Pražská ulice připomíná neexistujícího hrdinu. Řešit to už nechce nikdo
nesprávný přepis
Praha má přes 40 let ulici pojmenovanou po nikdy neexistujícím člověku. Za zmatek může to, že jméno padlého vojáka někdo několikrát špatně přepsal z latinky do azbuky a zpět. Politici z Dolních Počernic, kde se nesmyslně pojmenovaná Bakurinova ulice nachází, o problému vědí, změny však nechystají.
Na chybu upozornil jeden z obyvatel městské části, který skutečné jméno seržanta objevil v ruských archivech. Jméno neexistujícího vojáka ponese podle vedení města ulice i nadále. „Název Bakurinova máme již zažitý cca 43let a nikdo jeho změnu u nás neřeší,“ uvedl pro deník Echo24 k možné změně názvu ulice starosta Dolních Počernic Zbyněk Richter (ODS).
Starosta proti možné změně argumentuje i tím, že by přejmenování přineslo administrativní problémy. Proces by podle něj náročný jak pro město, tak pro obyvatele ulice. „Název Bakurinovy ulice nehodláme měnit z důvodu následné nutnosti změn adres a dalších dokladů našich občanů, bydlících v této ulici,“ dodal Zbyněk Richter.
Ulice v Dolních Počernicích nese od roku 1974 jméno sovětského vojáka Ivana Bakurina. Ten se ale ve skutečnosti jmenoval Vasilij Polosin a v Dolních Počernicích padl na konci druhé světové války. Na nesoulad názvu místa a skutečného jména vojáka upozornil Martin Šíla. K chybě podle něj došlo během přepisů jména z azbuky do latinky. „Někdo, jsou dvě možnosti – buď to byl příslušník SNB, nebo místní hrobník, respektive farář, jeho jméno z papírku, kde byl psaný azbukou, otrocky přepsal do latinky. Následně došlo k totálnímu zkomolení jména, protože tu latinku někdo návazně znova převedl do ruštiny,“ řekl Martin Šíla pro Český rozhlas.
Případnou změnu názvu ulice by musela projednat rada městské části a následně magistrát Prahy. „Příslušný odbor ji posoudí a postoupí RHMP, která jí následně schválí,“ přiblížil deníku Echo24 proces změny názvů ulic v Praze starosta Zbyněk Richter. Podmínkou pro schválení je i to, že v daném městě neexistuje jiná ulice se stejným názvem, v případě pojmenování po osobách nesmí jít o žijící osobnost. „Pak musíte předělat cedule a další informační údaje s tím spojené atd. a do toho opravdu nejdeme,“ dodává Zbyněk Richter.
Název Bakurinova dostala ulice v době, kdy se Dolní Počernice staly součástí Prahy. S tím souvisela i symbolická změna názvu některých ulic, seržant „Bakurin“ se stal po maršálech Koněvovi a Jeremenkovi a poručíkovi Gončarenkovi čtvrtým sovětským vojákem, po kterém Praha pojmenovala ulici.
Toho, že ulice dostala špatný název, si nikdo nevšiml dlouhá léta. Problém nezaznamenali ani tehdejší představitelé Prahy. „Bylo nutné se k normalizaci postavit „politicky“, muselo se to udělat rychle a pravděpodobně nikdo nepátral v archívech Rudé armády,“ napsal Martin Šíla.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Čtěte také: Brno má novou primátorku. Vaňková nahradila Vokřála z ANO
Pátrači nalezli před rokem ztracenou argentinskou ponorku. Hledala ji i jasnovidka