1 Zvrat v odcházení Británie?

Když Británie nebude hlasovat v eurovolbách, EU jí 1. července ukončí členství, píší FT

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Pokud se Velká Británie nezúčastní květnových evropských voleb, Evropská unie sama 1. července ukončí její v členství v osmadvacítce. Vyplývá to z návrhu unijního dokumentu k možnému odkladu brexitu, k němuž se dostal list Financial Times.

Podle dokumentu je nezbytné, aby se ostrované vydali do volebních místností, jinak nemají šanci, že by jim Brusel mohl povolit oddálení odchodu o dobu delší než tři měsíce. Britský parlament ve čtvrtek večer schválil návrh vlády na krátký jednorázový odklad brexitu. Kabinet chce o odložení termínu odchodu země z Evropské unie z 29. března na 30. června požádat Brusel v případě, že britští poslanci do 20. března schválí dohodu o brexitu, kterou loni s bruselskými vyjednavači dojednala premiérka Theresa Mayová.

Evropský dokument podle Financial Times poukazuje na potíže, které by oddálení za 1. červenec přineslo. Varuje, že pokud bude Británie v tu dobu stále součástí Unie a nezúčastní se květnových voleb, evropské instituce „přestanou fungovat v bezpečném právním kontextu“. „Pokud nebude dodržen stanovený termín voleb do Evropského parlamentu, neměl by být po 1. červenci povolen žádný odklad. Jestliže se (volby) neuskuteční, odklad by měl přestat platit před zasedáním Evropského parlamentu dne 2. července,“ cituje Financial Times z dokumentu.

O oddálení brexitu se bude debatovat příští týden na unijním summitu. Jakékoliv prodloužení lhůty by vyžadovalo jednomyslné schválení ostatních 27 členských států. Ukáže-li se, že je dokument Bruselu pravdivý, mohl by pomoci britské premiérce Therese Mayové přesvědčit odpůrce její dohody. Mayová už varovala, že pokud parlament neschválí její verzi odchodu, bude právě království nuceno požádat o delší odklad.

Čtěte také: Britský parlament schválil návrh vlády na krátký odklad brexitu. Předtím odmítl druhé referendum

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.