Opozice se podruhé pokusí shodit vládu. Potřebuje 101 hlasů
ONLINE REPORTÁŽ
Opozice se během dnešní schůze Poslanecké sněmovny pokusí shodit vládu Andreje Babiše. K vyslovení nedůvěry je potřeba 101 poslaneckých hlasů, opozice má zatím bez komunistů 92 hlasů a nutně tak potřebuje získat devět přeběhlíků. Nevládní strany se tak shodují, že hlavní odpovědnost leží při hlasování na straně sociální demokracie, která během vládnutí s hnutím ANO neustále prohrává ve volbách.
Předseda ČSSD Jan Hamáček sice avizoval, že jeho strana bude hlasovat spolu s hnutím ANO. Mezitím se ale objevila informace, že se prezident Miloš Zeman nechystá jmenovat Michala Šmardu ministrem kultury, což může situaci změnit. Tuto informaci potvrdilo deníku Echo24 několik zdrojů ze sociální demokracie i z širšího politického spektra. První informaci jsme přinesli zde.
Hlasování o nedůvěře vyvolala opozice z důvodu posledního dění okolo premiéra Andreje Babiše a v reakci na návrhy unijních auditů. Ty hovoří o tom, že předseda vlády je neustále ve střetu zájmů při čerpání dotací z Evropské unie. Strany ODS, Piráti, TOP 09, STAN a KDU-ČSL sesbírali celkem 66 podpisů ke svolání schůze. Očekává se mnohahodinová debata, kde bude opozice tepat vládu tak, jako tomu bylo na podzim minulého roku.
21:30 Středeční schůze se může protáhnout přes noc
„Jednací den může končit až 8:59 následující den,“ řekl poslancům předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Reagoval tak na stále velký zástup přihlášených poslanců do rozpravy a obavy, že by se o důvěře vládě nestihlo odhlasovat do půlnoci.
21:00 Poslanci bránili Ferjenčíka před Schillerovou
Ministryně financí Alena Schillerová (nestr. za ANO) vystoupila proti Pirátovi Mikulášovi Ferjenčíkovi, který kritizoval hospodaření země. „Vy máte takovou kouzelnou vlastnost, že si něco vytáhnete. Ale je potřeba se na to dívat v kontextu. Ale jste mladý, tak doufám, že se to třeba za tři, čtyři volební období zlepší,“ řekla na Ferjenčíkovu adresu Schillerová. Na Ferjenčíkovu obranu pak vystoupil jeho stranický šéf Ivan Bartoš, lidovci Marek Výborný s Ondřejem Benešíkem či poslanec ODS Jan Skopeček, kterým vadilo, že se Schillerová do Ferjenčíka pustila kvůli věku.
20:20 Klaus ml. kritizuje dlouhá vystoupení
„Jaký mají smysl ta 40minutová vystoupení? Vždyť tady máte pana předsedu politologa, ten to řekne za vás,“ pustil se Václav Klaus ml. do kritiky ODS, ze které byl před časem vyloučen a do jejího předsedy Petra Fialy. Klaus reagoval především na delší projevy Martina Baxy či Bohuslava Svobody.
20:00 Staněk s Baxou zabrali řečnický pult
Poměrně dlouhou dobu hovořili k poslancům nejprve poslanec ODS Martin Baxa a následně ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Baxa kritizoval Staňka v čele resortu kultury, načež se Staněk bránil. „Ano, udělal jsem nějaké chyby. Ale kdo z vás jest bez chyby,“ řekl směrem k poslancům ODS Staněk, který zároveň poslancům připomněl, že není ministrem v demisi. Ministra kultury bránil i jeho stranický kolega Jaroslav Foldyna slovy „super, pane ministře“.
18:50 Svoboda se pustil do Vojtěcha
U řečnického pultíku byl po nějaký čas i poslanec ODS Bohuslav Svoboda. Bývalý pražský senátor se pustil do Adama Vojtěcha, jeho vedení ministerstva zdravotnictví a také k nynější kauze, podle níž si měl Vojtěch shánět u podnikatele a lobbisty Tomáše Horáčke informace o platu manželky bývalého ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD). „Možná že excelujete v získávání informací na politickou konkurenci, ale v ministerské funkci podle mého neplníte svou úlohu,“ prohlásil Svoboda.
18:30 Babiš zaútočil na ODS a opět odešel
„A co jste prvních 10 let od revoluce dělali? Co váš nový europoslanec Vondra,“ prohlásil Babiš po kritice Jany Černochové. Poté opět opustil sál s vysvětlením, že jedná s řediteli českých bank o investičním fondu.
