V EU si chtějí posvítit na mizející filmy z Netflixu
VOLNOST NA INTERNETU
Část europoslanců si chce došlápnout na nepřehlednou situaci na trhu se streamovacími službami. Teď se totiž běžně stává, že se dostupnost filmu nebo seriálu odvíjí od nabídky v konkrétní zemi EU. Kdo se tak chtěl v zahraničí podívat třeba na některou českou klasiku, může mít smůlu. Na svědomí to má takzvané zeměpisné blokování. Evropská unie ho už dříve omezila, když umožnila zákazníkům v jedné členské zemi EU pořídit si například zboží nebo jinou službu z druhé země unie. Teď je na stole návrh zajít ještě dál, ne všem se to ale líbí.
Zeměpisné blokování je praxe, kdy obchodníci odmítají prodávat své zboží nebo služby zákazníkům z jiných členských států EU. To může být způsobeno řadou faktorů, včetně i některých opodstatněných obav z vyšších nákladů na dopravu nebo z uplatňování zahraničního spotřebitelského práva.
V Irsku má Netflix více než dvakrát tolik filmů a seriálů než v Česku. Proč?
— Piráti (@PiratskaStrana) December 6, 2023
Hlavně kvůli geo-blockingu obsahu on-line.
A to není jediný důvod, proč bychom se měli této překážky na Internetu zbavit. Koukněte na video @PiratKolaja pic.twitter.com/zFMxyBzSEr
Nařízení EU, které vstoupilo v platnost už v roce 2018, zakazuje neodůvodněné blokování v případě prodeje zboží bez fyzického dodání, prodeje elektronicky poskytovaných služeb a prodeje služeb poskytovaných na určitém fyzickém místě. „Zrušením neodůvodněných pravidel zeměpisného blokování posilujeme vnitřní trh a poskytujeme spotřebitelům v EU větší výběr a konkurenceschopnější ceny,“ uvedla dříve Margrethe Vestagerová, místopředsedkyně Evropské komise pro digitální agendu.
I Netflix a další
Teď se rýsuje návrh, která má zajít ještě dál a podívat se na trh s audiovizuálním obsahem. Nedávno to ve své zprávě navrhl Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Evropského parlamentu (IMCO). Zpráva doporučuje Evropské komisi, aby zahájila komplexní přezkum současného nařízení. Podle výboru by to přineslo větší uživatelské pohodlí a volnost.
Zpravodaj lituje, že na rozdíl od hudebních, elektronických knih, videoher a softwarových produktů a služeb, bylo na audiovizuálním trhu dosaženo jen omezeného pokroku ve zvyšování dostupnosti napříč katalogy. Ačkoli audiovizuální obsah nespadá do oblasti působnosti tohoto nařízení, možné zahrnutí tohoto odvětví bylo výslovně zmíněno v ustanovení o přezkumu, protože toto odvětví je spotřebiteli i nadále považováno za odvětví, kde je překážek nejvíce.
Pirátský europoslanec a člen výboru Marcel Kolaja vysvětluje, že omezení současného blokování by se týkalo například i hudební streamovací platformy Spotify. „Jedná se o veškeré audiovizuální služby online. Definice zahrnuje i ty, které jsou například čistě audio. Geoblocking, tedy blokování na základě geografické polohy uživatele, je v Evropě zakázaný. Ovšem audiovizuální služby mají výjimku. Pro dosažení jednotného trhu je třeba tuto výjimku zrušit,“ uvedl pro deník Echo24.
Ohrozí to naši živnost, říkají televize
Proti záměru se už stihl ozvat audiovizuální segment, který naopak z rozštěpeného trhu s omezenými právy těží. Asociace komerčních televizí a dalších služeb (ACTE) ve středu publikovala petici s více než 600 podpisy, kde žádá europoslance, aby si podporu návrhu rozmysleli. Do asociace patří subjekty jako EBU, Canal Plus, UEFA, Cineworld, RTL či televize Sky.
„Filmové, kinematografické a audiovizuální odvětví v Evropě společně vyzývá Evropský parlament, aby hlasoval ve prospěch kultury 13. prosince 2023 tím, že se postaví proti výzvě k budoucímu zahrnutí audiovizuálních služeb do oblasti působnosti nařízení EU o geoblokaci. Odmítnutí výzvy k budoucímu zahrnutí audiovizuálních služeb je hlasováním ve prospěch zachování evropské kultury a jazykové rozmanitosti. Zákaz používání technologie zeměpisného blokování na podporu územní exkluzivity pro filmový a audiovizuální obsah a služeb by vážně ohrozilo tvůrčí a ekonomickou udržitelnost filmového a audiovizuálního obsahu a služeb v Evropě. To by vedlo k poklesu počtu a rozsahu filmů a audiovizuálního obsahu s menší jazykovou rozmanitostí. Dramaticky by se snížila distribuce a oběh v celé EU. To by mělo přímý a negativní dopad na blahobyt spotřebitelů: výrazné omezení výběr obsahu, distribuce a možností přístupu k němu, jakož i prudký nárůst cen,“ uvedla ACTE.
Podle asociace by to také ohrozilo pracovní místa pracovníků v audiozuální sféře, která generuje desítky miliard dolarů.
Kolaja s argumentací nesouhlasí. „V současné době je trh rozdělen na 27 menších trhů. Zrušením geoblockingu dojde k vytvoření jednotného evropského trhu. Takový trh bude lépe fungovat: zákazníci si budou moci vybrat z větší nabídky a dodavatelé budou mít přístup k většímu počtu zákazníků. Ke snížení důležitosti regionální produkce přitom nedojde, pokud zvládne přinášet zákazníkovi kýženou hodnotu. To je zákon trhu,“ myslí si.
Evropská komise před časem uvedla, že od zavedení nařízení došlo k významnému nárůstu přeshraničního obchodu. Například v případě prodeje zboží bez fyzického dodání se počet případů, kdy obchodníci umožňují zákazníkům z jiných členských států EU nakupovat své zboží, zvýšil o 30 procent.