‚Cesta k Murínově likvidaci ze strany Babiše byla evidentní.‘ Opozice má o konci šéfa GIBS jasno

‚Cesta k Murínově likvidaci ze strany Babiše byla evidentní.‘ Opozice má o konci šéfa GIBS jasnoNOVÉ
Michal Murín Foto:

FOTO: GIBS

Domov

ODCHOD ŠÉFA GIBS

Opoziční strany se shodují, že za odchod šéfa GIBS Michala Murína z funkce může premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Ten na něj už několik týdnů vytvářel tlak. Nejdříve mu řekl, aby odešel „bez skandálu“. Poté s ním zahájil kázeňské řízení. Murín v úterý oznámil, že na konci dubna odejde ze své funkce.

„Rozhodnutí pana Murína odejít respektuji. Jinou věcí je aktivita premiéra Babiše, která měla jasný cíl – odstranění pana Murína z funkce. Cesta likvidace pana Murína byla ze strany premiéra v demisi evidentní, z pohledu legislativy a jeho kompetencí navíc přinejmenším pochybná. Sám jsem premiéra v této věci interpeloval, jak je však jeho zvykem, inženýr Babiš na mé dotazy neodpověděl,“ uvedl pro server Echo24 předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Že za Murínův odchod může Babišův tlak si myslí i předseda ODS Petr Fiala. „Vypadá to, že tlak Andreje Babiše na ředitele GIBS Michala Murína byl nakonec úspěšný. Bohužel. A kdopak je na řadě teď,“ napsal Fiala na svém Twitteru.

Murín v úterý oznámil, že na svoji funkci rezignuje ke konci dubna. Minulý týden kvůli vyčerpání z dlouhodobého stresu skončil Murín v nemocnici. V březnu uvedl, že na něj Babiš opakovaně tlačil, aby ve vedení GIBS skončil. Na schůzkách s Murínem podle něj Babiš řekl, že pokud místo šéfa inspekce opustí, obejde se to „bez skandálu“. Babiš to popřel, ale následně začal Murína veřejně kritizovat a zahájil s Murínem kázeňské řízení. Premiér uvedl, že nemá k řediteli inspekce důvěru a zpochybnil hospodaření GIBS.

Boj o vyšetřování

Pochybnosti o tlaku na Murínův odchod existují především proto, že Babiš i jeho rodina jsou trestně stíhaní kvůli možnému dotačnímu podvodu na farmě Čapí hnízdo. „Já si prvotně myslím, že důvodem odchodu pana Murína nejsou věcné argumenty či důvody. Je to tlak trestně stíhaného premiéra a to vytváří celou řadu pochybností a otazníků, proč zrovna trestně stíhaný premiér má tak velký zájem, aby odešel ředitel GIBS,“ uvedl serveru Echo24 šéf TOP 09 Jiří Pospíšil, podle nějž bude teď záležet, kdo Murína nahradí.

Právě přes GIBS vede totiž cesta k odstavení policisty Pavla Nevtípila, který měl Babišovu kauzu na starosti a tím vyšetřování zpochybnit. Babiš se snažil vyšetřovatele zdiskreditovat už dříve. „Od samého začátku dostali kauzu přidělenou ti správní policisté, kteří v minulosti spolupracovali s kmotry, konkrétně pan Pavel Nevtípil, který vystupoval s (pražskou státní zástupkyní) paní Máchovou v kauze, při níž byl pan Sitta připraven o papírnu Neograph,“ řekl Babiš v jednom z rozhovorů v době, kdy sněmovna rozhodovala o jeho vydání ke stíhání.

Že je důležité si nyní zaměřit na nového šéfa GIBS si myslí i místopředseda STAN Jan Farský. „Jeho rozhodnutí respektuji, na člověka v jeho funkci je tlak opravdu velký a zdraví má vždy přednost. Tlak posledních dní mu určitě na zdraví nepřidal. Zaměřme se nyní na to, kdo bude na jeho místě. Měl by to být člověk, na kterém se shodne celé politické spektrum, aby se zamezilo pochybám o jeho nestrannosti. To, že Murín neměl důvěru trestně stíhaného politika, bylo vlastně dobré znamení. Obávám se toho, že přijde někdo, kdo jeho důvěru má,“ uvedl pro server Echo24 Farský.

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek nechtěl věci příliš komentovat. „Respektu ji to. Důvody neznám,“ napsal pouze v sms serveru Echo24. Nicméně jeho spolustraník místopředseda lidovců Jan Bartošek na Twitteru napsal, že „místo, aby šel někdo ‚do tepláků‘, zamíří Michal Murín do civilu“. Tím narážel na trestní stíhání premiéra v demisi.

Čtěte také: Michal Murín neustál tlak od Andreje Babiše. Sám odstoupí z čela GIBS

Šéf GIBS Murín skončil v nemocnici. Důvodem je stres a vyčerpanost

Tajnosti kolem Murína. Na Babišově úřadu probíhá kázeňské řízení

Chybí Babišovi důkazy proti Murínovi? Dvě bezpečnostní rady zatím bez výsledku

Související články