Při bombardování kliniky v Jemenu zahynulo sedm lidí včetně pěti dětí
Bombardování kliniky v Jemenu
Při náletech vojenské koalice v čele se Saúdskou Arábií na kliniku v provincii Saada na severu Jemenu přišlo o život sedm civilistů, včetně pěti dětí. Dalších pět osob bylo zraněno. S odkazem na místní obyvatele o tom informovala agentura Reuters. Mluvčí koalice se zatím k incidentu nevyjádřil. Saúdská Arábie kvůli bombardování v Jemenu dlouhodobě čelí kritice ochránců lidských práv, kteří upozorňují na vysoký počet civilních obětí. Rijád to dlouhodobě odmítá.
„Autobus, který parkoval před budovou, byl vyhozen do vzduchu, a velká exploze rovněž poničila budovu,“ řekl svědek incidentu Abú Jásir. Dodal, že o život přišlo sedm lidí, kteří byli v malé klinice v zasažené budově.
Při jiném incidentu na jihozápadě země v provincii Táiz přišlo o život 12 lidí. Podle místních záchranářů na vojenský průvod zaútočili šíitští povstalci, oběti na životech jsou příslušníci jemenských ozbrojených sil a dva novináři.
Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, které od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala více než 10 tisíc lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov.
Asi milion lidí se nakazil cholerou, která loni v zemi zabila na 2220 osob, z toho třetina byly děti. V důsledku nemocí či podvýživy tam loni zemřelo přes 50 tisíc dětí. Jemenské zdravotnictví se vlivem války prakticky rozpadlo. Většina nemocnic se potýká s nedostatkem léků, chybí peníze na zaplacení lékařů a značná část populace není očkovaná. Poměr sil mezi znesvářenými stranami se podle Reuters nicméně během války výrazně nezměnil.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Čtěte také: Puigdemont opustil Belgii a bude kandidovat. Madrid chce eurozatykač