulaci funkcí hájí a argumentuje, že v některých případech není jiné řešení. Tento přístup však podle opozice pouze prohlubuje problémy v české politické kultuře, kde se zájmy voličů dostávají na druhou kolej za osobní a stranické ambice. Poslanec, místopředseda ANO i Poslanecké sněmovny například kandidoval i v krajských volbách ve středních Čechách s odůvodněním, že chce pomoci ostatním kandidátům. Stal se z něj ale skokan voleb.