Karlův most vyčistil dvojnásobný vrah. „Už nechci dostávat děkovné dopisy,“ říká
Nový pražský hrdina
Muž, který je oslavován za to, že přes noc vyčistil graffiti na Karlově mostě, promluvil o své minulosti. Za svůj čin nechce být nijak vyzdvihován, dříve se totiž dopustil dvojnásobné vraždy, řekl serveru iDNES.cz. Původně si měl za zabití své manželky a jejího milence ve vězení odpykat 20 let a na svobodu se dostat až příští rok. Nakonec Miloslav Černý za mřížemi strávil jedenáct a půl roku. Teď je bezmála hrdinou sociálních sítí. „Já nejsem celebrita, která by zasloužila, aby ji někdo glorifikoval. Za to, co jsem udělal v souvislosti s Karlovým mostem, jsem neočekával nějaký humbuk. Je to moje práce, kterou dělám rád, a myslím, že má smysl. Musím ale taky umět přiznat, že ne všechno v mém životě bylo v pořádku, zejména ve vztazích k mým nejbližším,“ prohlásil.
Dle svých slov se spolu se svou ženou v roce 1999 ve vztahu odcizili a manželka si našla milence. Černý se po neúspěšném pokusu stav věcí zvrátit rozhodl, že ukončí svůj život i život své partnerky. V momentě, kdy se čin chystal provést, našel svou ženu i s milencem a svou nelegálně drženou zbraní je oba zastřelil. U soudu prý vypověděl, že záležitost plánoval, i když v dané chvíli jednal z afektu, jelikož neočekával, že narazí na ženu i jejího milence. V zápětí se pokusil vzít si i svůj život. „Sám jsem si prostřelil hlavu. To, že jsem dnes tady naživu, by někdo mohl nazvat shodou náhod. Já říkám, že pánbůh má pro mě ještě nějakou práci, proto mě nechal na světě,“ uvedl muž. Původní rozsudek zněl 20 let vězení, po odvolání 17, nakonec byl Miloslav Černý vězněný jedenáct a půl roku.
Po propuštění strávil nějaký čas ve Velké Británii, kde se učil anglicky a pracoval na několika pozicích, poté se vrátil domů. Po určité časové prodlevě se začal angažovat v různých charitativních akcích a nastoupil jako čistič. „Už nechci dostávat děkovné dopisy, nechci, aby mě někdo navrhoval na státní vyznamenání a podobně. Já se dnes nejen snažím nešířit kolem sebe zlo, ale i někomu pomáhat. A jestli je to člověk, nebo Karlův most, to už nehraje roli. Důvod, proč jsem si vybral současné podnikání, je i ten, že odstraňování graffiti, ničení plevelu vroucí vodou a podobně má i etický rozměr,“ míní Černý. Ve vězení podle svých slov dokončil gymnázium, udělal si několik výučních listů a rekvalifikačních kurzů, studoval také Teologickou fakultu Univerzity Karlovy.
Svou současnou medializaci však nevnímá úplně nejlépe. „Není úplně jednoduché přijít před kameru a říct: hele, jsem dvojnásobný vrah. Během čtvrtka jsem ty pochvalné články, maily, facebook a další věci vnímal spíš negativně, protože nejsem žádná celebrita. Nejsem člověk, který by byl hoden toho, aby ho někdo chválil. Zejména ne kvůli tomu, že jsem vyčistil Karlův most. Ale potěšilo mě, že jsem byl kontaktován panem primátorem, abychom jim pomohli, a zúčastnili se workshopu o moderním odstraňování graffiti,“ nechal se slyšet.
Hřib chce, aby čistič dostal zaplaceno
Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) ve čtvrtek prohlásil, že navrhne, aby Černý dostal za svou práci zaplaceno, a to i přesto, že jednal bez povolení. Na odměně trvá i po nových zjištěních o mužově minulosti. Most pomalovali dva turisté v polovině července. Restaurátoři začali nápis odstraňovat v sobotu 27. července a plánovali, že práce budou trvat do půlky srpna. V noci na neděli 28. července ale nápis neočekávaně zmizel, k jeho odstranění se ve čtvrtek přihlásil právě Černý. Podle něho je jeho technika čištění proudem páry účinnější než postup restaurátorů, ale také šetrná.
„Na tom, co jsem řekl, se nic nemění. Pan Černý si svůj trest odpykal a v současné době přináší společnosti užitek. Stále platí i to, že musíme zlepšit procesy města tak, aby byly rychlejší a občané nebyli motivováni k takovýmto partyzánským akcím, které mají svá rizika. Výběr dodavatelů pro město musí probíhat otevřenou soutěží, takže nelze konkrétní osoby odmítat ani protežovat,“ uvedl Hřib. Primátor již ve čtvrtek řekl, že město by mělo Černému za odstranění obrazce zaplatit.
Náprava a návrat odsouzených do společnosti je dle Hřiba důležitým aspektem funkčního a bezpečného státu. „Pan Černý by mohl spojit svůj příběh třeba s projektem yellowribbon.cz, který podporuje i herec Petr Čtvrtníček a který se věnuje tématu zaměstnávání bývalých vězňů,“ uvedl primátor. Více čtěte zde.
Nápis na pilíři národní kulturní památky měl rozměry pět krát dva metry. Policie na místě zadržela dva německé mladíky, soud jim uložil roční podmínku, pětileté vyhoštění a peněžité tresty. Jejich obhájce ale podal proti rozhodnutí odpor, v případu bylo proto nařízeno hlavní líčení. V něm se má v září řešit také neschválené odstranění nápisu.