1 dražba vesnice

Dražba německé vesnice plné důchodců. Vyvolávací cena je 125 tisíc eur

, NOVÉ

Témata: ,

Pokud máte 125 000 eur, můžete se zúčastnit dražby o německou vesnici Alwine. Obec, která se nachází ve spolkové zemi Braniborsko a leží přibližně 120 kilometrů na jih od Berlína, jde tento víkend do dražby. Zprávu přinesl server Local.de.

Malá obec, ve které stojí dvanáct budov, se potýká s podobnými problémy, kterým čelí řada podobných obcí v bývalé NDR. Kvůli nedostatku pracovních příležitostí odtud mladí lidé odchází a zůstávají pouze důchodci. Kromě jedné rodiny je zbývajících 20 obyvatel Alwinu již v důchodovém věku.

Vesnice už byla jednou prodána v roce 2000 za symbolickou jednu německou marku soukromým investorům, kteří však nezabránili jejímu úpadku. Proto nyní musí do dražby. „Mnoho lidí se o aukci zajímá,“ uvedl Matthias Knake z aukčního domu Karhausen. Jedná se prý o první případ, kdy jde do dražby celá ves.

Starosta města Uebigau-Wahrenbrueck Andreas Claus, pod který Alwine spadá, by chtěl s novým vlastníkem a ve spolupráci s místními, a ne proti nim, obec rozvíjet. „Jsou tu však obavy, že se nic nestane,“ dodává Claus.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Proces vylidňování venkovských obcí začal ve východním Německu krátce po sjednocení země v říjnu 1990. Přestože jsou oba státy již přes 27 let sjednoceny, tak průměrné HDP zůstává na východě o třetinu nižší.

Během 2. světové války se v okolí vesnice nacházel výcvikový prostor pro Hitlerjugend a zajatecký tábor. Po konci války a za NDR se nedaleko obce těžily brikety. V té době žilo v obci až 50 obyvatel. V roce 1991 byl však důl uzavřen a místní začali odcházet.

„Většina odcházejících byli pochopitelně mladší lidé – synové a dcery této vsi, kteří se přestěhovali do Západního Německa,“ říká místní zastupitel Peter Kroll, který v oblasti žije od roku 1945. Z těch co odešli, se nikdo nevrátil. V celém regionu ubylo od roku 1990 přes 15% populace.

Čtěte také: Začne dražba soch Stalina i Gottwalda. Ceny jdou do milionů

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.