Kapitálové trhy ještě nevidí dno
ÚHEL POHLEDU
Otázka už nezní tak, zda přijde ještě letos další uměle vyvolaná recese, ale jak bude hluboká. Potvrdila to nová data z tohoto týdne, a to přímo z Německa. A to přitom v Německu je situace, která recesi vyvolává, ještě výrazně příznivější než v Česku.
Ukázalo se totiž, že řada průmyslových podniků v Německu v reakci na silný růst cen energií omezuje výrobu. Vyplynulo to z výsledků průzkumu německé průmyslové a obchodní komory, kterého se zúčastnilo asi 3500 podniků. Přibližně 16 procent respondentů v důsledku silného růstu cen energií již začalo omezovat svou výrobu. Je tedy jasné, že musí dojít k propadu HDP. A nejen to. Stejný závěr přinesl i německý index podnikatelské důvěry Ifo, který v červenci poklesl na 88,6 bodu z předešlých 92,3 bodu. Pokles se sice čekal, ale mírnější.
A jako vždy: syrová čísla začnou dávat smysl, až když za nimi vidíme nějaké praktické odpovědi. A já tvrdím, že tou nejvýznamnější odpovědí, kterou nám statistiky přinášejí, je tato: Trhy cenných papírů, ať už akcií, či dluhopisů, ještě nedosáhly ani zdaleka svého dna. Domnívám se, že procentuální ztráty kapitálových trhů budou ještě mnohem větší než v době globální finanční krize v roce 2008.
Mnohdy se uvádí velmi optimistický předpoklad, že ztráty kapitálových trhů jsou již tak vysoké, že již jistě „musí být dosaženo dna“ a jistě se už vyplatí nakupovat. Tvrdím, že tomu tak není. HDP například v ČR (ať nechodíme daleko) ještě nedosáhl ani úrovně předpandemického začátku roku 2020. V té době již hedgeové fondy spekulovaly na příchod recese a na pokles akciových trhů. Potom však přišla pandemie a akciové trhy naopak dál rostly, uměle hnojené tiskem nekrytých peněz. Akciové trhy jsou tedy dnes výš než začátkem roku 2020, globální HDP je ale níž, než bylo tou dobou – a v té době měly trhy podle všech indicií začít padat.
Aktuálně alokace investorů do akcií klesla na nejnižší úroveň od října 2008, alokace do rizikových aktiv klesla ještě níže (byť už neumíme změřit přesně, na úroveň jakého roku). Důvodem výprodejů na kapitálových trzích od začátku roku je jednak strach z recese, jednak strach z vyšších úrokových sazeb. My si musíme uvědomit, že recese bude hlubší, než většina spekulantů myslela, a poslední čísla to potvrzují. A růst úrokových sazeb bude výraznější, než většina spekulantů myslela, protože inflace dosud nekulminovala.
Předpoklad, že inflace nekulminovala, sice perfektně zapadá do mého vidění světa, ale stále není mainstreamovým předpokladem – a to proto, že mainstream vidí příčiny inflace jinde než my. Vidí je především ve válce na Ukrajině, případně v jakémsi svévolném „zdražování“ jednotlivců. Já inflaci vnímám jako komplexní monetární jev daný mnohaletou zcela chybnou monetární politikou. Proto mainstream věří, že inflace bude již brzy kulminovat, případně regulace a zvyšování úrokových sazeb ji zastaví. My se naopak domníváme, že inflace snadno zkrotitelná není, usadí se dlouhodobě na vyšší úrovni než v předešlé dekádě. A to je prostě pro cenné papíry špatná zpráva.
Proto stále trvám na tom, že ještě není čas vstoupit ani do akcií, ani do dluhopisů, ani do fondů od nich odvozených – výjimku by mohly tvořit pouze některé dividendové tituly.