1 Politika na fotbale

Aféra na MS ve fotbale: Narážka na nezávislost Kosova? Srbsko podá stížnost na Švýcary

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Oslavy hráčů švýcarského fotbalového týmu vyvolaly u srbských soupeřů na probíhajícím mistrovství světa v Rusku bouřlivé reakce. Hráči kosovského a albánského původu totiž po gólech provedli gesto, které připomínalo orla ze státního znaku Albánie. Srbsko neuznává nezávislost Kosova a způsob „radování se“ si brali osobně. Jejich fotbalová asociace podá na tým stížnost u světové konfederace FIFA, píše The Guardian.

„Gesto bylo pro lidi, kteří mě podporovali. Nebylo to namířené přímo proti soupeři,“ řekl hráč švýcarského týmu Granit Xhaka. Švýcarsko nad Srbskem vyhrálo v pátek 2:1. Druhý gól dal Xherdan Shaqiri, který po gólu stejně jako Xhaka zkřížil ruce, což připomínalo orla, který je na albánské vlajce a státním znaku.

„Myslím, že ve fotbale jsou vždy emoce. Viděli jste, co jsem udělal a myslím, že to byly prostě emoce. Jsem šťastný, že jsem dal gól,“ řekl Shaqiri. „Nejde o politiku, jde o fotbal. Myslím, že bychom o tom teď neměli mluvit,“ dodal.

Stejně tak incident vidí trenér švýcarského týmu. „Nikdy byste neměli míchat politiku s fotbalem dohromady. Vždy byste měli ukázat respekt k soupeři. Sport by měl spojovat a ukázat pozitivní emoce,“ doplnil švýcarský trenér Vladimir Petkovic.

Srbsko v tom ale politiku vidí. Kosovo, kde žijí převážně Albánci, v roce 2008 vyhlásilo nezávislost. Srbsko ale jeho samostatnost neuznává a mezi oběma zeměmi panuje nepřátelství, píše The Guardian.

Přímo po zápase nikdo ze Srbů incident komentovat nechtěl. V sobotu ale generální tajemník srbské fotbalové asociace Jovan Surbatović řekl, že bude psát stížnost řídícím orgánům světové fotbalové konfederace FIFA kvůli „kontroverzním oslavám obou gólů Švýcarska“.

Čtěte také: Netradiční úlovek. Celníci objevili fotbalové dresy napuštěné kokainem

Z nového čísla Babiš – všechno je podle plánu. Jak vidí svět bývalý nomenklaturní kádr Vasil Mohorita

Echo týdne: Člověk natáčející ● Komentář: Bez digitální paměti žilo by se lépe ● Svět: Londonistán ● Salon: Když přicházejí děti revoluce

Model Agrofert před likvidací Babiš s Tomanem chtějí zachránit dotace pro své firmy
Zachránce filmu? Zabiják kin? Dravá americká společnost Netflix mění kinematografii
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.