Čím dál víc lidí věří, že je Země placatá. Nesmysl, reaguje astronom Grygar

nevěří v kulatost země

Čím dál víc lidí věří, že je Země placatá. Nesmysl, reaguje astronom GrygarNOVÉ
Planeta Země a její jediný přirozený satelit Měsíc Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Domov
Sdílet:

Je planeta Země kulatá, nebo placatá? Čím dál větší skupina lidí věří ve druhou možnost, přestože řada experimentů i záběrů z vesmíru ukazuje pravý opak. Komunita těch, kteří nevěří v kulatost Země, má své zastoupení i v České republice. Podle astronoma a fyzika Jiřího Grygara jsou ovšem podobné teorie nesmyslné, informuje Český rozhlas.

Provozovatel serveru Placatá Země Vladimír Bača v diskuzním pořadu Pro a proti tvrdí, že Země rozhodně placatá je, přestože si kdysi myslel pravý opak. Podle něj je Země jen rovina, nad kterou se kolem středu točí Slunce a stejně velký Měsíc. Svou domněnku podpořil výsledky vlastních experimentů. 

„Argument pro mě je, že když se dalekohledem dívám do vzdáleností, které by podle výpočtu neměly být už vidět, ale ony vidět jsou,“ popisuje vlastní měření Bača. V podstatě nevěří ani samotnému konceptu vesmíru a dává radši přednost Bibli a její interpretaci vzniku prostoru.

„Jako pan Grygar a další věří, že je Země kulatá, aniž by vyletěli do nějaké výšky a podívali se na nějakou kouli, tak já stejně tak věřím teorii, která je pro mě přijatelnější… I experimenty dokazují, že Země nemá takové zakřivení, jako se udává,“ uvedl pro Český rozhlas. Odvolává se i na další měření, která jsou k dispozici na YouTube.

Bačovi a jeho teorii ovšem oponuje český astronom, astrofyzik a popularizátor vědy Jiří Grygar. „Bible je způsob, jak chápe člověk svou podstatu, ale podstatné ve vědě je právě experiment a teorie, která na sebe navazuje a neustále se mění,“ řekl v debatě Grygar. „Všechno, co známe z historie už od starověku, svědčí o tom, že Země kulatá je.“

Jako jeden z hlavních protiargumentů uvádí český vědec střídání dne a noci na různých částech planety, střídání ročních období i rozdílné počasí a teploty na opačné polokouli. Kulatost Země potvrzuje i úplné zatmění Měsíce – stín, který zakrývá Měsíc, je na okraji kulatý.

„Dnes si lidé na sociálních sítích vyměňují nesmyslné informace, vymyšlené, někdy i zlovolně. Pak si myslí, že to je totéž, jako kdyby poslouchali, četli nebo se dívali na solidní média, která mají ověřené informace,“ dodal v pořadu Jiří Grygar. Nedůvěru vůči vědě i tradičním sdělovacím prostředkům považuje jen za společenský trend.

Teorie, že Země je plochá, zažívá v posledních letech novodobou renesanci. Populární je především ve Spojených státech amerických, kde tamější komunita čítá na tisíce členů. 

Čtěte také: Kam odchází duše? Koho loví Babiš? Uspěje Topolánek? 10 NEJ článků

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články