18:00 Premiér na výzvu přišel do sálu
Poslankyni za ODS Janě Černochové se nelíbilo, že Babiš a další členové vlády nebyli přítomni v jednacím sále a žádala přerušení rozpravy, dokud by se Babiš nevrátil. K tomu nakonec nedošlo, neboť se premiér vrátil do sálu. Černochová následně kritizovala práci vlády na resortu obrany.
17:30 Ke slovu se dostávají i poslanci přihlášení do rozpravy
Projevy šéfa poslanců Pirátů Jakuba Michálka a předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy končí vystoupení poslanců s přednostním právem. Vystoupit tak mohou i běžní poslanci. Aktuálně jich je do rozpravy přihlášeno hned 24.
17:20 „Nehorázný,“ říká o výroku Benešové Výborný
Předseda KDU-ČSL se pozastavuje nad výroky ministryně spravedlnosti Marie Benešové o odposleších. „Má jít o vyhrožování? Na ministerstvu se vedou nějaké složky,“ napsal na svém twitterovém účtu šéf lidovců Marek Výborný.
Tak tento výrok ministryně spravedlnosti považuji skutečně za nehorázný. Má jít o vyhrožování? Na ministerstvu se vedou nějaké složky? Toto je ministryně spravedlnosti? https://t.co/kvHKL7rOGG
— Marek Výborný (@MarekVyborny) 26. června 2019
16:45 K poslancům promlouvají ministři
O krocích vlády informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, nyní je u pultíku ministr životního prostředí a donedávna i místopředseda vlády Richard Brabec.
15:56 Znám vás z odposlechů, rozesmála poslance Benešová
„Jak jsem pracovala v justici, tak mám tu zkušenost, že ti, kteří mě dneska nálepkují, tak sami mají problémy.
Protože si některé pamatuji z telefonních odposlechů,“ řekla poslancům ministryně spravedlnosti Marie Benešová s úsměvem. Její výrok vyvolal u některých poslanců smích a potlesk.
15:50 Není co řešit, řekla Benešová k Babišově střetu zájmů
Premiér ve vztahu k holdingu Agrofert podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové v podstatě postupoval v souladu s českým zákonem o střetu zájmů. Vlastně není co řešit, řekla ministryně ve Sněmovně při projednávání žádosti opozice o vyslovení nedůvěry vládě, jejímž důvodům je právě údajný Babišův střet zájmů.
15:21 SPD chce vládu odborníků jmenovaných vítězným hnutí ANO
„Takovou vládu podpoříme s předpokladem dohody nad prosazením programových návrhů SPD,“ řekl ve Sněmovně předseda SPD Tomio Okamura.
15:06 Schillerová obvinila opozici z rozdmýchávání vášní a politikaření
Výsledkem dnešního jednání Sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě nebude žádný zákon pro tuto zemi, ale pouze přehlídka konfrontačního politického stylu. V debatě Sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě to prohlásila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Jde podle ní o volební boj uprostřed volebního období. Spolu s dalšími ministry vládu hájila a uváděla její úspěchy.
15:03 Výsledky vlády obhajují ministři
Na podporu vlády vystoupila ministryně místního rozvoje Klára Dostálová (za ANO) i ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).
14:52 Jsem připraven odjet za prezidentem, řekl Hamáček
Lídr vládní sociální sociální demokracie řekl, že chce s prezidentem Zemanem dál jednat. „Jsem připraven klidně dnes nebo zítra za panem prezidentem odjet,“ řekl Hamáček.
14:50 Projevy politiků pokračují
Poté, co dokončila vystoupení se svým projevem ministryně Klára Dostálová (ANO), která se zabývala především rekapitulací svých úspěchů na resortu pro místní rozvoj, mluví před sněmovnou šéf STAN Vít Rakušan.
13:50 Sněmovna vyhlásila přestávku na oběd, znovu se sejde ve 14:15
13:45 Předseda KDU-ČSL obvinil premiéra ze lží
„Nechcete řídit stát jako firmu, to byla jen další z vašich lží. Vy chcete řídit stát jako svoji firmu a demokracie vás přitom zdržuje a obtěžuje,“ řekl lidovecký předseda při sněmovním jednání o vyslovení nedůvěry vládě.
