4 raději bez novinářů

Zelení volí nové vedení. Jsou tři kandidáti, Stropnický nekandiduje

AKTUALIZUJEME

Témata:

Strana zelených má o víkendu volební sjezd v České Třebové. Zájemci o křeslo předsedy strany, které loni po neúspěchu v říjnových volbách do Sněmovny opustil Matěj Stropnický, původně byli čtyři. Dosavadní místopředseda Zelených a zastupitel Prahy 4 Petr Kutílek ale svoji kandidaturu nakonec stáhl, takže se bude rozhodovat pouze mezi třemi kandidáty. 

Staronovými kandidáty jsou starosta Prahy 4 Petr Štěpánek a učitel a horolezec Jan Šlechta, který proslul svými neotřelými projevy. Oba o nejvyšší stranickou funkci usilovali předloni na karlínském sjezdu Zelených proti Stropnickému. Trojici doplňuje radní Prahy 7 František Vosecký. 

Křeslo první místopředsedkyně nebude obhajovat ani Irena Moudrá Wünschová. Nahradit ji chtějí středočeská místopředsedkyně strany Magdalena Davis a spolupředsedkyně zelených v Praze 3 Petra Jelínková.

Na sjezdu promluvil poslanec starostů Jan Farský. „Měl jsem vždy blíž k těm menším stranám, k těm, které se snaží do politiky vnést něco nového. Dokonce jsem vás v roce 2006 volil. Loni jsem se v kampani a během debat potkal s mnoho Zelenými. Chtěl bych s vámi jednat ve Sněmovně.“

Předseda Pirátů Ivan Bartoš na sjezdu řekl, že si Zelených váží. „V politice je pro mě důležité odhodlání a vytrvalost a v tom si vážím Zelených. Mnoho toho již dokázali a s Piráty máme mnoho společných myšlenek. Každý máme svou náturu, měli bychom ale spolupracovat.

Podle ČTK je sjezd uzavřen pro novináře. „Na minulém sjezdu v Hradci Králové jsme udělali špatnou zkušenost s publicitou v průběhu sjezdu. Tehdy mediální obraz namísto našich priorit opanovala naopak témata, která vzbuzují kontroverze i uvnitř strany,“ napsal Deníku Referendum člen předsednictva Jakub Kutílek. „Přestože to považujeme více za chybu nás samých než novinářů, převládl v předsednictvu názor, že abychom měli lépe pod kontrolou hlavní vyznění sjezdu, tak informace směrem k médiím více usměrníme. V žádném případě to ale nebylo rozhodnutí lehké a jednomyslné,“ dodal.

Absenci novinářů na sjezdu Zelených komentovala na Twitteru místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

Zelení ale její příspěvek označili za lži. Novináři se mohou zúčastnit buď volby předsednictva ve 14 hodin, nebo briefingu s nově zvoleným předsedou či předsedkyní v 17 hodin. K volbě ovšem zatím nedošlo, neboť se protáhla rozprava.

V neděli mají Zelení na programu debatu včetně diskuse k prezidentským volbám. V nich doporučili svým členům a příznivcům hlasovat pro bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše, který se postaví současnému prezidentovi Miloši Zemanovi.

Zelení, kteří mají za sebou čtvrtstoletí své existence, do Sněmovny zatím zelení pronikli jen na čtyři roky v roce 2006. V loňských sněmovních volbách utrpěli citelné ztráty. Získali pouze 1,46 procenta hlasů a ztratili tak nárok na příspěvek ze státního rozpočtu. Zastoupení ale mají Zelení v Senátu a na krajské a komunální úrovni.

Stropnický za příčinu volebního neúspěchu označil to, že Zelení byli v kampani málo slyšet. „Nebyli jsme dost úderní, dost jednoznační, nedostatečně apelativní,“ uvedl. Zelení podle něj také říkali celou řadu věcí, na které česká společnost není zvyklá a o kterých ani slyšet nechce. Do debaty, podle něj dobře, vnesli klimatickou změnu, téma globalizace a otevřenou podporu EU.

Čtěte také: „Strategie zelených byla infantilní a nudná.“ Stropnický kritizuje členy vedení

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.