1 Bombardování kliniky v Jemenu

Při bombardování kliniky v Jemenu zahynulo sedm lidí včetně pěti dětí

, NOVÉ

Témata:

Při náletech vojenské koalice v čele se Saúdskou Arábií na kliniku v provincii Saada na severu Jemenu přišlo o život sedm civilistů, včetně pěti dětí. Dalších pět osob bylo zraněno. S odkazem na místní obyvatele o tom informovala agentura Reuters. Mluvčí koalice se zatím k incidentu nevyjádřil. Saúdská Arábie kvůli bombardování v Jemenu dlouhodobě čelí kritice ochránců lidských práv, kteří upozorňují na vysoký počet civilních obětí. Rijád to dlouhodobě odmítá.

„Autobus, který parkoval před budovou, byl vyhozen do vzduchu, a velká exploze rovněž poničila budovu,“ řekl svědek incidentu Abú Jásir. Dodal, že o život přišlo sedm lidí, kteří byli v malé klinice v zasažené budově.

Při jiném incidentu na jihozápadě země v provincii Táiz přišlo o život 12 lidí. Podle místních záchranářů na vojenský průvod zaútočili šíitští povstalci, oběti na životech jsou příslušníci jemenských ozbrojených sil a dva novináři.

Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, které od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala více než 10 tisíc lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov.

Asi milion lidí se nakazil cholerou, která loni v zemi zabila na 2220 osob, z toho třetina byly děti. V důsledku nemocí či podvýživy tam loni zemřelo přes 50 tisíc dětí. Jemenské zdravotnictví se vlivem války prakticky rozpadlo. Většina nemocnic se potýká s nedostatkem léků, chybí peníze na zaplacení lékařů a značná část populace není očkovaná. Poměr sil mezi znesvářenými stranami se podle Reuters nicméně během války výrazně nezměnil.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Puigdemont opustil Belgii a bude kandidovat. Madrid chce eurozatykač

 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.