13:40 Místopředsedkyně TOP 09 reaguje na Babišovo vystoupení
První místopředsedkyně TOP 09 reagovala na slova premiéra Andreje Babiše, který vyjádřil znepokojením nad tím, že na demonstracích zahlédl lidi v zelených vestách. Následně to začal srovnávat s protesty v Paříži. „Pane Babiši, ti lidé, co mají na demonstraci žluté vesty, jsou dobrovolníci, kteří se starají o bezpečnost účastníků demonstrace, nechtějí násilí. I policisté potvrdili, jak velmi pokojná demonstrace byla. Vyprošuji si, abyste tak bezostyštně lhal!,“ napsala Markéta Pekarová Adamová na Twitteru.
Pane Babiši, ti lidé, co mají na demonstraci žluté vesty, jsou dobrovolníci, kteří se starají o bezpečnost účastníků demonstrace, nechtějí násilí. I policisté potvrdili, jak velmi pokojná demonstrace byla. Vyprošuji si, abyste tak bezostyštně lhal!
— Markéta Adamová (@market_a) 26. června 2019
13:25 Se svým projevem vystoupil Miroslav Kalousek (TOP 09)
„Před deseti lety byla sociální demokracie mimořádně citlivá na zneužití moci a konflikt zájmů,“ uvedl Kalousek. Připomenul že současný předseda vlády je trestně stíhán pro podvod a poškozování finančních zájmů EU a podle auditu Evropské komise trvá premiérův konflikt zájmů kvůli unijním dotacím pro Agrofert.
Kalousek se také pozastavil nad vystoupením Babiše a ministrů za ANO, kteří se v projevech se zástupci opozice prostřídali a prý dostali povinný slohový úkol odprezentovat, „jak je dobře a bude ještě líp“. Výdaje na státní aparát a na dárky voličům ale podle Kalouska rostou rychleji než ekonomika. „To je cesta do zaostalosti,“ řekl.
13:10 Hamáček: Zeman kategoricky nevyloučil jmenování Šmardy
Předseda sociální demokracie Jan Hamáček hovořil s prezidentem Milošem Zemanem o kandidátovi ČSSD na ministra kultury Michalu Šmardovi. Zeman podle něj kategoricky nevyloučil jeho jmenování, chce dál vyjednávat. Hamáček to řekl novinářům po zasedání poslaneckého klubu s tím, že se nic nemění na tom, že ČSSD podpoří vládu při hlasování o nedůvěře. O situaci jednal Hamáček i s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO). Uvedl, že jednou z variant dalšího postupu v případě nejmenování Šmardy je ústavní žaloba. Tu by ale podle něj měl podat premiér.
13:00 Skončilo jednání ČSSD, ta vládu podpoří
Sociální demokracie nepodpoří snahu opozice na svrhnutí vlády. Pokud se však do konce června nevyřeší situace na ministerstvu kultury, budou dále jednat. Podle předsedy socialistů Jana Hamáčka jsou variantami řešení buď demise, či kompetentní žaloba. Do konce června chtějí sociální demokraté jednat s prezidentem republiky Milošem Zemanem.
12:30 Podle Babiše by svržení vlády bylo destabilizací země
„Beru to jako pokus o destabilizaci naší země, to je proti zájmům občanů naší republiky, to je proti zájmům všech,“ prohlásil Babiš. Pád kabinetu by podle něho vedl k ochromení Česka. Opozici premiér nařkl z toho, že stupňuje napětí, vnáší mezi obyvatele nejistotu a chce Česko poškodit. „Česká republika se nikdy neměla tak dobře jako v tomto období,“ uvedl Babiš, podle něhož jde i o zásluhu hnutí ANO.
12:20 Vystupuje i druhý místopředseda vlády – ministr Karel Havlíček (za ANO)
12:02 Po vicepremiérce Aleně Schillerové se ujal slova předseda Pirátů Ivan Bartoš
„K agrofertizaci České republiky dochází systematicky již několik let a jsou to otázky stamilionových veřejných zakázek, je to čerpání dotací, je to obsazování postů spřízněnými lidmi,“ prohlásil Bartoš.
11:50 Schillerová (za ANO) kritizuje opozici
„Věnovat tomuto celý den sněmovny a s ním i celý jednací den z peněz daňových poplatníků, je plýtvání. Ale takové je přání opozice. Respektuji,“ opřela se kriticky ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) do opozice. Dále mluví o údajných přání voličů a o jejich potřebách. Vicepremiérka Schillerová se přitom o přízeň voličů nikdy v žádných volbách neucházela, do vlády byla dosazena hnutím ANO.
