1 Útok v Sýrii

USA obvinily Rusko z manipulace s důkazy v Dúmě, Lavrov to popřel

NOVÉ

Témata: , , ,

V Haagu se dnes konalo krizové zasedání mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) kvůli údajnému chemickému útoku na syrské město Dúmá. Americký zástupce uvedl, že Rusko, které je spojencem syrského režimu, v Dúmě patrně manipulovalo s důkazy. Moskva to vzápětí popřela. Do Dúmy dnes měli dorazit vyšetřovatelé OPCW, britská delegace ale obvinila Rusko a Sýrii, že inspektorům příjezd zatím neumožnily. Moskva tvrdí, že cesta byla odložena kvůli následkům amerických náletů a že je potřeba povolení OSN. Ministři zahraničí EU se shodli, že jakékoliv použití chemických zbraní je nepřijatelné.

Šéf OPCW Ahmet Üzümcü potvrdil, že vyšetřovatelé na místě ještě nejsou a že Rusko a Sýrie uvádějí, že existují bezpečnostní problémy. Mluvčí OSN Stéphane Dujarric uvedl, že OSN dala týmu OPCW k práci v Dúmě povolení. „Neodmítli jsme žádný požadavek týkající se vstupu do Dúmy,“ řekl.

Moskva další útoky nepředpokládá

Západ útok v Dúmě přičítá syrské vládě. Spojené státy, Británie a Francie v noci na sobotu podnikly koordinovaný úder na objekty spojované se syrským chemickým programem. Rusko na ně ale vojensky nereagovalo. Moskva podle dnešního vyjádření náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova nepředpokládá, že Západ v Sýrii uskuteční další údery. Moskva by se proti tomu postavila, dodal Rjabkov.

Český premiér Andrej Babiš dnes v této souvislosti řekl, že západní operace v Sýrii má odstrašit od používání chemických zbraní. V sobotu zásah označil za nevyhnutelný, v neděli řekl, že nic neřeší. Představitelé ODS a TOP 09 Babiše za změnu postoje kritizovali.

Mayová: Útok musel spáchat syrský režim

Podle ministrů zahraničí EU měl západní nálet na Sýrii jediný cíl, jímž bylo zabránit režimu v dalším používání chemických zbraní k zabíjení vlastních občanů. Ministři se dnes shodli, že tyto zbraně opakovaně používal jak režim prezidenta Bašára Asada, tak teroristická organizace Islámský stát. „Syrský režim nese hlavní odpovědnost za katastrofální humanitární situaci a utrpení lidí v Sýrii,“ uvedli ministři. Útok v Dúmě, při němž 7. dubna zahynulo několik desítek lidí, byl podle EU hrubým porušením mezinárodního práva a „urážkou lidské slušnosti“.

Britská premiérka Theresa Mayová v parlamentu řekla, že chemický útok v Dúmě nemohl spáchat nikdo jiný než syrský režim, neboť barelové bomby s chemickou látkou shodily vrtulníky, které povstalci nemají k dispozici. Obhajovala také vojenskou účast Británie tím, že Rusko na půdě OSN zablokovalo všechny snahy o nezávislé vyšetřování.

Vyšetřovatelé OPCW jsou od soboty v Damašku. Rusko dnes ujistilo, že se do jejich práce nebude vměšovat. Také vláda v Damašku, která použití chemických zbraní v Dúmě popírá, uvedla, že experty podpoří. Moskva tvrdí, že jejich cesta do Dúmy byla odložena kvůli následkům amerických náletů. Üzümcü řekl, že syrské úřady nabídly vyšetřovatelům možnost vyslechnout 22 svědků událostí v Dúmě. Syrská státní televize odvysílala rozhovory s desítkami lékařů a záchranářů v Dúmě, kteří tvrdí, že žádné stopy po chemickém útoku nenašli.

Rusové mohli manipulovat s důkazy

Spojené státy se obávají, že Rusko chce vyšetřování v Dúmě ovlivnit. „Máme informace, že Rusové patrně navštívili místo útoku. Obáváme se, že tam mohli manipulovat s důkazy tak, aby zmařili snahu mise OPCW o efektivní vyšetření události,“ uvedl vyslanec při OPCW Kenneth Ward. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov to ale v rozhovoru s BBC popřel. Důkazy údajného chemického útoku předkládané západními politiky jsou podle něj založeny jenom na informacích z médií a sociálních sítí. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že reálným cílem úderů USA a jejich spojenců v Sýrii nebyly jen výzkumné laboratoře, ale i vojenské objekty a letiště.

Podporu syrské armádě dnes přišlo v Damašku vyjádřit několik set Syřanů. Protesty proti západnímu úderu se konaly i v Aténách, kde se příznivci řecké komunistické strany pokusili svrhnout sochu bývalého amerického prezidenta Harryho Trumana. Při střetech s policií byli tři lidé zraněni.

Evropské akcie po západním náletu v Sýrii zahájily dnešní obchodování pouze mírným poklesem a zůstávají blízko čtyřtýdenního maxima. Investoři nečekají stupňování napětí.

Čtěte také: USA prý mají důkaz, že syrský režim použil chemické zbraně v Dúmě

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.