Dohry Fajtova odvolání. Šéf jedné ze sbírek umění NG rezignoval kvůli Staňkově „absolutní nekompetenci“
Rezignace v NG
Na svou funkci rezignoval ředitel Sbírky umění 19. století a klasické moderny v Národní galerii Praha Otto Urban. Důvodem jeho odchodu je podle něj nekompetence ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) a jeho mediální výstupy 9. května. Urban v rezignačním dopise uvedl, že nevěří tomu, že je Staněk schopen složit skupinu odborníků, kteří by měli respekt napříč uměleckou, ale i uměleckohistorickou scénou, jak o tom ministr mluví a která mu má pomoci organizovat výběrové řízení na ředitele NGP. Bývalý ředitel galerie Jiří Fajt skončil ve funkci poté, co ho Staněk 18. dubna odvolal.
„Jeho absolutní nekompetence a nepochopení situace mi nedává žádné záruky, že je schopen svůj resort řídit, a tedy zajistit jmenování nového generálního ředitele NGP,“ uvedl Urban, který je po odvolání Fajta jedním z mluvčích petice za Staňkovo odvolání. Petice má již téměř 7000 podpisů.
Čtěte také: Fajta odvolali kvůli pochybením. I tak mu museli nabídnout nové místo v galerii
„Jeho nedávné kroky, včetně jmenování zastupujícího generálního ředitele, jsou krajně nedůvěryhodné. Z tohoto důvodu tak necítím s novým vedením NGP odpovídající loajalitu a nemám k němu náležitý respekt. To je samozřejmě s pozicí ředitele sbírky neslučitelné. Z pozice kurátora jsem připraven dokončit všechny projekty, které jsou v současnosti rozpracované,“ uvedl Urban.
Kritika Fajta
Fajta odvolal Staněk v polovině dubna po kontrole v NGP, odvolání zdůvodnil závažnými pochybeními v hospodaření. Na Fajta ministr podal trestní oznámení kvůli autorské smlouvě na 1,2 milionu korun či kvůli dlouhodobým nájemním smlouvám uzavíraným NGP.
Smlouva Fajta s jím řízenou galerií byla zveřejněna na portálu Národního elektronického nástroje (NEN). S Fajtem smlouvu za galerii uzavřela jeho kancléřka Eva Giese. Fajtova práce podle smlouvy spočívala mimo jiné ve „vytvoření dramaturgické koncepce Národní galerie v Praze a výkon odborného autorského dohledu nad jejím uskutečněním, a to zejména pro jednotlivé výstavní projekty konané jako součást oslav připomínajících významná výročí roku 2018 spojená s českou státností.“
„Autorské dílo autor vytvořil na základě usnesení vlády České republiky ze dne 10. 05. 2017 o Konceptu a finančním zabezpečení připomínky oslavy významných výročí roku 2018 spojených s naší státností (1918, 1968, 1993),“ píše se dál ve smlouvě.
Podobným způsobem o smlouvě mluvil i sám Fajt „Za koncepci a realizaci osmičkových výročí a to formou autorské smlouvy, kterou se mnou uzavřela NGP za činnosti probíhající 16 měsíců a jejíž parametry se opíraly o vládní usnesení. Tato forma byla navíc NGP doporučena ministerskými úředníky,“ uvedl před časem Fajt pro Echo24.
Ministerstvo kultury však tvrdí, že za odvoláním Fajta stojí vícero pochybení – například jeho zahraniční služební cesty. „V roce 2019 je v účetní evidenci NGP vedeno celkem 9 zahraničních služebních cest za celkové náklady 367 754 Kč. Celkem strávil pan Fajt na služebních cestách 31 dnů (leden 13, únor 17, březen 1), což je 35 % pracovního času. V některých případech se služební cesty překrývaly – např. 18.2. – 23.2. Německo a 20.2. – 22.2. Finsko, některé na sebe přímo navazovaly – 9.2. – 18.2. USA, 18.2. – 23.2. Německo (plus překryv s Finskem), 24.2. – 25.2. Francie; v únoru tak pan Fajt strávil na služebních cestách 60 % pracovního času,“ uvedla pro Echo24 mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl.
Proti Fajtovu odvolání se postavili nejen představitelé kulturní obce, požadují kvůli němu konec Staňka ve funkci. Užší vedení sociální demokracie minulý týden Staňkovi uložilo připravit do konce května výběrová řízení na šéfy obou institucí. Staněk dostal také za úkol zklidnit situaci v kultuře.