„Všichni víme, že to jsou nepravdivé údaje.“ Ekonom Marek, či exministr Kalousek kritizují podpis rozpočtu
STÁTNÍ ROZPOČET
Rozpočet na příští rok, který v úterý podepsal prezident Petr Pavel, se dočkal kritiky především z řad ekonomů a opozice. Ekonom a poradce prezidenta David Marek kritizoval nevyjasněné příjmy například z prodeje emisních povolenek. Ekonom Lukáš Kovanda pak uvedl, že Pavel dal přednost politickým ohledům před ekonomickými. Podepsání rozpočtu kritizují i bývalí ministři financí Miroslav Kalousek a Alena Schillerová. Pavel při podpisu uvedl, že dostal osobní garance od premiéra Petra Fialy a ministra financí Zbyňka Stanjury, že deficit rozpočtu nebude vyšší.
Ekonomický poradce prezidenta Petra Pavla David Marek nadále nepovažuje návrh rozpočtu na příští rok za dobrý. Výhrady, které vůči návrhu zazněly, se podle něj nepodařilo vyjasnit. Obává se, aby se současný postup při přípravě rozpočtu nestal precedentem pro příští roky, napsal v podvečer na síti X.
Státní rozpočet na příští rok není z ekonomického pohledu dobrý. Výhrady, které k němu existují se nevyjasnily a stále trvají. Nejvíce se bojím toho, aby se nestal precedentem pro budoucí návrhy rozpočtu.
— David Marek (@David_Marek) December 17, 2024
Marek už dříve upozorňoval na některé položky v rozpočtu, které považuje za problematické. Zmiňoval zejména příjmy z prodeje emisních povolenek, které považuje za nadhodnocené, řešení financování podpory obnovitelných zdrojů energie nebo převedení platů nepedagogických pracovníků v regionálním školství na obce a kraje, ačkoli zatím nebyl schválen zákon, který by pro samosprávy zajistil peníze na tyto platy.
"Státní rozpočet na příští rok není z ekonomického pohledu dobrý. Výhrady, které k němu existují se nevyjasnily a stále trvají. Nejvíce se bojím toho, aby se nestal precedentem pro budoucí návrhy rozpočtu," uvedl.
PODCAST: Proč jste tak smutní? Bergsonovo hledání ztraceného já
Podepsaný rozpočet kritizoval i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. "Prezident Petr Pavel má zajisté právo podepsat se i pod položky, o kterých všichni víme, že nejsou pravdivé. Tím se ale bohužel ty položky realističtějšími nestanou," uvedl na sociální síti X.
Prezident @prezidentpavel má zajisté právo podepsat se i pod položky, o kterých všichni víme, že nejsou pravdivé. Tím se ale bohužel ty položky realističtějšími nestanou. Budeme o tom mluvit dnes v @UKomentare. Diskuzním partnerem bude bývalý minfin Ivan Pilný. Začínáme ve 22,00. https://t.co/3UyQPgxAr7
— Miroslav Kalousek🇨🇿🇺🇦🇮🇱 (@kalousekm) December 17, 2024
Kritiky se nezdržela ani bývalá ministryně Alena Schillerová. "Ministr financí by měl být v první řadě garantem věrohodného a úplného rozpočtu. Ne toho, že za jakoukoliv cenu vylhaná čísla dodrží. To jde udělat i pozdržením plateb nebo mimorozpočtovou půjčkou. Navíc při bilancování roku 2025 už Zbyněk Stanjura nejspíš ani ministrem nebude," uvedla na sociální síti X.
Ministr financí by měl být v první řadě garantem věrohodného a úplného rozpočtu. Ne toho, že za jakoukoliv cenu vylhaná čísla dodrží. To jde udělat i pozdržením plateb nebo mimorozpočtovou půjčkou. Navíc při bilancování roku 2025 už @Zbynek_Stanjura nejspíš ani ministrem nebude.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) December 17, 2024
Současný ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v minulosti uvedl, že sporné položky představují pouze půl procenta rozpočtových příjmů a jednoho procenta výdajů. V reakci na podpis rozpočtu prezidentem vyzdvihl hlavní priority rozpočtu. A to například investice až 153 miliard korun či výrazné zvýšení rozpočtu pro školství.
Podpis prezidenta republiky uzavírá proces schvalování SR25 s deficitem 241 mld. Mou zodpovědností je dodržet tento deficit stejně jako se to vládě podařilo v předchozích letech. SR25 odráží hlavní priority vlády:
— Zbyněk Stanjura (@Zbynek_Stanjura) December 17, 2024
✅ je vysoce proinvestiční - z národních zdrojů jde rekordních 153…
Podobně reagoval i ministr zemědělství Marek Výborný. Ten ocenil vyšší příspěvky na sociální služby či na investice do vodohospodářství.
Rozpočet s rekordními investicemi i posílením financování sociálních služeb je potvrzen.
— Marek Výborný (@MarekVyborny) December 17, 2024
Vítám i pozitiva v kapitole zemědělství, ať již jde o naplnění slibu zemědělcům ve výši 2 mld. Kč nebo navýšení prostředků na vodohospodářskou infrastrukturu.
https://t.co/qJmvkD6W9B
Už krátce po podpisu rozpočtu prezidentem ocenil krok premiér Fiala, když jej označil za odpovědný.
Výhrady vůči rozpočtu dnes zopakoval i prezident. I přesto se rozhodl zákon podepsat, podotkl přitom, že by jeho případné veto dokázala vládní koalice přehlasovat. Pro přehlasování veta jsou potřeba hlasy 101 poslanců, koalice jich má 104. Prezident nicméně zdůraznil, že politickou i morální odpovědnost za dodržení plánovaného schodku 241 miliard korun v případě naplnění rizik spojených s rozpočtem nese vláda.
Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy prezident svým podpisem rozpočtu dal najevo, že upřednostňuje politické ohledy před ryze ekonomickými. "Prezident současně nepřistoupil na alternativu svůj podpis k zákonu nepřipojit, aniž by jej vetoval. To svědčí o tom, že za rozpočet je i přes vlastní výtky k němu ochoten přijmout svůj díl zodpovědnosti, byť pochopitelně omezené," uvedl Kovanda.