Vlivný právník navrhuje znárodnění důležitých sektorů ruské ekonomiky
RUSKÁ EKONOMIKA
Předseda vyšetřovacího výboru Ruska Alexandr Bastrykin na Petrohradském mezinárodním právním fóru navrhl v souvislosti s válkou na Ukrajině znárodnit hlavní sektory ruské ekonomiky. Informovaly o tom v sobotu ruská agentura RIA Novosti nebo ekonomický deník Kommersant. Naopak náměstek ruského ministra financí Alexej Mojsejev na témže fóru mluvil o potřebě "velké privatizace," následně ale svá slova vzal zpět. Značně rozporuplné názory mohou znamenat, že ruské hospodářství stojí před řadou zásadních změn v době invaze na Ukrajinu a globálních otřesů.
"Ve skutečnosti mluvíme o ekonomické bezpečnosti ve válečných podmínkách... A pak - další krok - pojďme cestou znárodnění hlavních sektorů naší ekonomiky," prohlásil vlivný ruský právník a bývalý náměstek generálního prokurátora Bastrykin.
Naopak náměstek ministra financí Alexej Mojsejev ve čtvrtek na okraj fóra řekl, že „bude muset proběhnout velká privatizace“. Později svá slova vzal zpět s tím, že otázka velké privatizace není na pořadu dne.
Server RBC v sobotu v této souvislosti připomněl, že šéf banky VTB Andrej Kostin v dubnu ve sloupku právě pro RBC napsal, že k vybudování nového modelu ekonomického růstu založeného na domácích zdrojích jsou potřeba peníze, které lze získat mimo jiné restartem privatizace. Privatizace, kromě přilákání finančních prostředků do rozpočtu z prodeje majetku, přispěje k rozvoji konkurence, posílení základů tržních mechanismů, dá impuls k dalšímu rozvoji akciového trhu a "formování nové generace manažerů," sdělil. Mezi aktivy, která mohla být privatizována, Kostin uvedl akcie Transněftu, Ruských drah, Ruské pošty, vedlejších společností Rostec a Rosatom a dokonce i továren na "koňak".
Deník Kommersant píše, že Krymská státní rada v únoru letošního roku rozhodla na okupovaném Krymu o znárodnění téměř 500 objektů "cizích občanů, kteří jsou nepřátelští vůči Rusku". Portfolio znárodněného majetku zahrnovalo různé podniky a banky, turistickou a sportovní infrastrukturu, které vlastnili ukrajinští podnikatelé a oligarchové Rinat Achmetov, Igor Kolomojskij, Sergej Taruta, Arsenij Jaceňuk a další.
Na Krymu také mají být zabavena aktiva 12 ukrajinských bank, mezi nimi: Forum, Finance and Credit, UkrSibbank, Imexbank, Piraeus Bank MKB, Express Bank, Ukrsotsbank, State Export-Import Bank of Ukraine, CB Nadra, MTB banka, Prominvestbank.