Hamáčka a Filipa čeká grilování. Šéf ČSSD požádá stranu o důvěru

Debakl ve volbách

Hamáčka a Filipa čeká grilování. Šéf ČSSD požádá stranu o důvěruNOVÉ
Předseda ČSSD Jan Hamáček a lídr komunistů Vojtěch Filip. Foto:

Jan Zatorsky

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Slabé volební výsledky a spory ve stranách nutí sociální demokraty a komunisty jednat o svých lídrech. O osudu Jana Hamáčka rozhodne ústřední výkonný výbor, který zasedne v sobotu v Hradci Králové. Šéf ČSSD už dříve řekl, že požádá své spolustraníky o důvěru. Oproti tomu předseda KSČM Vojtěch Filip bude obhajovat slabý výsledek z komunálních voleb. Výkonný výbor však Filipa podržel, když ho nevyzval k rezignaci za tristní volební výsledek.

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček bude na sobotním jednání širšího vedení strany žádat o důvěru. Důvodem je prohra ČSSD v komunálních a senátních volbách. „Je potřeba předstoupit, sdělit svou vizi na fungování sociální demokracie pro následující měsíce, minimálně do sjezdu, který nás čeká v březnu, a v souvislosti s tím požádat o důvěru při realizaci této vize,“ řekl Jan Hamáček.

Hamáčka v pátek podržel poslanecký klub, který zároveň podpořil účast sociálních demokratů ve vládě s hnutím ANO. Poslankyně Kateřina Valachová uvedla čtyři hlavní body, které se na klubu probraly. „Respektujeme výsledky stranického referenda o účasti ve vládě, vyslovujeme důvěru předsedovi, spolupráce ministrů a poslaneckým klubem je bezproblémová, nevidíme důvody k personálním změnám ministrů,“ uvedla Valachová na Twitteru.

Špatný výsledek voleb však může odskákat statutární místopředseda strany Jiří Zimola. S ním má Hamáček spory ohledně řízení a směrování strany. Na výboru v Hradci Králové se očekává, že Hamáček dostane podporu. S tou poté chce naložit tak, že se pokusí vyvolat hlasování o podpoře Jiřího Zimoly. Druhý muž ČSSD by chtěl působit v současné vládě, proto platforma navrhuje personální změny u ministrů za ČSSD.

Zimola však má stoupence v platformě Zachraňme ČSSD, ve které se angažuje i bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek či bývalý senátor Zdeněk Škromach. Platforma se sešla v úterý večer a na jednání byl přítomen i Jan Hamáček. Ten musel čelit slovním výpadům od příznivců skupiny, která vznikla před letošním mimořádným sjezdem. 

Podobně jako sociální demokraté bude výsledky voleb probírat i strana KSČM. Předsedu strany Vojtěcha Filipa čeká na dnešním ústředním výboru bouřlivé jednání, protože se schůze zúčastní i zástupci z krajských úrovní a nižších poboček.

Páteční výkonný výbor KSČM však Filipa k rezignaci nevyzval. „Žádná taková, řekl bych výzva, tam nepadla, naopak,“ řekl Vojtěch Filip po jednání. Výbor také odmítl možnost, že by se měl uskutečnit mimořádný sjezd.

Místopředsedkyně strany Kateřina Konečná si však myslí, že výzvy k rezignaci se dají očekávat. „Předpokládám, že někteří členové to udělají a ústřední výbor samozřejmě demokraticky rozhodne, zda toto je ta cesta,“ řekl Konečná.

Filipův vyzyvatel ve volbě na předsedu Josef Skála založil po vzoru ČSSD vlastní platformu. Ta se jmenuje Restart a byla ihned odmítnuta předsedou strany. „Vyslovujeme zásadní nesouhlas s činností takzvané platformy Restart, která postupuje v přímém rozporu se stanovami KSČM a která KSČM poškozuje,“ řekl Filip.

Josef Skála se však pokusí navrhnout odchod současného šéfa KSČM. „Změny lze přitom vyřešit i rozhodnutím ústředního výboru. Tak jako když Miroslava Grebeníčka střídal právě Vojtěch Filip,“ prohlásil Josef Skála.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Nechci vyhodit vedení ČSSD do povětří, ale musíme z vlády, míní Chovanec

Dozvuk voleb v KSČM. Skála vyzval vedení strany k rezignaci

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články