Bezmocně agresivní Putin. Britská lekce pro Petra Fialu. LNG plyn bude výrazně dražší
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
Ruská odpověď na sobotní poničení Kerčanského mostu byla čistá agresivní bezmoc. Mrhání drahocenných raket na civilní cíle může být pro Rusko vojensky poškozující. Jde spíš o propagandistickou akci pro domácí publikum, snahu ukázat, že útok na Kerčský most nezůstal bez odezvy. Vliv na vývoj na frontě bude minimální, píše Ondřej Šmigol v komentáři o posledním vývoji v ruské válce na Ukrajině.
„Zatímco Ukrajina zřejmě má jasnou vítěznou strategii, kterou se snaží uvést do reality, vůbec není jasné, jak chce ve válce pokračovat Rusko. Na začátku agrese plánovalo chirurgickým zásahem sesadit vládu a instalovat vlastní garnituru. To se evidentně nepovedlo. Pak bylo cílem dobýt celý Donbas a obklíčit tamější ukrajinské síly. To se také nepovedlo. Na frontě Rusko víceméně přenechalo iniciativu Ukrajincům a jen se snaží vyvolávat strach bombardováním civilistů a vyhrožováním jadernými zbraněmi,“ konstatuje dále. „Putin je po zahnán do kouta, bez přesného plánu, jak pokračovat. To je velmi nebezpečné.“ Celý komentář si můžete přečíst zde.
Britská lekce pro Petra Fialu. Premiérka zažehla nevídaný pád libry. Nová konzervativní premiérka Liz Trussová neseděla v úřadě ještě ani dva týdny a její nový návrh rozpočtu s ambicí rozjet ekonomiku do vyššího růstu masivními státními výdaji a snížením daní pro vyšší vrstvy vyvolal na trhu šok, jaký Londýn dlouho nezažil. Libra se propadla na historické minimum proti dolaru. Liz Trussová se minulý týden v Kramářově vile sešla s českým premiérem Petrem Fialou. Snad našli čas pohovořit do detailů o tom, co se Londýnu přihodilo. Pro českou vládu je to velké poučení. Více si můžete přečíst v článku Lenky Zlámalové.
„LNG plyn bude až třikrát dražší než zemní, dlouhodobě“. Jak to bude ve střední Evropě tuto zimu s plynem? Nečekají nás výpadky? Němec Mario Ragwitz má profesuru na integrované energetické infrastruktury. Konzultují s ním spolková vláda, Evropská komise, Světová banka i četné soukromé firmy. Rozhovor o dopadech energetické krize na Německo a Evropu s ním vedl Daniel Kaiser.
„Můj syn byl trotl jak já – a nakonec spáchal sebevraždu.“ Jan Faktor líčí děs ze ztráty. Česko-německý spisovatel Jan Faktor pojednává ve své knize Trotl o sebevraždě. Věc je o to drásavější, že jde o dobrovolný odchod jeho třiatřicetiletého syna. Kromě toho, že je to kniha troufalá a únavná, je také vyznamenaná literární Cenou Wilhelma Raabeho. Autor je navíc nominován na jedno z nejvyšších německých ocenění, Německou knižní cenu. Více si můžete přečíst v eseji Terezy Matějčkové.
S péčí řádného hospodáře. Stát se o památky, které má svěřené, stará asi tak na padesát procent. Norma má být stoprocentní péče! Památky v rukou státu nemají mít chybu. Tak je to v Bavorsku nebo v Rakousku. Nechápu, proč by to nemohlo být u nás. – To říká Zděnek Troup, člověk, který doslova vyrval z trosek klášter Zlatá Koruna u Českého Krumlova a který léta objížděl a mapoval stav státních objektů, hradů, zámků, klášterů. Nemůže se smířit s tím, že se někdo, kdo to má jako povinnost, „nechová s péčí řádného hospodáře“. Rozhovor se Zdeňkem Troupem vedl Jiří Peňás.
Nejznámější vězeň v Americe je volný. Zasáhli detektivové z podcastu. Po 23 letech vyšel 19. září z vězení Adnan Syed, v roce 1999 odsouzený za vraždu své bývalé přítelkyně Hae Min Leeové. Syed byl jedním z nejznámějších vězňů v Americe. Novinářka Sarah Koenigová o jeho případu natočila dokumentární podcastovou sérii s názvem Serial. Podcast odstartoval kampaň za Syedovo propuštění, ta konečně uspěla 19. září, kdy soud původní rozsudek zrušil. Jediný problém? Je tu vysoká pravděpodobnost, že Syed je vinen. Více o případu Ondřej Šmigol.
„Krize zničí trh s drobnými dodavateli. Nedopusťme zánik konkurence“. Obavu z toho, že trh s energiemi zůstane po státních zásazích už navždy pošramocený, protože zmizí malí obchodníci a zdravá konkurence, vyjadřuje tržní analytik a někdejší ředitel alternativního dodavatele Energie ČS Dušan Vaškovic. V Salonu Echa s ním diskutuje Daniel Krištof za ČEZ Prodej. Debatu vedla Markéta Malá.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.