2 Exhumace ostatků Mašínové starší

Magistrát zamítl exhumaci ostatků Zdeny Mašínové starší. Ostudné, reaguje Pospíšil

, , AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Pražský magistrát nevyhověl žádosti Zdeny Mašínové exhumovat ostatky její matky Zdeny na Ďáblickém hřbitově. Zdena Mašínová starší, která byla vězněna nacisty i komunisty, byla pohřbena do hromadného hrobu. Exhumace není podle magistrátu možná bez prověření možností, jak by proces probíhal. Vyplývá to z dopisu Mašínové. Zamítnutí vyzvednutí ostatků bude chtít příští týden v pondělí řešit předseda TOP 09 a pražský zastupitel Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil na koaličním jednání s Piráty a Prahou Sobě.

Ministerstvo obrany udělilo Zdeně Mašínové starší in memoriam osvědčení o účasti na protikomunistickém odboji. Matka bratří Mašínů a manželka hrdiny prvního a druhého odboje Josefa Mašína, kterého popravili nacisti, v roce 1998 obdržela posmrtně Řád TGM.

„Bez důkladného prověření možností, jak by proces exhumace v podmínkách hromadných hrobů na Ďáblickém hřbitově probíhal, bohužel Vaši žádost nejsme schopni splnit,“ píše se v dopise. Podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě) ale dopis neznamená ze strany magistrátu definitivní ne.

„Pokud by se potvrdily informace o místě jejich (ostatků) uložení, rádi a s úctou k její památce povedeme diskusi o jejich vyzvednutí. V místě je však podle našich informací pohřbeno několik tisíc anonymních obětí komunismu. Museli bychom proto mít absolutní jistotu, protože není možné rušit klid ostatních zesnulých a práva jejich potomků,“ doplnila Johnová. Poznámka o nedostatku peněz v dopise se prý tykala varianty, kdy by muselo být vyzvednuto a identifikováno několik tisíc těl.

Dopis samotný je z konce minulého roku, kdy bylo současné vedení města ve funkcích zhruba měsíc a mělo málo času na rozhodování. Navíc minulé vedení města prý nevypracovalo a nezanechalo žádné dokumenty. „Začali jsme připravovat koncepci pohřebnictví a právě tohle by měla být jedna z věcí, která bude v koncepci řešena,“ řekla Johnová.

Náročný a nákladný proces

V listopadu 2014 byly z hromadného hrobu v Ďáblicích vyzvednuty kosterní ostatky pátera Josefa Toufara, kterého umučili komunisti. Fakt, že skutečně jde o Toufarovy pozůstatky, potvrdili forenzní genetici na základě analýzy DNA a genetických profilů. V následujícím roce byly ostatky uloženy na hřbitově v Číhošti, kde Toufar působil. Z hlediska archeologie šlo podle expertů o první průzkum hromadného hrobu politických vězňů komunistického režimu.

Právě vyzvednutí ostatků kněze Toufara podle dopisu ukázalo obtížnost procesu exhumace. „Počínaje etickými otázkami, zda je reálné a správné exhumovat z hromadných hrobů pouze některé ostatky, až po technickou a finanční náročnost, která je zcela mimo možnosti magistrátu.

Postoj magistrátu bude chtít na jednání s koaličními partnery změnit europoslanec Jiří Pospíšil. „Budu chtít, aby magistrát rozhodnutí změnil, je to ostudné a nepřijatelné. Paní Mašínová podle mých informací navíc ví, kde se tělo její maminky nachází, takže by to neměl být žádný problém,“ řekl ČTK Pospíšil. Pokud se tak nestane, je připraven peníze na exhumaci sesbírat a zároveň přispět ze svého.

V hrobě jsou i ostatky Čurdy, Gabčíka a Kubiše

Na Ďáblickém hřibově skončili i hrdinové protinacistického odboje Jan Kubiš a Jozef Gabčík, kteří během druhé světové války zlikvidovali nacistického říšského protektora Reinharda Heydricha. Ve stejném hrobě s nimi leží také ostatky dalších oběti okupace, gestapa, ale rovněž i kolaboranti jako K. H. Frank nebo Karel Čurda, který právě zmíněné československé parašutisty zradil a udal. Dále se tam nachází oběti komunistického režimu, utonulí nebo malé děti. Lidé zde byli ukládáni od roku 1938.

Na tom, že důstojné místo pro československé parašutisty Česká republika nemá, se shodují jak politici, tak historici a odborníci na problematiku válečných veteránů. „Není to důstojné uložení ostatků, tento čin neměl charakter pohřbu. Nejsou uloženi ani v hrobech. Jsou to vlastně jen odpadové šachty. Celé to bylo bez piety,“ řekl pro ECHO24.cz v roce 2016 ředitel odboru pro válečné veterány na Ministerstvu obrany Eduard Stehlík. Obě těla jsou v hrobě navíc bez hlavy, které nacisté československým hrdinům uřezali a pravděpodobně spálili.

Základním problémem pro vyjmutí ostatků z hromadných hrobů je identifikace, bez které nelze exhumaci provést. Stehlík v souvislosti s tím upozorňuje na to, že neexistuje jistota toho, že Gabčík s Kubišem v hromadném hrobu opravdu jsou, jelikož dokumentace k tomu, kde kdo leží, shořela roku 1968.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Matka bratří Mašínů získala in memoriam osvědčení za protikomunistický odboj

Petříček působí v rozporu se zájmy země, zuří komunisté a jdou za Babišem

, ,

Online zprávy Více

Názory Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.