Nechci vyhodit vedení ČSSD do povětří, ale musíme z vlády, míní Chovanec
vydrží Hamáček do sjezdu?
Stále větší problémy ČSSD budou v sobotu řešit špičky strany, svůj záměr požádat spolustraníky o důvěru deklaroval předseda strany Jan Hamáček. Ten se již v úterý sešel s nejvíce nespokojenými členy, kteří svoje výhrady formulovali prostřednictvím založení platformy Zachraňme ČSSD. Sobotní jednání špiček ČSSD by tak mohlo přinést zásadní změny ve vedení strany, členové předsednictva jsou však zdrženliví. „Může o tom rozhodnout pouze sjezd, Jan Hamáček má podporu do sjezdu,“ uvedl Hamáčkův předchůdce Milan Chovanec pro deník Echo24. Strana by však podle něj měla opustit vládu.
„Pokud chce nechat hlasovat o svojí důvěře, je to jeho rozhodnutí, ale mně to přijde nadbytečné,“ řekl Milan Chovanec deníku Echo24 s tím, že Hamáček podle něj není příčinou volebního neúspěchu ČSSD. Okamžitou změnu předsedy nepovažuje za vhodné řešení ani místopředsedkyně strany Jana Fialová. „Já si myslím, že by do toho března mělo vydržet stávající vedení, takže nejsem zrovna příznivcem personálních změn v tuto chvíli,“ uvedla pro Echo24.
Jasno v sobotním hlasování má předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka. „Mám v Honzu Hamáčka plnou důvěru, a tu mu také vyjádřím v sobotu na jednání ÚVV,“ uvedl poslanec pro Echo24. Hamáčkův krok považuje za „férový, ale také velmi sebevědomý“. „Nikdo k tomu pana předsedu nevyzýval, on sám se přitom rozhodl otestovat, jak silnou důvěru v něj má jeden z nejvyšších orgánů strany,“ uvedl Jan Chvojka.
Podle Hamáčka je žádost Ústředního výkonného výboru o důvěru nezbytná pro jeho setrvání ve vedení strany. „Je potřeba předstoupit před členy tohoto nejvyššího orgánu sociální demokracie mezi sjezdy, sdělit jim svou vizi na fungování sociální demokracie pro následující měsíce, minimálně do sjezdu, který nás čeká v březnu, a v souvislosti s tím požádat o důvěru při realizaci této vize,“ uvedl Hamáček.
Sociální demokraté budou mluvit zejména o výsledcích proběhlých komunálních a senátních voleb. „Já jsem přesvědčen, že bez tohoto kroku prostě není možné pokračovat. A potom, jak dopadly volby, jako předseda strany cítím potřebu takto se na členy sociální demokracie obrátit,“ uvedl v úterý Hamáček. Jak se po takovém hlasování zachová však zatím upřesnit nechtěl. „Výsledky hlasování bych nepředjímal, nechme to na sobotu,“ řekl Hamáček.
O důvěru žádal i Foldyna
K podobnému kroku v minulém týdnu přistoupil také místopředseda strany a lídr strany v Ústeckém kraji Jaroslav Foldyna. „Já jsem předstoupil před svůj krajský výkonný výbor s tím, že jsem chtěl rezignovat, takže jsem si vyzkoušel, jaké to je,“ uvedl pro deník Echo24 Foldyna, který ve své funkci nadále setrvává. Hamáčkovo rozhodnutí vítá. „Myslím si, že je to správný krok. Určitě to otevře diskuzi o tom, co se sociální demokracií,“ řekl poslanec. O tom, zda předsedu strany podpoří zatím zcela jasno nemá. „O tom se bude jednat, a myslím si, že se musíme poradit, že to bude rozhodnutí celého krajského výkonného výboru,“ dodal Jaroslav Foldyna.
Na sobotním jednání se k situaci plánuje vyjádřit i statutární místopředseda strany Jiří Zimola. „Svůj postoj si však nechám až pro sobotní ÚVV,“ napsal Zimola deníku Echo24. „Pan předseda mě o svém kroku informoval a své názory na věc jsme si spolu vyměnili. Podporu tandemu Hamáček Zimola jsem již deklaroval několikrát,“ uvedl Jiří Zimola.
