Vítkovice Heavy Machinery jsou v insolvenci, výroba se zastavila
Odpojení energií
Představenstvo ostravské strojírenské společnosti Vítkovice Heavy Machinery dnes podalo na firmu insolvenční návrh. Jako způsob řešení úpadku navrhlo reorganizaci. ČTK to dnes za firmu oznámil Jaroslav Martínek. Ve firmě, která zaměstnává přibližně 800 lidí, se dnes zastavila výroba. Dodavatelé energií jí odpojili elektřinu a teplou vodu, zaměstnanci jsou ode dneška doma s 80 procenty mzdy.
"Představenstvo společnosti je přesvědčeno, že optimálním a jediným správným řešením situace je soustředit se pouze na perspektivní části podniku schopné do budoucna ziskového provozu. Ty se v rámci reorganizace můžou stát předmětem nájmu nebo prodeje tuzemským i zahraničním investorům," uvedl Martínek.
Noví investoři by podle něj měli platit energie, mzdy zaměstnanců i opravy výrobních kapacit. "Aby společnost neztrácela na hodnotě a aby byla schopna v maximální míře uspokojit věřitele, mělo by dojít v insolvenčním k přerušení výroby jen na minimální dobu," uvedl Martínek.
„Již řadu měsíců intenzivně řešíme se společností Vítkovice Heavy Machinery otázku narůstajících dluhů za dodávky energií. Bohužel opakovaně nedošlo ze strany Vítkovice Heavy Machinery k naplnění příslibů řešení, a proto jsme zahájili proces přerušení dodávek energií,“ sdělil již dříve pro Echo24 mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.
Strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery je producentem ocelí a výrobků z nich. Zhruba 80 procent výroby vyvážejí, hlavně do zemí Evropské unie. Firma má kolem 900 zaměstnanců. VHM dříve patřily do strojírenského holdingu ostravského podnikatele Jana Světlíka. Nyní firmu VHM spoluvlastní Jaroslav Strnad, který drží těsnou většinu 51 procent prostřednictvím svého holdingu CE Industries. Zbývající podíl drží společnost E Invest podnikatele Martina Ulčáka a Vítkovický holding Jana Světlíka.
Andrej Čírtek, mediální zástupce CE Industries deníku Echo24 zaslal vyjádření, podle něhož se oba investoři rozhodli za účelem udržení ziskovosti provést zásadní změny. „Firma nese zátěž obrovské podinvestovanosti, nemá přístup k bankovním úvěrům a zárukám a situace na trhu je taková, že přivedla ke krachu řadu evropských oceláren. Problémy s provozními náklady firmy včetně dodávky energií jsou symptomem této situace. I přes současné problémy je možné udržet klíčové schopnosti VHM v oblasti těžkého strojírenství a přivést jí k zisku. Bude ale potřebná zásadní restrukturalizace, jejímž výsledkem může být podnik s nižšími fixními náklady a větší flexibilitou v produktové oblasti,“ uvedl.