11:39 Premiér není způsobilý zvládat situaci, míní Petr Fiala
„Problém je, že předseda vlády nedává záruky, že se podvolí nezávislému šetření, dává najevo, že je ignoruje,“ prohlásil Fiala. Pokud podle něj premiér obviňuje i orgány Evropské unie, „není způsobilý zvládat situaci, v níž se ocitl,“ kritizoval premiéra během svého úvodního vystoupení Petr Fiala.
11:35 Babiš se obává násilností během útoků
Předseda Andrej Babiš (ANO) si stojí za tím, že nerozděluje společnost. Zároveň tvrdí, že nikdy nebyl agentem komunistické Státní bezpečnosti (StB) „Nechci rozdělovat společnost. Nemám pocit, že bych ji rozděloval. Chápu, že někdo jde na demonstraci, ale moc nechápu, že tam někdo vystoupí a má na sobě žlutou vestu. Co tím chce říct? Že v listopadu budeme zapalovat auta a házet dlažební kostky na Pařížské?
Babiš dále obvinil tradiční politické strany, že zmizely svazky StB. Dále tvrdil, že agentem StB nebyl a soud ohledně toho, že údajně agentem nebyl, vyhraje.
11:30 Poslanci ČSSD jednají o Šmardovi
Poslanci ČSSD se kolem 11:30 sešli, aby na mimořádném jednání klubu probrali údajné odmítnutí Miloše Zemana jmenovat ministrem kultury Michala Šmardu (ČSSD). „Ze jednacího sálu sněmovny odešli téměř všichni poslanci a ministři ČSSD,“ informuje redaktorka deníku Echo24.
11:25 Hamáček a Onderka byli nekonkrétní
Předseda Jan Hamáček a první místopředseda Roman Onderka nechtěli novinářům odpovědět na žádné dotazy ke schůzce prezidenta Miloše Zemana a místopředsedy Šmardy. Vydržte, řekli.
11:20 Celkem se omluvilo jednání šest poslanců vládních stran
Z celé středeční schůze o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše se omluvilo šest koaličních poslanců ANO a ČSSD a dva poslanci opozičního hnutí SPD. Dalších devět poslanců z vládního i opozičního tábora se omluvilo z části jednacího dne, na hlasování by měli být přítomni. Sněmovna hned v úvodu schůze svolané z podnětu pětice opozičních stran rozhodla, že bude moci jednat až do půlnoci. Omluvy na celý den, jak je přečetl předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO), doručili poslanci ANO Andrea Babišová, Michal Ratiborský a Ivo Vondrák a poslanci ČSSD Jiří Běhounek, Kateřina Valachová a Václav Votava (ČSSD). K vyslovení nedůvěry je nutných nejméně 101 hlasů a absence podporovatelů kabinetu nemají na výsledek prakticky vliv.
11:17 Dolínek odděluje situaci na ministerstvu kultury a hlasování ve sněmovně
Podle poslance ČSSD Petra Dolínka se odehrávají dva oddělené příběhy. „Odehrávají se dva příběhy. Příběh pana Šmardy a příběh vyslovení nedůvěry. A ty příběhy se mohou mohou a nemusí se propojit,“ řekl Dolínek reportérce deníku Echo24.
11:00 Slova se ujal předseda vlády Andrej Babiš (ANO)
Nyní vystupuje se svým projevem premiér Babiš. Hovoří zejména o úspěších, kterých podle něj vláda dosáhla. Zároveň kritizuje opozici.
11:15 Komunisté se zdrží hlasování
Poslanci KSČM se při středeční schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě zdrží hlasování. Klub se shodl na jednotném postupu, řekl novinářům předseda strany Vojtěch Filip. Zdržení se považuje za aktivní nepodporu návrhu pravicové opozice, který je podle Filipa vytvořením nového období chaosu. „Jsme přesvědčeni, že návrh pravicové opozice je vytvořením nového období chaosu, protože jsme neslyšeli žádný pozitivní návrh, který by znamenal, že dojde k rekonstrukci vlády, která by měla důvěru,“ doplnil Filip.
