PET lahve i plechovky budou zálohované. Schválila to vláda
ZÁLOHOVÁNÍ PET LAHVÍ
Novelu zákona o obalech, která zavádí zálohový systém na PET lahve a kovové plechovky, schválila vláda na svém dnešním zasedání. Informoval o tom na tiskové konferenci ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle ministerstva se počítá se čtyřkorunovou výší zálohy, její přesnou cenu ale stanoví až vyhláška k novele. Předlohu nyní dostane k projednání Parlament.
Cílem má být zvýšení míry recyklace a omezení množství odpadu v přírodě. Návrh rovněž zahrnuje povinnosti týkající se reklamních letáků. Chce zavést recyklační poplatek pro jejich výrobce a omezit plošnou distribuci těm, kteří o reklamní letáky zájem nemají.
Ministerstvo podle důvodové zprávy navrhuje, aby předpis obecně nabyl účinnosti 1. ledna 2025, zálohový systém by se ale měl spustit o rok později.
Unijní směrnice požaduje, aby do roku 2029 bylo zpětně odebráno minimálně 90 procent hmotnosti plastových nápojových lahví. Česko se pohybuje pod touto hranicí, a to jak u plastových lahví, tak u kovových plechovek.
Podle údajů ministerstva se každý rok na trh dostává zhruba 18 miliard kusů PET lahví a osm miliard plechovek. Značné množství těchto obalů končí mimo tříděný odpad, například u PET lahví jde o každou pátou lahev. U plechovek je situace horší, tři ze čtyř plechovek nejsou tříděny správně, uvedl úřad.
Proti novele se postavili zástupci řady obcí a firem. Argumentují narušením současného systému, který je už v současnosti podle nich vysoce efektivní. Proti novele se vyjádřil i nový ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
Kritické připomínky nejen ministerstva průmyslu, ale i například ze strany Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv nebo Hospodářské komory ČR jsou podle Vlčka relativně široké, očekává tak pestrou debatu.
"Uvědomme si, že se bavíme o relativně velkých zdrojích, které bude muset tato společnost do toho investovat," míní. "Už dnes vidíme, že se nám do systému vrací zhruba osm z deseti PET lahví, které zpátky v recyklaci končí," dodal Vlček. Současný systém má podle ministra pozitivní dopad na platby, které občané platí za svoz odpadů.
Podle manažerky vnějších vztahů Iniciativy pro zálohování Kristýny Havligerové je systém záloh jedinou cestou k cirkularitě nápojových obalů. "Je klíčem k tomu, aby z lahve vznikla lahev a z plechovky nová plechovka. Zabráníme tím plýtvání přírodními zdroji, až o 95 procent snížíme spotřebu energie a o 80 procent uhlíkovou stopu těchto obalů. Posílíme tím naši materiálovou bezpečnost a jak ukazuje evropská zkušenost, zbavíme se také volně pohozených nápojových obalů v přírodě i na veřejných prostranstvích obcí a měst," uvedla.