Ministr Bek hájí statisícové bonusy na UK. „Je to standard, který vychází z dlouhodobé praxe,“ vzkázal
PLATY NA UNIVERZITĚ
Finanční bonusy na akademické půdě vyvolávají vášně. Akademici i členové Akademického senátu kritizují statisícové až milionové odměny pro vedení Univerzity Karlovy. Podle ministra školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) Mikuláše Beka byla odměna pro rektorku standardní s tím, že se jedná o dlouhodobou praxi. "Není ale úkolem ministra vstupovat do odměňování na univerzitách. Z tohoto hlediska jsou samostatné,“ uvedl Mikuláš Bek (STAN) pro deník Echo24.
Na platy a bonusy vedoucích pracovníků z Univerzity Karlovy jako první upozornil deník MF DNES. Rektorka Milena Králíčková si v květnu 2024 k platu 175 tisíc korun přilepšila o 400 tisíc a v listopadu obdržela bonus ve výši 576 tisíc korun. Kvestor Martin Maňásek pak k platu 165 tisíc korun dostal v květnu 350 tisíc a v listopadu 573 tisíc korun, píše deník MF DNES.
Tento trend vysokých odměn se neomezuje pouze na rektorku a kvestora. Člen vedení s krycím kódem „E“ dostal v květnu k platu 150 tisíc korun bonus 350 tisíc a v listopadu dokonce 610 tisíc korun. Roční odměny pro tyto tři akademiky se vyšplhaly na několik milionů, čímž jejich příjmy dosáhly nebo dokonce překonaly plat premiéra.
Podle šéfa MŠMT Mikuláše Beka byla odměna pro rektorku Univerzity Karlovy standardní a odpovídala dlouhodobé praxi. „Je důležité, aby na to existovala pravidla, která umožňují přiměřenou míru transparentnosti. Není ale úkolem ministra vstupovat do odměňování na univerzitách. Z tohoto hlediska jsou samostatné,“ uvedl.
Ministr se zároveň k odměnám pro nejmenované členy kolegia vyjadřovat nechtěl. „Je jen na Akademickém senátu, aby vykonával kontrolu,“ doplnil Bek pro deník Echo24.
Tiskové oddělení univerzity uvedlo, že odměny jsou navázané na velikost univerzity a počet zaměstnanců. "Vzhledem k významu a velikosti Univerzity Karlovy, srovnatelné s největšími zaměstnavateli v zemi, považujeme celkové mzdové prostředky vyplacené vedení univerzity v roce 2024 za odpovídající," stojí v prohlášení, které má redakce k dispozici.
Statisícové odměny vyvolávají rozsáhlou kritiku zejména ze strany akademiků a členů Akademického senátu. Místopředseda senátu Andrej Farkaš uvedl, že odměny nejsou adekvátní výsledkům. „Vrcholoví manažeři zaslouží patřičné platové ohodnocení. Má to však být spojeno s jejich kvalitní prací. Vzhledem k tomu, že na Akademickém senátu Univerzity Karlovy narážíme na problémy s chybami v materiálech a neideální komunikací, nemyslím si, že je výše odměn adekvátní,“ řekl Farkaš.
KOMENTÁŘ: Chystá se druhý Mnichov?
Podobně se vyjádřil i další člen senátu Jakub Čech, který dlouhodobě upozorňuje na nerovnost v platech mezi akademickými a neakademickými pracovníky. „Odměny, které si vyplácí vedení UK, působí nepřiměřeně ve srovnání s nižšími platy jiných zaměstnanců, zejména u neakademických pracovníků. Je to velký kontrast,“ uvedl Čech.