1 Zdechovský žaluje Okamuru

Kvůli Okamurově lži mi šlo o život, říká europoslanec Zdechovský. Extrémisté jej chtěli pověsit

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , , ,

Tomio Okamura (SPD) v televizní diskuzi lživě nařkl europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) z toho, že hlasoval v Evropském parlamentu (EP) pro kvóty na povinné přijímání migrantů. To vyvolalo tisíce nenávistných reakcí na sociálních sítích směrem ke Zdechovskému. „Zdechni zdechno, čuně vypasený, koktavý,“ napsal na Facebooku například Jiří Petržela 18. září. Případ nyní vyšetřují policisté a skončí nejspíš u soudu. Případem se zabývají také zahraniční média, naposledy server Vice news, který spolupracuje s HBO.

Europoslanci Tomáši Zdechovskému nadávali příznivci hnutí SPD zejména v průběhu září, tedy poté, co Tomio Okamura prohlásil, že pro povinné kvóty hlasoval v Bruselu také Zdechovský. Ten však takové nařčení rázně odmítá. „Mysleli jsme si, že tomu nikdo neuvěří, že lidi nejsou ovce a dokáží si najít na stránkách EP jak jsme hlasovali. Nevěřili jsme tomu, že může někdo svou kampaň postavit na lži,“ podivuje se europoslanec.

Zdechovský se setkal s mnoha nadávkami, mnozí odpůrci mu i jeho rodině dokonce vyhrožovali smrtí. Po určitou dobu to přecházel, jak ale říká, podat trestní oznámení se rozhodl poté, co se s nenávistí setkal i osobně v jednom z královéhradeckých obchodních domů, kdy mu jeden odpůrce nadával podobně jako ti ze sociálních sítí. „Jako politik jsem zvyklý na výhrůžky, ale to byl přesně ten moment, kdy jsem si řekl, že je asi něco špatně. Otevřeli jsme si nějaké profily a začali po těch uživatelích pátrat. Konkrétně po jejich minulosti a vystupování. Řada lidí byli militantní uživatelé z extremistických skupin, poměrně často se tam fotí s různými zbraněmi,“ popsal Zdechovský pro deník Echo24.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Europoslanci za KDU-ČSL se rozhodli podat trestní oznámení, ke Zdechovskému se přidali ještě Michaela Šojdrová a Pavel Svoboda. „Příznivci Okamury začali spamovat naše stránky a posílat mi například fotky oběšených vlastizrádců v roce 1945 a spoustu dalších výhrůžek typu, že si mám najít sloup, kde se dobře houpe, a tak podobně,“ popsal Zdechovský nenávistná počínání Okamurových příznivců. Ty europoslancův tým zanalyzoval a jsou předmětem vyšetřování. Jejich znění má redakce deníku Echo24 k dispozici.

S nadávkami a výhrůžkami se však kromě Zdechovského setkali i další europoslanci. „Petr Ježek (za ANO) měl nalepené vzkazy na poštovní schránce a vratech. Nadávky, že jsme vlastizrádci a podobně, přišly i mým kolegům Michaele Šojdrové a Pavlu Svobodovi (oba KDU-ČSL),“ dodal Zdechovský.

Na sociálních sítích se skutečně takové příspěvky ve velké míře objevovaly. Kromě textových komentářů nechyběly ani memy. Jeden z nejvíce nenávistných umístil na Facebook například uživatel Jan Voznicky. Text u fotografie zněl: „Do Gulagu s tou sviní“. 21. září například komentoval na Zdechovského profilu i uživatel Eda Ptáčník se slovy „Zdechovský, ale ty si provaz zasloužíš, ty vlastizrádce“.

Pracovní tým europoslance Zdechovského zpočátku nenávistné a výhružné komentáře pouze skrýval a nenahlašoval. „Facebook totiž mnohdy reaguje na nahlášené příspěvky až po 7 nebo 10 dnech, což je docela dlouho,“ vysvětluje Zdechovský.

Vyšetřování incidentu stále probíhá. Tomio Okamura ani jeho mluvčí se do vydání tohoto článku pro Echo24 nevyjádřili. Okamura se v minulosti vyjádřil pro server Info.cz. „Toto trestní oznámení je čiré zoufalství nad činy, které tito europoslanci svým hlasováním provedli a které budou mít pro Českou republiku katastrofální důsledky. Bohužel lež se stala pro ně denním chlebem,“ řekl místopředseda Poslanecké sněmovny.

Čtěte také: „Babišovo zakleknutí“ může stát občany miliardu. Zlikvidovaná FAU je připravena žalovat stát

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.