1 Politika na fotbale

Aféra na MS ve fotbale: Narážka na nezávislost Kosova? Srbsko podá stížnost na Švýcary

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Oslavy hráčů švýcarského fotbalového týmu vyvolaly u srbských soupeřů na probíhajícím mistrovství světa v Rusku bouřlivé reakce. Hráči kosovského a albánského původu totiž po gólech provedli gesto, které připomínalo orla ze státního znaku Albánie. Srbsko neuznává nezávislost Kosova a způsob „radování se“ si brali osobně. Jejich fotbalová asociace podá na tým stížnost u světové konfederace FIFA, píše The Guardian.

„Gesto bylo pro lidi, kteří mě podporovali. Nebylo to namířené přímo proti soupeři,“ řekl hráč švýcarského týmu Granit Xhaka. Švýcarsko nad Srbskem vyhrálo v pátek 2:1. Druhý gól dal Xherdan Shaqiri, který po gólu stejně jako Xhaka zkřížil ruce, což připomínalo orla, který je na albánské vlajce a státním znaku.

„Myslím, že ve fotbale jsou vždy emoce. Viděli jste, co jsem udělal a myslím, že to byly prostě emoce. Jsem šťastný, že jsem dal gól,“ řekl Shaqiri. „Nejde o politiku, jde o fotbal. Myslím, že bychom o tom teď neměli mluvit,“ dodal.

Stejně tak incident vidí trenér švýcarského týmu. „Nikdy byste neměli míchat politiku s fotbalem dohromady. Vždy byste měli ukázat respekt k soupeři. Sport by měl spojovat a ukázat pozitivní emoce,“ doplnil švýcarský trenér Vladimir Petkovic.

Srbsko v tom ale politiku vidí. Kosovo, kde žijí převážně Albánci, v roce 2008 vyhlásilo nezávislost. Srbsko ale jeho samostatnost neuznává a mezi oběma zeměmi panuje nepřátelství, píše The Guardian.

Přímo po zápase nikdo ze Srbů incident komentovat nechtěl. V sobotu ale generální tajemník srbské fotbalové asociace Jovan Surbatović řekl, že bude psát stížnost řídícím orgánům světové fotbalové konfederace FIFA kvůli „kontroverzním oslavám obou gólů Švýcarska“.

Čtěte také: Netradiční úlovek. Celníci objevili fotbalové dresy napuštěné kokainem

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.