ANO se podle volebního modelu snížily preference, polepšily si ODS a KDU-ČSL
ANO ztratilo
Hnutí ANO má podle dubnového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) nadále největší podporu. V porovnání s únorovými a dubnovými výsledky se ale jeho zisk snížil pod třicetiprocentní hranici. Od března si naopak mírně polepšily ODS a hlavně KDU-ČSL. Mezi ně se vklínili Piráti, ČSSD, KSČM a hnutí SPD, které na rozdíl od komunistů svůj zisk také mírně vylepšilo. Ostatní strany včetně TOP 09 a STAN by získaly méně než pět procent hlasů.
ANO by podle volebního modelu nyní získalo 29 procent hlasů, což je o půldruhého procentního bodu méně než v březnu. Druhá ODS by měla 13,5 procenta hlasů, meziměsíčně o jeden procentní bod více. Piráti by stejně jako v březnu dostali 12,5 procenta hlasů, ČSSD o jeden procentní bod méně. KSČM by měla deset procent, o jeden procentní bod si pohoršila. Stejnou měrou se zvýšil zisk SPD se 7,5 procenta. Lidovci se 6,5 procenta v porovnání s březnem o dva procentní body polepšili.
Těsně pod limitem pro vstup do Sněmovny by tak jako v březnu skončila TOP 09 s 4,5 procenta hlasů. STAN by dostal tři procenta, což je půldruhého procentního bodu méně než minulý měsíc a stejný výsledek jako v lednu a únoru. Z ostatních stran na tom byli s jednoprocentní podporou nejlépe Zelení.
„Všechny tyto změny se ovšem pohybují na hraně statistické významnosti a nelze jim přikládat výraznější věcnou důležitost,“ uvedlo k ziskům a ztrátám CVVM.
K volbám by podle průzkumu nyní přišlo 58 procent dotázaných, což je o šest procentních bodů méně než v březnu či únoru. V loňských říjnových sněmovních volbách byla účast 60,8 procenta.
Průzkum centrum vypracovávalo mezi 7. a 19. dubnem. V jeho rámci se dotázalo 1125 Čechů starších 15 let, 1068 respondentů z tohoto počtu už mělo volební právo, stojí ve zprávě CVVM. Respondenti v případě stranických preferencí odpovídali na dotaz „Pokud byste k volbám šel, kterou stranu byste volil?“.