10:50 Foldyna: ČSSD vládu podpoří, potom bude řešit co se Šmardou
Podle bývalého místopředsedy ČSSD a poslance Jaroslava Foldyny ve středečním hlasování sociální demokraté vládu podpoří. Budou ale dále řešit situaci na postu ministra kultury. Podle všeho totiž prezident Miloš Zeman odmítá jmenovat Michala Šmardu (ČSSD) ministrem kultury. „Dnes bude ČSSD hlasovat pro důvěru. Pak budeme řešit kandidáta na ministra kultury Šmardu a jeho jmenování,“ řekl Foldyna ve sněmovně reportérce deníku Echo24.
10:44 Řeční Petr Fiala, který připomíná problémy předsedy vlády
„Předseda vlády nemůže v této situaci plnit ústavní slib, který dal. Je totiž v konfliktu mezi svými osobními zájmy a zájmy České republiky. Většina veřejnosti si nemyslí, že je možné takto pokračovat. Toto přesvědčení by měla vyjádřit i sněmovna,“ řekl před poslanci Petr Fiala (ODS).
10:30 Jednání začalo
Jednání o případném vyslovení nedůvěry vládě začalo, jako první se za navrhovatele ujímá slovo a přednáší projev předseda nejsilnější opoziční strany Petr Fiala (ODS).
10:24 Poslankyně Valachová (ČSSD) se neúčastní hlasování
„Nezúčastním se dnes (ve středu) mimořádné schůze Poslanecké sněmovny. Jsem řádně omluvena, tato moje nepřítomnost je dlouhodobě známa. Nebyla bych přítomna, ani kdyby se o důvěře vládě nehlasovalo,“ uvedla bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Vládní ČSSD má tak o hlas méně, zároveň není jasné, zda vládu Andreje Babiše skutečně podrží.
Nezúčastním se dnes mimořádné schůze Poslanecké sněmovny.
— Kateřina Valachová (@katavalachova) 26. června 2019
Jsem řádně omluvena, tato moje nepřítomnost je dlouhodobě známa.
Nebyla bych přítomna, ani kdyby se o důvěře vládě nehlasovalo.
10:09 Kalousek připomněl pád vlády v roce 2009
„ČSSD v roce 2009 vyvolala hlasování o nedůvěře v půlce předsednictví ČR v EU, protože poradce premiéra se údajně snažil ovlivnit nezávislou ČT. Což byl pro ČSSD tak nepřijatelný konflikt zájmů, že vyvolala hlasování o nedůvěře a vláda padla. Uteklo 10 let a stojíme tváří tvář neskonale většímu střetu zájmů a poslanci ČSSD se zatím chtějí tvářit tak, že má vláda pokračovat,“ řekl předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek s žádostí, aby svůj postoj poslanci ČSSD přehodnotili.
10:00 ČSSD zatlačí na Babiše
„Vaše informace sedí,“ potvrdil deníku Echo24 významný člen vedení ČSSD s odkazem na zprávu, že Hamáček žádá své ministry o sepsání rezignací. Více čtěte ZDE.
9:48 „Vláda odmítá podpořit programové body SPD, budeme hlasovat pro nedůvěru“
Vláda nefunguje dobře, řekl předseda SPD Tomio Okamura s tím, že SPD navrhuje konstruktivní řešení. „Navrhujeme ukončit tuto vládní koalici a místo toho vládu odborníků sestavenou vítězem voleb, kterou jsme ochotni podporovat, pokud bude prosazovat programové body SPD,“ uvedl.
9:28 STAN: Vláda nezvládla roli v boji se suchem a v pomoci lidem v dluhové pasti
„Premiér řeší svoje kauzy a neřeší problémy, jeho vláda neprospívá občanům této země, prospívá pouze Andreji Babišovi,“ řekl předseda klubu STAN Jan Farský. Klub STAN bude hlasovat pro nedůvěru kabinetu.
9:11 ČSSD chce zatlačit na Babiše
V noci se začal rodit plán, že dnes Jan Hamáček požádá všechny své ministry, aby sepsali rezignační dopisy, se kterými zajde za Andrejem Babišem. Více čtěte ZDE.
9:01 Neustále se zabýváme problémy Andreje Babiše, říkají Piráti
Jsme svědky agrofertizace státní správy, uvedl před jednáním Poslanecké sněmovny předseda Pirátů Ivan Bartoš. I Piráti budou hlasovat pro vyslovení nedůvěry.
