1 Rezignace soudce

Soudce vybízející Kisku k rezignaci se vzdá funkce, píší na Slovensku

NOVÉ

Témata: , ,

Slovenský soudce, který vybídl prezidenta Andreje Kisku k rezignaci a k vystěhování ze země, oznámil, že se vzdá funkce. S odvoláním na dopis, jež soudce Miroslav Radačovský poslal slovenskému ministrovi spravedlnosti, to napsal týdeník Plus 7 dní.

Soudce okresního soudu v Popradu Radačovský minulý týden rozhodl v neprospěch hlavy státu v jejím sporu s místním zubařem o vlastnictví pozemku pod Vysokými Tatrami, který Kiska koupil ještě před vstupem do vysoké politiky. Soudce po vynesení verdiktu na prezidenta zaútočil slovy, že Kiska by se měl vzdát funkce, opustit politiku a vystěhovat se ze Slovenska. V reakci ministerstvo spravedlnosti i soudcovská samospráva oznámila, že prozkoumají přiměřenost soudcova vyjádření. Prezidentská kancelář zase zmínila zjevnou zaujatost a nenávist soudce. Ten nyní ohlásil, že talár pověsí na hřebík.

Čtěte také: Kiska prohrál soud o pozemky pod Tatrami. Být jím, vzdám se funkce, řekl soudce

„Ve věci jsem postupoval objektivně, nestranně a jsem přesvědčen, že jsem rozhodl zákonně a v souladu se zásadou spravedlnosti. V rámci sebereflexe čestně prohlašuji, že po vypracovaní rozsudku v této věci písemně oznámím prezidentovi republiky, že se vzdám funkce,“ citoval týdeník z dopisu soudce.

Kiska u soudu neuspěl s tvrzením, že pozemek nabyl v dobré víře. Prezidentská kancelář dříve tvrdila, že ve sporu jsou dva poškození: Kiska, který pozemek řádně a v dobré víře před 20 lety koupil, a zmiňovaný zubař Ján Franc, který podle soudce o pozemek neprávem přišel prostřednictvím institutu vydržení. Kiska nekupoval pozemek od France, ale od jiné osoby.

Soudce Radačovský podle médií v minulosti čelil obvinění z přechovávání drog a z nedovoleného ozbrojování. V roce 1999 v jeho vozidle policisté při kontrole našli zbraň a zhruba 17 gramů kokainu s příměsí. Radačovský byl později obžaloby zproštěn.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.