1 Zneužití části skladby

„A co děti? Mají si kde hrát?“ Textař Vostárek vysoudil na Zelených statisíce kvůli sloganu

, NOVÉ

Témata: , ,

Pražský vrchní soud v pondělí definitivně uzavřel spor někdejšího textaře skupiny Katapult Ladislava Vostárka a Strany zelených. Zelení se nynějšímu advokátovi Vostárkovi museli už dříve omluvit za to, že bez jeho vědomí použili v předvolební kampani slogan „A co děti? Mají si kde hrát?“. Teď muž vysoudil ještě 350 000 korun, kterými se politická strana podle soudů na jeho úkor bezdůvodně obohatila. Další desetitisíce mu Zelení budou muset uhradit za náklady, jež mu vznikly v souvislosti s vedením sporu.

Slogan z písně „Až“ využili Zelení v roce 2010 při kampani v Ústeckém kraji. Objevil se na internetu, v novinách, na autech či zazněl na některých předvolebních mítincích. Vostárek v žalobě tvrdil, že ho to výrazně poškodilo na pověsti. Jako advokát totiž zastupoval klienty z oblasti průmyslu, tedy opačnou zájmovou skupinu než ekology.

Na základě předchozího rozsudku se Zelení museli Vostárkovi omluvit a omluvu zveřejnit na vlastní náklady v celostátním deníku Blesk. Marně tehdy argumentovali mimo jiné tím, že k užití sloganu měli souhlas od frontmana Katapultu Oldřicha Říhy.

Následně soudy řešily ještě finanční odškodnění. Pražský městský soud totiž Vostárkovi původně přiřkl 500 000 korun, vrchní soud však tuto část verdiktu v minulosti zrušil s tím, že je nepřezkoumatelná. Městský soud poté přizval znalce, který se vyjadřoval k tomu, jaká by byla obvyklá odměna za užití díla. Zelení zpochybňovali expertovu odbornost a také uváděli, že je podjatý, protože se s Vostárkem zná a tykají si. Nabízeli Vostárkovi k vyplacení 250 000, což advokát nepřijal.

Předseda odvolacího senátu Jiří Čurda v pondělí připustil, že se Vostárek se znalcem znají, podle soudce to však není na překážku. „Neshledáváme pochyby ohledně nepodjatosti. Branže v tomto oboru není široká, takže osob, které by byly schopny podat odborné vyjádření, tolik není,“ podotkl.

Za náklady vynaložené na odvolací řízení musí Zelení Vostárkovi zaplatit 24 000 korun. Výše nákladů za řízení u prvostupňového soudu se ještě bude upřesňovat, soud ji původně vyčíslil na zhruba 71 000 korun.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kdysi kampaň proti Plastikům, teď dohled na ČRo. Zvolení Jana Krůty naštvalo ČSSD

Hudební festivaly jsou v ohrožení. EET může mnohé z nich zlikvidovat

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.