8:45 Lidovci jsou proti vládě
„KDU-ČSL bude všemi hlasovat pro nedůvěru vlády. „Zítra (ve čtvrtek) je to 69 let od justiční vraždy Milady Horákové. My dnes všem poslancům hnutí ANO a ČSSD před hlasováním rozdáme film Milada s jasným mementem, s jasným poselstvím: K jejímu odkazu se hlásíte, ale s jejími vrahy vládnete,“ řekl Výborný. „Je to to, na co jsme upozorňovali od počátku, že tato vláda Andreje Babiše (ANO) se opírá o hlasy extremistů a komunistů. Pro KDU-ČSL je to jednoznačně nepřijatelné,“ doplnil na tiskové konferenci předseda lidovců s tím, že jeho straníci rozdají všem koaličním poslancům film Milada, který dokumentuje někdejší justiční vraždu.
8:40 Začíná on-line přenos k jednání o nedůvěře vlády.
Opoziční strany však dopředu uvádějí, že bez pomoci sociálních demokratů nebude hlasování úspěšné. „ČSSD zjevně neumí překročit svůj stín, neočekávám tedy, že by se vůči vládě postavili,“ řekl pro Echo24 předseda lidovců Marek Výborný. Podobně se vyjádřil i šéf ODS Petr Fiala. „Neumím věštit z křišťálové koule, dle vyjádření představitelů ČSSD a jejich vrcholných orgánů předpokládám, že vládu Andreje Babiše podpoří. Sociální demokracie se tak definitivě stane satelitem ANO,“ řekl pro Echo24 Petr Fiala.
Předseda ODS dodal, že v záloze nadále čeká SPD vedené Tomiem Okamurou. „SPD vládu naoko nepodpoří, kvůli ČSSD. Kdyby hlasy Andreji Babišovi chyběly, tak je SPD dodá. V koalici jsou silnější spojenec než ČSSD, stačí se podívat na volby do mediálních rad,“ dodal Petr Fiala.
Šéf sociální demokracie Jan Hamáček však už v pondělí řekl, že se na postoji ČSSD nic nemění. „My jsme jasně řekli, že platí koaliční smlouva. Předsednictvo sociální demokracie rozhodlo, že budeme ve vládním projektu pokračovat za jasně stanovených podmínek. Nepředpokládám, že by se tedy něco měnilo na stanovisku sociální demokracie před středečním hlasováním,“ řekl po jednání vlády předsedy strany Jan Hamáček.
Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je také jisté, že sociální demokracie vládu podrží. „Předseda sociálních demokratů mne odkázal na budoucí výsledky jednání špiček ČSSD, které nakonec proběhlo v pátek minulý týden. Ze závěru tohoto jednání vyplývá, že sociální demokraté vládu trestné stíhaného premiéra ve střetu zájmů opět podpoří i když nevíme, zda to nebude zase útěk ze sněmovny při hlasování, čehož jsme byli svědky při posledním pokusu o vyslovení nedůvěry,“ řekl Ivan Bartoš.
Podle něj hraje sociální demokracie pouze o čas, protože finální auditní zprávy z Evropské komise na podzim nakonec do České republiky dorazí. „Stejně tak dříve či později patrně začne soud s Andrejem Babišem ve věci podvodného čerpání dotací na projekt Čapího hnízda. Proto si skrze své exponované osoby socialisté již připravují exit strategii, která však bude postavena, a já to tak čtu z výroků paní Maláčové, či pánů Hamáčka a Chvojky na tématech politických, týkající se rozpočtu, korporátní daně, penězích v sociální oblasti, spíše než aby uznali fakt, že při účasti na vládě nesou plnou zodpovědnost za to, jak pokračuje agrofertizace státu, čehož už si všiml celý svět,“ řekl dále Ivan Bartoš.
Vláda už jednou hlasování o vyslovení nedůvěře ustála. Opozice neuspěla se svými 92 hlasy, přičemž vládu podpořilo 90 poslanců hnutí ANO a KSČM. Zákonodárci sociální demokracie tehdy odešli při hlasování ze sálu. ČSSD se tím chtěla distancovat od kauz Andreje Babiše.
Podle předsedy hnutí STAN Víta Rakušana však bude mít dnes sociální demokracie lepší volbu. „Rozhodne, zda chce být nadále vazalem pana Babiše a jeho firemní politiky, tragikomickým prvkem české politické scény dneška. Nejstarší demokratická strana nemá vnitřní sílu a odhodlání ukázat, že jí záleží na něcěm jiném než vlastních postech. Dnes má poslední šanci přesvědčit, že má sílu, vlastní úsudek a nespokojí se s hraním druhých houslí ve vládě vedené premiérem s celoevropskou ostudou,“ řekl Vít Rakušan.