Členové volají po změnách i odchodu z vlády
Statutární předseda Zimola je zároveň jedním z představitelů platformy Zachraňme ČSSD. Ta vznikla začátkem letošního roku po neúspěšných sněmovních volbách, strana v nich skončila s historicky nejhorším ziskem 7,27 %. Kromě Zimoly v jejím čele stojí Michal Hašek, Zdeněk Škromach či hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek. Někteří z jejích členů vyzývají k obměně členů vlády za sociální demokracii, situaci považují za kritickou. Ministři podle nich nenaplňují potenciál, který účast v kabinetu straně dává. To Hamáček odmítá, rekonstrukce vlády podle něj nyní není na pořadu dne.
Ještě dál zašel ve své kritice vládního angažmá bývalý ministr vnitra a krajský šéf plzeňské ČSSD Milan Chovanec. Na sociální síti v pondělí zveřejnil dopis, v němž spolustraníky vyzývá mimo jiné k odchodu z vlády. „Nelze nadále zůstávat nedůstojným fíkovým listem této vlády. Měli bychom jasně formulovat naši cestu, jak z kabinetu odejít a případně tolerovat nově vzniklé vládní uskupení,“ píše Chovanec. Dopis měl původně sloužit pouze pro interní potřebu plzeňských sociálních demokratů. „Ten dopis sloužil k tomu, abych tam nadnesl nějaké myšlenky k debatě. Neznamená to, že chci vyhazovat vedení strany do povětří,“ řekl Chovanec deníku Echo24. Více o dopisu Milana Chovance jsme psali zde.
Nespokojenost a neshody mezi sociálními demokraty vládnou i v programových otázkách. „Měli bychom určitě přistoupit k tomu, revidovat některé své kroky. Akcentace některých věcí z minulosti je pro veřejnost méně zajímavá. Myslím si, že zejména v té sociální politice musíme postupovat realisticky, nikoliv tak jako v minulosti, že ta politika byla bezbřehá a v zásadě se míjela účinkem,“ říká pro Echo24 místopředseda Jaroslav Foldyna. „A samozřejmě naše vystupování v rámci Evropské unie musí být vystupování suverénního státu. My jsme spojenci, nemáme zájem vystupovat, ale suverénní partner se chová jinak,“ dodal.
Z 13 senátorů strana obhájila jediného
Významné ztráty zaznamenala strana v letošních komunálních i senátních volbách. V případě Senátu obhajovala nejvíce mandátů ze všech kandidujících stran, ze 13 však uhájila pouze jediný. Porážku sociální demokraté utrpěli i ve volbách na radnice – úspěšní nebyli téměř v žádném z krajských měst, zástupce dosud vládnoucí koaliční strany tak bude chybět i na pražském magistrátu. „Hodnotím to velmi kriticky. Jedním slovem to bylo Waterloo,“ okomentoval výsledky pro Echo24 Jaroslav Foldyna.
Dosavadní dění v sociální demokracii nasvědčuje tomu, že o budoucí podobě vedení strany rozhodne až řádný, březnový sjezd. Zcela jasné však zatím není to, zda se do té doby najde vyzyvatel současného předsedy Jana Hamáčka. „Byla bych ráda, kdyby se našel někdo, kdo by do toho vstoupil, a byl by to člověk, který který není zatížený tím, že byl ve vedení,“ uvedla místopředsedkyně Jana Fialová s tím, že zatím o nikom takovém neví. Sama o funkci zájem nemá. V příchod nových tváří doufá i Milan Chovanec. „O kandidatuře na předsedu bych neuvažoval. Ve vedení by se měli objevit noví lidé. Pro úspěch té strany je potřeba, aby se namixovali někteří stávající funkcionáři s novými lidmi,“ řekl Chovanec.
Sociální demokraté nevylučují, že na sjezdu dají důvěru opět Hamáčkovi. „Rozpor mezi mnou a Janem Hamáčkem je jen o tom, jestli máme nebo nemáme zůstat ve vládě,“ uvedl pro Echo24 Milan Chovanec. Před změnami sociální demokraty varoval i bývalý předseda strany a současný prezident Miloš Zeman. „Varuji sociální demokracii, aby se rozštěpila. Doporučuji jí, aby si uchovala tandem Hamáček-Zimola. Také jí doporučuji, aby se na (březnovém) sjezdu vytvořilo vedení, které bude s tímto tandemem spolupracovat, a ne mu házet klacky pod nohy,“ řekl Zeman v rozhovoru pro Radiožurnál.