1 naděje na klid zbraní

Jemenští povstalci jsou ochotni k příměří, pokud chce mír koalice vedená Saúdy

NOVÉ

Témata: , ,

Jemenští šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem v neděli ujistili, že jsou připraveni na širší příměří, pokud chce i koalice vedená Saúdskou Arábií mír. Povstalecké hnutí zároveň oznámilo, že zastavilo útoky bezpilotními letouny a raketami na Saúdskou Arábii, Spojené arabské emiráty a jejich spojence v Jemenu, informovala agentura Reuters.

Zmocněnec OSN pro Jemen Martin Griffiths v pátek oznámil, že strany bojující v jemenské válce souhlasily s účastí na mírových rozhovorech, které by se mohly konat ve Švédsku.

Jemenská válka začala v roce 2014, kdy šíité, za nimiž stojí Írán, obsadili hlavní město Saná a postupovali do dalších částí země. V roce 2015 do bojů vstoupila na straně vlády koalice vedená Saúdskou Arábií, jemenská vláda odešla do exilu a později se přesunula do Adenu.

Válku nepřežilo nejméně 10.000 lidí a potravinovou pomoc potřebuje více než 14 z 27 milionů Jemenců.

Čtěte také: Tisíce mrtvých civilistů. USA přestanou doplňovat palivo letounům Saúdů v bojích v Jemenu


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.